Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu

fot. inhauscreative, canva.com

Koty i psy też cierpią na demencję. Jak wesprzeć starzejącego się pupila?

5 Września 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Psy i koty, tak samo jak ludzie, mogą zachorować na demencję. Wraz z upływem czasu zmniejsza się nie tylko ich sprawność fizyczna, ale również umysłowa. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze objawy demencji u swojego pupila i w jaki sposób go wspierać.

Badania naukowców potwierdziły, że zwierzęta potrafią zapadać na demencję i tracić sprawność umysłową wraz z okresem starzenia. Pierwsze oznaki warto przyjąć ze spokojem, jednak nie wolno ich ignorować.

Demencja u psów i kotów - jak rozpoznać?

Z wiekiem zwierzęta domowe obniżają swoje funkcje poznawcze i coraz bardziej "zwalniają". Wraz z tym procesem rośnie ryzyko zapadnięcia na demencję objawiająca się zanikami pamięci, utratą orientacji przestrzennej, zmienionym zachowaniem i zaburzeniami snu. Według badań amerykańskim naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports” ryzyko zachorowania jest około sześć i pół raza wyższe u mniej aktywnych zwierząt.

Pierwszych symptomów demencji nie należy lekceważyć. U psów objawia się ona sennością w ciągu dnia, błąkaniem się po mieszkaniu w środku nocy, zmniejszoną aktywnością podczas spacerów czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu. Zdarza się, że pies zaczyna zmieniać swoje zachowanie wobec domowników, a nawet staje się agresywny.

Objawy u kotów są dość podobne. Mruczek zapadający na demencję nie pamięta podstawowych komend, zapomina o porach karmienia, snuje się bez celu po nocy i lekceważy swoją higienę. Ponadto może wydawać się zagubiony we własnym domu, a także zachowywać się bojaźliwe czy agresywnie wobec domowników.

BeFunky-collage - 2022-09-05T094621.927

Na świat przychodzi miot śnieżnobiałych kociąt. Wśród nich kryje się prawdziwy cud natury

CZYTAJ DALEJ

O zwierzę z demencją trzeba się zatroszczyć

Mając pod swoją opieką starsze zwierzę, warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty jeszcze przed pojawieniem się nieodwracalnych zmian związanych z demencją. Im szybciej uda się zaobserwować chorobę, tym większa szansa na odwrócenie niepokojących objawów, czy zatrzymanie dalszego rozwoju.

Właściciele powinni również zadbać o kondycję fizyczną zwierzęcia i aktywnie spędzać z nim czas. Ważne są także ćwiczenie umysłowe.

- Badania pokazują, że aktywność umysłowa i ćwiczenia są ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego psa, tak samo jak w przypadku człowieka. Stymulacja mózgu jest ważna i można to łatwo zrobić na przykład za pomocą zabawek ze smakołykami - wyjaśniła dr Dany Varble, główna weterynarz w North American Veterinary Community.


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: zooart.com.pl, tvn24.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >