Swiatzwierzat.pl
Spacer z psem

unsplash/Delphine Beausoleil

Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ledwie minęła zima, a już pierwsze wiosenne promienie słońca sprawiły, że w lasach i na łąkach pojawiły się niebezpieczne pasożyty. Kleszcze czatują niemal wszędzie, dlatego nawet spacerując miejskim chodnikiem, nie jesteśmy w 100 proc. bezpieczni.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny za nami, a więc coraz chętniej wychodzimy na dłuższe spacery z naszymi czworonożnymi pupilami. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż właśnie rozpoczyna się czas, w którym kleszcze budzą się ze snu zimowego i ruszają na żer. Mimo, że jest jeszcze wcześnie, trzeba uważać.

Robi się coraz cieplej, kleszcze budzą się z hibernacji

Nie ma chyba osób, które lubią kleszcze - głównie dlatego, iż ich ugryzienie może prowadzić do groźnych infekcji. Pasożyty zazwyczaj rozpoczynają poszukiwanie żywicieli wiosną, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7 stopni Celsjusza. Populacja kleszczy z roku na rok rośnie, a ma to związek ze wzrostem średniej temperatury na Ziemi, a co za tym idzie, wzrostem liczby przenoszonych przez nie chorób.

Wokół tematu kleszczy narosło sporo mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że kleszcze mogą żyć na drzewach i skakać z nich na przechodzących ludzi i zwierzęta. W rzeczywistości zagrożenie czyha o wiele niżej, gdyż pajęczaki te przebywają na wysokości maksymalnie 1,5 metra, cierpliwie czekając na potencjalnych żywicieli.

Mówi się również, że niektóre nasze cechy mogą sprawić, że będziemy dla kleszczy bardziej łakomymi kąskami. To prawda, ponieważ stworzenia te wyszukują swoje ofiary dzięki umiejętności wyczuwania ze sporej odległości zapachu, zwłaszcza potu.

Osoby cierpiące na nadmierną potliwość, uprawiające aktywnie sport, otyłe czy kobiety w ciąży przyciągają do siebie te pasożyty. Co ciekawe, czescy naukowcy zaobserwowali, że kleszcze preferują osoby z grupą krwi A oraz z niedoborem witaminy z grupy B.

Niedźwiedź

Młode niedźwiadki pałaszują jabłka. "Odgłos zadowolenia” podbił serca internautów

CZYTAJ DALEJ

Skuteczne sposoby na ochronę przed kleszczami

Osoby, które wyprowadzają psy po lasach, ogrodach czy parkach, powinny teraz szczególnie uważać. Ugryzienie kleszcza nie jest dla człowieka czy psa odczuwalne, ponieważ ich ślina zawiera substancje chemiczne o działaniu znieczulającym, ale nadal może przenosić groźne choroby. 

Eksperci nie mają wątpliwości, że najlepszą ochroną jest odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki, nakrycie głowy). Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało, a najlepiej od razu zmień ubranie. Nie zapominajmy także o dokładnym sprawdzeniu sierści naszego pupila, zwłaszcza pod pachami i kolanami. Po znalezieniu się na ciele żywiciela kleszcze mogą długo wędrować, szukając delikatnego i dobrze ukrwionego miejsca do wkłucia, skąd może pobierać krew nawet przez 5-14 dni.

Jeśli mowa o ochronie naszych czworonożnych przyjaciół, dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze w postaci płynu, obroży czy tabletek. Zastosowane w nich substancje czynne zaczynają działać już w momencie kontaktu, dlatego zmniejszają ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi przez pasożyty. Pamiętajmy jednak, że obroża nie sprawdzi się u psów i kotów z długą sierścią.

Lista chorób przenoszonych przez kleszcze jest naprawdę długa, a objawy ogólne mogące wskazywać na infekcję wywołaną przez kleszcza są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Ugryzienie kleszcza grozi nie tylko powstaniem rumienia, ale przede wszystkim odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych i boreliozą.

Nie oznacza to jednak, że trzeba żyć w strachu, bać się przyrody i przestać wychodzić z domu. Jeśli rozsądnie podejdziemy do kwestii ochrony przed atakami kleszczy, my i nasze zwierzęta będziemy bezpieczni. 

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, naukawpolsce.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >