Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu

fot. inhauscreative, canva.com

Koty i psy też cierpią na demencję. Jak wesprzeć starzejącego się pupila?

5 Września 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Psy i koty, tak samo jak ludzie, mogą zachorować na demencję. Wraz z upływem czasu zmniejsza się nie tylko ich sprawność fizyczna, ale również umysłowa. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze objawy demencji u swojego pupila i w jaki sposób go wspierać.

Badania naukowców potwierdziły, że zwierzęta potrafią zapadać na demencję i tracić sprawność umysłową wraz z okresem starzenia. Pierwsze oznaki warto przyjąć ze spokojem, jednak nie wolno ich ignorować.

Demencja u psów i kotów - jak rozpoznać?

Z wiekiem zwierzęta domowe obniżają swoje funkcje poznawcze i coraz bardziej "zwalniają". Wraz z tym procesem rośnie ryzyko zapadnięcia na demencję objawiająca się zanikami pamięci, utratą orientacji przestrzennej, zmienionym zachowaniem i zaburzeniami snu. Według badań amerykańskim naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports” ryzyko zachorowania jest około sześć i pół raza wyższe u mniej aktywnych zwierząt.

Pierwszych symptomów demencji nie należy lekceważyć. U psów objawia się ona sennością w ciągu dnia, błąkaniem się po mieszkaniu w środku nocy, zmniejszoną aktywnością podczas spacerów czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu. Zdarza się, że pies zaczyna zmieniać swoje zachowanie wobec domowników, a nawet staje się agresywny.

Objawy u kotów są dość podobne. Mruczek zapadający na demencję nie pamięta podstawowych komend, zapomina o porach karmienia, snuje się bez celu po nocy i lekceważy swoją higienę. Ponadto może wydawać się zagubiony we własnym domu, a także zachowywać się bojaźliwe czy agresywnie wobec domowników.

BeFunky-collage - 2022-09-05T094621.927

Na świat przychodzi miot śnieżnobiałych kociąt. Wśród nich kryje się prawdziwy cud natury

CZYTAJ DALEJ

O zwierzę z demencją trzeba się zatroszczyć

Mając pod swoją opieką starsze zwierzę, warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty jeszcze przed pojawieniem się nieodwracalnych zmian związanych z demencją. Im szybciej uda się zaobserwować chorobę, tym większa szansa na odwrócenie niepokojących objawów, czy zatrzymanie dalszego rozwoju.

Właściciele powinni również zadbać o kondycję fizyczną zwierzęcia i aktywnie spędzać z nim czas. Ważne są także ćwiczenie umysłowe.

- Badania pokazują, że aktywność umysłowa i ćwiczenia są ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego psa, tak samo jak w przypadku człowieka. Stymulacja mózgu jest ważna i można to łatwo zrobić na przykład za pomocą zabawek ze smakołykami - wyjaśniła dr Dany Varble, główna weterynarz w North American Veterinary Community.


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: zooart.com.pl, tvn24.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Czytaj więcej >

Psy

7 najbardziej wrażliwych ras psów. Należy je traktować delikatnie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?

Czytaj więcej >
pies w łazience

Psy

Dlaczego pies chodzi za tobą nawet do toalety? Odpowiedź z pewnością cię ucieszy

Czytaj więcej >