Swiatzwierzat.pl
Wilkopies

Nadleśnictwo Wichrowo - Lasy Państwowe

Czarna owca wśród watahy wilków. Niezwykłe nagranie trafiło do sieci

26 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pracownicy Nadleśnictwa Wichrowo opublikowało za pośrednictwem mediów społecznościowych nagranie z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Wśród watahy wilków dostrzeżono niezwykle rzadkiego osobnika. Leśnicy nie wykluczają możliwości, że może być hybrydą.

Hybryda wilka i psa w polskich lasach? To bardziej prawdopodobne, niż myślisz! Fotopułapka umieszczona pośrodku lasu uchwyciła moment, w którym "czarna owca" ruszyła na spacer w towarzystwie watahy wilków.

Czarny wilk czy pies?

- Skrzyżowanie leśnych dróg w Leśnictwie Kłębowo. Nasi leśnicy ustawili w tym miejscu fotopułapkę. Miała zarejestrować przypadki nielegalnego jeżdżenia quadami po lesie. Aktywowana czujnikiem ruchu kamera zarejestrowała jednak prawdziwą sensację… watahę wilków wśród których był osobnik o całkowicie czarnym ubarwieniu - donoszą leśnicy.

Na nagraniu udostępnionym w sieci rzeczywiście widać, że stworzenie kroczące obok wilków ma dużo ciemniejsze umaszczenie niż jego pobratymcy. Choć czworonóg wyróżnia się na tle pozostałych zwierząt, widać, że jest pełnoprawnym członkiem stada.

Leśnicy zastanawiają się, czy udokumentowany osobnik jest hybrydą wilka oraz psa, czy też zwykłym psem. W tej kwestii wciąż nie wysunięto jednoznacznych wniosków.

Procedury w tego typu przypadkach są precyzyjne - nietypowy osobnik zostanie odłowiony w celu przeprowadzenia badań genetycznych. Wysoce prawdopodobne jest, że zostanie wyeliminowany. Dlaczego grozi mu taki los?

Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie

Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie

CZYTAJ DALEJ

Hybrydy psów i wilków muszą zginąć?

Wilki coraz chętniej podchodzą do domostw. W efekcie rozrostu ich populacji i kolonizacji nowych obszarów zwierzęta częściej odwiedzają miejsca intensywnej rekreacji ludzi, a także udomowionych czworonogów.

Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia hybrydyzacji, czyli skrzyżowania wilka z psem. Co więcej, jeśli w lesie, gdzie żyje samica wilka, wałęsają się psy, może dojść do skojarzenia. Narodzone z takiego połączenia potomstwo wyróżnia się przede wszystkim ciemnym umaszczeniem - tak, jak na filmie z Leśnictwa Kłębowo.

- Jedną z hipotez występowania anomalii w ubarwieniu wilków, jest hybrydyzacja wilka z psem domowych, w wyniku czego powstają geny odpowiedzialne za dziedziczenie koloru sierści - wyjaśnia rzecznik prasowy olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Taka mieszanka stanowi jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w hodowli psów i ochronie dzikich zwierząt, ponieważ zanieczyszczenie puli genetycznej w dłuższej perspektywie może doprowadzić do… wyginięcia rasowych wilków. Nie trzeba tłumaczyć, że owe zjawisko jest niepożądane.

Po zaobserwowaniu "wilkopsów" leśnicy są zobligowanie do powiadomienia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zadecyduje o dalszym losie stworzenia. Niestety, nierzadko w takich sytuacjach dochodzi do eliminacji dzikich psów i hybryd z wilkami. Dlaczego muszą zginąć? Paradoksalnie - żeby chronić wilki.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >