Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Cichy objaw demencji, który dostrzeżesz u swojego psa. Zwróć uwagę na nogi, by go nie przeoczyć
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 24.07.2023 12:24

Cichy objaw demencji, który dostrzeżesz u swojego psa. Zwróć uwagę na nogi, by go nie przeoczyć

Stary pies
Stary pies, źródło: pexels.com @Jean Alves

Pies czy kot to zobowiązanie na wiele lat i w okresie, gdy zwierzak przestaje być młodzieńcem, a wkracza w jesień życia, będzie częściej potrzebować Twojej pomocy. Jak rozpoznać początki demencji u psa? Badania naukowe przeprowadzone na 95 dorosłych osobnikach, których wyniki opublikowano w czasopiśmie “Frontiers in Veterinary Science”, dostarczyły bardzo cennych informacji. Dzięki metodyce wymyślonej przez naukowców opracowano prosty sposób określania poziomu degeneracji funkcji poznawczych u starzejących psów. Wystarczy analiza tempa chodu zwierzęcia. 

Jak rozpoznać wczesne objawy demencji u psów? Przeprowadzano badania naukowe na psich seniorach

Prędkość, z jaką ludzie się poruszają jest powiązana ze stanem funkcji poznawczych. Im wolniej dana osoba się przemieszcza, tym ma większe problemy z pamięcią, uczeniem się, czytaniem ze zrozumieniem oraz komunikacją. Generalnie rzecz ujmując, wszystkie procesy wymagające wysokiej aktywności mózgu, stają się trudniejsze. Naukowcy z North Carolina State University, Natasha Olby, Kady M. Gjessing i Rahna M. Dacidson, postanowili sprawdzić, czy te same zależności dotyczą również psów. 

Zmierzono prędkość chody na smyczy u dwóch grup. Na grupę kontrolną składało się 46 dorosłych osobników, natomiast na grupę doświadczalną 49 starszych psów. U wszystkich zwierząt biorących udział w doświadczeniu zmierzono prędkość chodu na smyczy oraz luzem. Psi seniorzy przeszli dodatkowe testy poznawcze, a ich właściciele zobowiązani byli do wypełnienia kwestionariusza CADES, mającego na celu ocenę poznawczą psa. Na podstawie zebranych danych, naukowcom udało się dojść do wniosków, które z powodzeniem będzie można wykorzystać w praktyce, podczas diagnozowania stanu zdrowia starych psów

Płynęła z Polski do Szwecji. Służby uśpiły jej psy i nowo narodzone szczenięta, "Były dla mnie wszystkim"

Starsze psy zwalniają, bez względu na wielkość ciała

Jedną z głównych obaw specjalistów było to, czy wielkość psa oraz długość jego kończyn nie wpływa na tempo chodu. Wydawać by się mogło, że im większy pies, tym łatwiej jest mu się szybko przemieszczać. Dzięki dużej ilości zwierząt biorących udział w doświadczeniu udało się zebrać dane, dzięki którym można było to wykluczyć. Rozmiar zwierzęcia nie ma wpływu na prędkość chodu, pod warunkiem, że czworonóg porusza się bez smyczy. 

To bardzo ważne obserwacje z praktycznego punktu widzenia. Dzięki opracowaniu jednej metody, możliwe będzie stosowanie jej w praktyce podczas diagnostyki demencji każdego psiego seniora. Medycyna weterynaryjna to nie tylko skomplikowane operacje i aplikowanie silnych leków. To również umiejętność obserwowania zachowania zwierzęcia i wyciągania z tego wniosków. 

pexels-norling-fishing-15999275.jpg
Dzięki nieinwazyjnym metodom diagnostycznym w prosty sposób można określić stan zdrowia zwierzęcia i zaplanować leczenie, które mu pomoże. Źródło: pexels.com @NORLING Fishing 

Wolniejszy chód idzie w parze z wolniej pracującym mózgiem

Udowodniono, że starsze psy, które poruszały się wolniej od innych osobników z grupy doświadczalnej, wypadły gorzej w testach oceniających ich zdolności poznawcze. Zwolnienie tempa chodu jest powiązane z rozwojem psiej demencji.

Dlatego, jeżeli posiadasz psiaka w starszym wieku, warto zwracać uwagę na to, w jakim tempie się porusza. Okazuje się, że problemy nie muszą wiązać się z bólem stawów, czy ogólnym pogorszeniem sprawności fizycznej. Przyczyną może być rozwijająca się psia demencja.

Źródło: national-geographic.pl, earth.com

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?