Swiatzwierzat.pl
Protest przeciwko odstrzałowi dzików

facebook/Dzika Inicjatywa

Ruszają protesty w obronie zwierząt: „Stop rzezi dzików"

8 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W związku z wypowiedzią Lecha Kołakowskiego dotyczącej planowanej egzekucji dzików, w wielu miastach na południu Polski rozpoczęto protesty. Demonstranci pojawili się na ulicach Krakowa, a już dziś zgromadzą się we Wrocławiu i Rybniku. Przyświeca im wspólny cel - ochrona zwierząt, których populacja wkrótce ma zostać maksymalnie zredukowana.

W sobotę, 8 stycznia w samo południe pod Ratuszem na krakowskim Rynku Głównym zebrał się tłum, chcący wyrazić sprzeciw wobec skandalicznym planom, mającym destrukcyjny wpływ na populację zwierząt w Polsce. Zaledwie godzinę później zbiorowisko osób pojawiło się także w centrum Katowic. Zgromadzeni domagali się zatrzymania odstrzału dzików, który zapowiedział świeżo powołany wiceminister Lech Kołakowski.

Wiceminister wydał wyrok śmierci na zwierzęta

W niedawnym wywiadzie wiceminister Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podzielił się planami dotyczącymi prac legislacyjnych nad nową specustawę dotyczącą powołania specjalnej brygady myśliwych, których głównym zadaniem będzie uśmiercanie dzików. Oficjalną przyczyną rzezi jest rzekoma walka z Afrykańskim Pomorem Świń. Prace miały wystartować tuż po Nowym Roku.

Tymczasem obrońcy zwierząt przekonują, że myśliwi są znacznie większym zagrożeniem niż dzikie świnie i krytykują pomysł wprowadzenia dodatkowych przywilejów wskazanej grupie społecznej. Winy za rozprzestrzenianie się choroby upatrują w licznych zaniedbaniach po stronie myśliwych, hodowców i rządu, a przede wszystkim braku działań naprawczych i metod przeciwdziałania epidemii.

W ciągu ostatnich lat wielokrotnie odbywały się zmasowane, wieloobszarowe polowania na dziki pod pretekstem walki z afrykańskim pomorem świń. Naukowcy niezmiennie przekonują, że polowania na dziki przynoszą wręcz odwrotny skutek - chorobę ASF roznosi człowiek. Głównym źródłem choroby są przemysłowe hodowle trzody, nielegalne zakopywanie zakażonych osobników oraz sami myśliwi.

- Odsetek ranionych, a nie zabitych zwierząt może sięgać nawet kilkudziesięciu procent (przy zbiorowych to aż 25 – 30 proc.). W konsekwencji te poranione dziki uciekną i będą konać, krótszy lub dłuższy czas, a następnie ich szczątki staną się długotrwałym rezerwuarem wirusa dla kolejnych zwierząt. To poważny błąd -  zauważa grupa Niech Żyją!.

Leszek Miller

Leszek Miller krytyczny wobec słów papieża. „Psy i koty nie dają na tacę”

CZYTAJ DALEJ

„Zabijanie dla przyjemności to dewiacja"

Jak zaznaczają organizatorzy ogólnopolskich protestów, Polska przez ostatnie 3 lata stała się niechlubnym rekordzistą w Europie pod względem nowych przypadków ASF. Dramatycznie rośnie też liczba ognisk ASF w hodowlach świń – od 48 w 2019, 103 w 2020, aż po 124 w 2021, plasując nas na drugim miejscu po Rumunii.

Pomimo sprzeciwów i apeli środowiska naukowego o zaprzestanie rzezi, wszelkie argumenty zostały całkowicie zignorowane. Odstrzał planowany rozpocznie się już na początku tego roku, a zatem będzie przypadał na okres ciąży i rozrodu dzików.

- Będziemy mieli do czynienia z masakrowaniem matek z dziećmi, z pozostawianymi w agonii ciężko rannymi zwierzętami, a cała specustawa oznacza, że mamy do czynienia ze skrajną niekompetencją i bezwzględnością osób decyzyjnych - przemawiał podczas sobotniego protestu dr Marcin Urbaniak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Maltańczyk

Dlaczego Maltańczyk jest tak często wybierany przez Polaków?

CZYTAJ DALEJ

- Chciałbym po raz kolejny zaapelować do polityków, by skupili się nie na mobilizacji myśliwych do rzezi dzików, ale mobilizacji inspekcji weterynaryjnej do uczciwego kontrolowania hodowli świń, i mobilizacji samych hodowców, którzy powinni spełniać rygory bioasekuracyjne. Bo to prawdziwe powody afrykańskiego pomoru świń - apeluje dr Urbaniak.

To dopiero początek protestów przeciwko masowemu odstrzałowi dzików. Przypominamy, że kolejna demonstracja przeciwko odstrzałowi dzików odbędzie się w już dziś, tj. w niedzielę, 9 stycznia przy pręgierzu na wrocławskim rynku o godzinie 14 oraz w Rybniku o godzinie 16. Kolejny protest planowany jest w Poznaniu 13 stycznia. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na Facebooku.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: krakow.wyborcza.pl, facebook/Świnie są fajne, Niech Żyją!

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Dzień Bez Futra. Jak wygląda rzeczywistość ferm futrzarskich?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaki zodiaku i ich zwierzęta mocy. Znasz swoje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >