Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dyrektorka ZOO Poznań zatrzymana. Prokuratura stawia szereg zarzutów
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 05.03.2024 11:08

Dyrektorka ZOO Poznań zatrzymana. Prokuratura stawia szereg zarzutów

Dyrektorka ZOO Poznań
fot. East News/PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE

Prokuratura poinformowała, że dyrektorka ZOO w Poznaniu, Ewa Z., została zatrzymana i usłyszała zarzuty. Kobieta jest podejrzana o szereg wykroczeń, których miała dopuszczać się podczas wieloletniego zajmowania stanowiska. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności.

Dyrektorka poznańskiego ZOO zatrzymana

Ewa Z. została zatrzymana przez policję 4 marca br. na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która przyglądała się działalności prowadzonej przez dyrektorkę ZOO Poznań. Jak wynika z informacji, śledztwo wszczęto w wyniku zawiadomienia złożonego przez osobę fizyczną.

W ostatnim czasie śledczy zgromadzili dowody w formie zeznań świadków oraz dokumentów. Przypomnijmy, że Ewa Z. pełniła funkcję dyrektora ZOO Poznań od 2016 do 2024 roku, a podczas kadencji brała między innymi czynny udział w transporcie zwierząt z Ukrainy, gdzie wybuchła wojna. Jednak w tym czasie miało dojść również do szeregu nieścisłości i wykroczeń.

Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą Psy pasterskie cudem ocalały. Właściciel chciał je uśpić z kuriozalnego powodu

Ewa Z. usłyszała zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła dyrektorce ZOO następujące zarzuty:

Ewa Z. jest podejrzana o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego, w tym oszustwa i przywłaszczenia mienia na szkodę Miasta Poznania oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Stawiane zarzuty obejmują również ukrywanie majątku ze szkodą dla wierzycieli. Prokurator zarzuca podejrzanej także to, że wykorzystując swoje stanowisko poleciła pracownikowi ZOO złożenie korzystnych dla niej samej fałszywych zeznań.

Pełniąc funkcję dyrektorki, Ewa Z. miała dopuścić się niegospodarności na co najmniej 100 tys. zł, korzystać ze służbowych dóbr do własnych celów oraz świadczyć nieprawdę w dokumentacji placówki.

Dyrektorka ZOO w Poznaniu nie przyznaje się do zarzutów

Jak informuje poznańska prokuratura, Ewa Z. nie przyznała się do postawionych jej zarzutów. Złożone przez kobietę wyjaśnienia mają być niezgodne ze zgromadzonymi przez śledczych dowodami. Na czas trwania postępowania objęto ją dozorem policyjnym, zakazem kontaktowania się ze świadkami, zakazem wstępu na teren ZOO oraz zawieszono pełnienie przez nią funkcji dyrektora placówki.

Dyrektorce ZOO w Poznaniu za przedstawione zarzuty może grozić kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. 

źródło: pap.pl