Swiatzwierzat.pl

pexels/pixabay

Coraz więcej głosów za kontrolowanym odstrzałem wilków w Skandynawii

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Norwegia, Szwecja i Finlandia doszły do porozumienia i chcą tej zimy przeprowadzić kontrolowany odstrzał wilków. Środowisko naukowe ostrzega przed konsekwencjami podjęcia decyzji o masowym uśmierceniu zwierząt i apeluje o interwencję ze strony Unii Europejskiej.

Spór o wilki przybiera na sile, a ze Skandynawii dochodzą niepokojące informacje. Władze trzech państw planują odstrzelić część populacji wilków, z czego Norwegowie aż 60% populacji występujących na terenie całego kraju.

Szykuje się rzeź wilków w Skandynawii

W Szwecji już zabito większość "rocznego celu", jakim jest 27 wilków, natomiast Finlandia ma wydać wyrok śmierci na 20 wilków podczas pierwszego od siedmiu lat "odstrzału dla zarządzania populacją" na terytorium swojego kraju. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Norwegii, gdzie wilki mają wyznaczone strefy (zaledwie 5% powierzchni kraju), w których są chronione. Poza nimi nie mogą się rozmnażać i są zabijane, jeżeli tamtejsza komisja regionalna uzna, że "mogą stanowić zagrożenie" dla ludzi lub żyjących przy nim zwierząt, zwłaszcza dla psów czy reniferów.

Tej zimy planowana jest rzeź aż 51 osobników, z czego 25 może zostać zabitych w strefie ochronnej. Oznacza to, że na terenie całego kraju zostaną maksymalnie trzy pary lęgowe. Obecnie występuje tam od czterech do sześciu par.

Organizacje ekologiczne protestują

Odstrzałowi wilków sprzeciwiły się organizacje ekologiczne wnioskujące o natychmiastową interwencję Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich zdaniem trzy skandynawskie państwa łamią przepisy Unii Europejskiej o ochronie tego gatunku i chociaż Norwegia nie należy do państw członkowskich UE, rzeź wilków narusza zasady konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, nazywanej Konwencją berneńską. W tym miejscu należy zastanowić się, z czego wynika tak olbrzymia niechęć do wilków w Skandynawii. Jak wyjaśnia Magnus Orrebrant ze szwedzkiej organizacji Svenska Rovdjursföreningen, wspólnym mianownikiem dla Norwegii, Finlandii i Szwecji są organizacje łowieckie, które uskarżają się na ataki wilków na psy myśliwskie. Co więcej, w debacie publicznej pojawiają się argumenty, jakoby rosnąca populacja drapieżników wywoływała niepokój wśród społeczności wiejskiej, a ich odstrzał miał przywrócić spokój i równowagę.

Tymczasem uwadze zwolenników odstrzału drapieżników, obsesyjnie ograniczających ich rolę w przyrodzie, umykają zalety obecności wilków - m.in. hamowanie rozprzestrzeniania wirusa ASF poprzez polowania na dziki i zjadanie padliny, czy ograniczanie szkód w uprawach i młodnikach wyrządzonych przez kopytne.

- Potrzebna jest zmiana podejścia do dzikiej przyrody. Ważne jest, aby mówić o korzyściach płynących z wilków - odgrywają one kluczową rolę w zdrowym ekosystemie, a wiadomości o wilkach są dość mocno skoncentrowane na negatywnym wydźwięku - dodał. Źródło: tvn24.pl, wwf.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]