Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.03.2022 01:00

Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Spacer z psem
unsplash/Delphine Beausoleil

Ledwie minęła zima, a już pierwsze wiosenne promienie słońca sprawiły, że w lasach i na łąkach pojawiły się niebezpieczne pasożyty. Kleszcze czatują niemal wszędzie, dlatego nawet spacerując miejskim chodnikiem, nie jesteśmy w 100 proc. bezpieczni.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny za nami, a więc coraz chętniej wychodzimy na dłuższe spacery z naszymi czworonożnymi pupilami. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż właśnie rozpoczyna się czas, w którym kleszcze budzą się ze snu zimowego i ruszają na żer. Mimo, że jest jeszcze wcześnie, trzeba uważać.

Robi się coraz cieplej, kleszcze budzą się z hibernacji

Nie ma chyba osób, które lubią kleszcze - głównie dlatego, iż ich ugryzienie może prowadzić do groźnych infekcji. Pasożyty zazwyczaj rozpoczynają poszukiwanie żywicieli wiosną, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7 stopni Celsjusza. Populacja kleszczy z roku na rok rośnie, a ma to związek ze wzrostem średniej temperatury na Ziemi, a co za tym idzie, wzrostem liczby przenoszonych przez nie chorób.

Wokół tematu kleszczy narosło sporo mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że kleszcze mogą żyć na drzewach i skakać z nich na przechodzących ludzi i zwierzęta. W rzeczywistości zagrożenie czyha o wiele niżej, gdyż pajęczaki te przebywają na wysokości maksymalnie 1,5 metra, cierpliwie czekając na potencjalnych żywicieli.

Mówi się również, że niektóre nasze cechy mogą sprawić, że będziemy dla kleszczy bardziej łakomymi kąskami. To prawda, ponieważ stworzenia te wyszukują swoje ofiary dzięki umiejętności wyczuwania ze sporej odległości zapachu, zwłaszcza potu.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość, uprawiające aktywnie sport, otyłe czy kobiety w ciąży przyciągają do siebie te pasożyty. Co ciekawe, czescy naukowcy zaobserwowali, że kleszcze preferują osoby z grupą krwi A oraz z niedoborem witaminy z grupy B.

Skuteczne sposoby na ochronę przed kleszczami

Osoby, które wyprowadzają psy po lasach, ogrodach czy parkach, powinny teraz szczególnie uważać. Ugryzienie kleszcza nie jest dla człowieka czy psa odczuwalne, ponieważ ich ślina zawiera substancje chemiczne o działaniu znieczulającym, ale nadal może przenosić groźne choroby. 

Eksperci nie mają wątpliwości, że najlepszą ochroną jest odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki, nakrycie głowy). Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało, a najlepiej od razu zmień ubranie. Nie zapominajmy także o dokładnym sprawdzeniu sierści naszego pupila, zwłaszcza pod pachami i kolanami. Po znalezieniu się na ciele żywiciela kleszcze mogą długo wędrować, szukając delikatnego i dobrze ukrwionego miejsca do wkłucia, skąd może pobierać krew nawet przez 5-14 dni.

Jeśli mowa o ochronie naszych czworonożnych przyjaciół, dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze w postaci płynu, obroży czy tabletek. Zastosowane w nich substancje czynne zaczynają działać już w momencie kontaktu, dlatego zmniejszają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi przez pasożyty. Pamiętajmy jednak, że obroża nie sprawdzi się u psów i kotów z długą sierścią. Lista chorób przenoszonych przez kleszcze jest naprawdę długa, a objawy ogólne mogące wskazywać na infekcję wywołaną przez kleszcza są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Ugryzienie kleszcza grozi nie tylko powstaniem rumienia, ale przede wszystkim odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych i boreliozą.

Nie oznacza to jednak, że trzeba żyć w strachu, bać się przyrody i przestać wychodzić z domu. Jeśli rozsądnie podejdziemy do kwestii ochrony przed atakami kleszczy, my i nasze zwierzęta będziemy bezpieczni. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, naukawpolsce.pl