Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty pamiętają swoje rodzeństwo? Zaskakujące fakty o kociej pamięci
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.04.2024 13:38

Czy koty pamiętają swoje rodzeństwo? Zaskakujące fakty o kociej pamięci

kocie rodzeństwo
Fot. canva.com/ Ilse Orsel

Koty, znane z ich niezależności i tajemniczej natury, są również zdolne do czułej relacji z opiekunem oraz posiadają niezwykłą pamięć. Wielu właścicieli mruczków zastanawia się, czy ich podopieczni pamiętają swoje rodzeństwo. Naukowcy podjęli wyzwanie i ujawnili zaskakujące fakty o kociej pamięci.

Kocie rodzeństwo wpływa na zachowanie mruczka

Kocie rodzeństwo odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu, szczególnie w okresie socjalizacji i rozwoju. Podczas wspólnie spędzanego czasu koty uczą się istotnych umiejętności społecznych i zachowań, takich jak zabawa, współdziałanie, komunikacja werbalna i niewerbalna, a także granice oraz hierarchia społeczna. Nabyte przez kociaki zachowania przekładają się na ich dorosłe życie, zarówno w relacjach z innymi stworzeniami, jak i z ludźmi. Dlatego tak ważne jest, aby do 12 tygodnia pozostały z matką i swoim rodzeństwem.

Choć koty uważane są za samotników, to pierwszy okres swojego życia spędzają zazwyczaj w dość licznym stadzie. Okazuje się, że oprócz nabycia cennych umiejętności, czas spędzony z rodzeństwem ma ogromny wpływ na rozwój ich pamięci. Czy nasze mruczki oddzielone od braci i sióstr pamiętają swoją kocią rodzinę?

kocie rodzeństwo
kocia rodzina, Fot. canva.com/Diego Fiore
Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki “My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało

Kocia pamięć jest niezwykle złożona

Pamięć kotów jest przedmiotem badań i debaty wśród naukowców. Istnieją dowody sugerujące, że zwierzęta te posiadają pewną formę pamięci, zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą oraz epizodyczną. To dzięki tej ostatniej zapamiętują określone zdarzenia ze swojego kociego życia.

kocie zachowania
kocie zachowania, Fot. canva.com/ Adina Voicu

Mruczki mogą pamiętać swoje doświadczenia z przeszłości, zwłaszcza te silnie związane z ich potrzebami i instynktami, takie jak umiejętność polowania czy zapamiętywanie tras do źródeł pożywienia. Ponadto koty mogą zapamiętywać miejsca, ludzi i inne zwierzęta, z którymi miały do czynienia oraz określone sytuacje, które wywołały u nich silne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Do ich rozpoznawania, w przeciwieństwie do nas, nie używają wspomnień, a innego zmysłu, który jest u nich niezwykle rozwinięty. 

Czy koty pamiętają swoje rodzeństwo?

Wielu opiekunów kotów zastanawia się, czy ich pupile pamiętają swoje rodzeństwo, martwiąc się jednocześnie, że przez rozłąkę unieszczęśliwili swojego czworonoga. Choć koty mają dobrą pamięć i wydawać by się mogło, że bez trudu będą pamiętać swoje siostry i braci to niestety nie budują tak silnych więzi rodzinnych jak my. W relacjach z innymi mruczkami polegają na zmysłach, szczególnie na węchu. 

koci węch
Kocie rodzeństwo, Fot. canva.com/ amandafoundation.org

To właśnie dzięki niemu mogą po latach rozpoznać swoje rodzeństwo. Mruczki potrafią wyłowić spośród innych kotów swoje siostry i braci za pomocą zmysłu powonienia. Umiejętność analizowania i zapamiętywania zapachu ma tutaj znacznie większe znaczenie niż pamięć. Zapachy mogą pozostać w umyśle kota nawet przez długie lata. Zwierzęta te są w stanie pamiętać osobniki, których zapach zdążyły poznać i się z nim obyć, dlatego czas spędzony z rodzeństwem podczas pierwszych tygodni odgrywa dla ich ponownej relacji kluczową rolę. Spokrewnione ze sobą koty, które nie zostały zbyt wcześnie rozdzielone, dzięki utrwalonemu zapachowi mogą po latach rozłąki bez problemu nawiązać ze sobą przyjaźnie.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?