Psy i koty, tak samo jak ludzie, mogą zachorować na demencję. Wraz z upływem czasu zmniejsza się nie tylko ich sprawność fizyczna, ale również umysłowa. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze objawy demencji u swojego pupila i w jaki sposób go wspierać.
Badania naukowców potwierdziły, że zwierzęta potrafią zapadać na demencję i tracić sprawność umysłową wraz z okresem starzenia. Pierwsze oznaki warto przyjąć ze spokojem, jednak nie wolno ich ignorować.
Demencja u psów i kotów - jak rozpoznać?
Z wiekiem zwierzęta domowe obniżają swoje funkcje poznawcze i coraz bardziej "zwalniają". Wraz z tym procesem rośnie ryzyko zapadnięcia na demencję objawiająca się zanikami pamięci, utratą orientacji przestrzennej, zmienionym zachowaniem i zaburzeniami snu. Według badań amerykańskim naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Scientific Reports” ryzyko zachorowania jest około sześć i pół raza wyższe u mniej aktywnych zwierząt.
Pierwszych symptomów demencji nie należy lekceważyć. U psów objawia się ona sennością w ciągu dnia, błąkaniem się po mieszkaniu w środku nocy, zmniejszoną aktywnością podczas spacerów czy załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu. Zdarza się, że pies zaczyna zmieniać swoje zachowanie wobec domowników, a nawet staje się agresywny.
Objawy u kotów są dość podobne. Mruczek zapadający na demencję nie pamięta podstawowych komend, zapomina o porach karmienia, snuje się bez celu po nocy i lekceważy swoją higienę. Ponadto może wydawać się zagubiony we własnym domu, a także zachowywać się bojaźliwe czy agresywnie wobec domowników.
Na świat przychodzi miot śnieżnobiałych kociąt. Wśród nich kryje się prawdziwy cud natury
CZYTAJ DALEJO zwierzę z demencją trzeba się zatroszczyć
Mając pod swoją opieką starsze zwierzę, warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty jeszcze przed pojawieniem się nieodwracalnych zmian związanych z demencją. Im szybciej uda się zaobserwować chorobę, tym większa szansa na odwrócenie niepokojących objawów, czy zatrzymanie dalszego rozwoju.
Właściciele powinni również zadbać o kondycję fizyczną zwierzęcia i aktywnie spędzać z nim czas. Ważne są także ćwiczenie umysłowe.
- Badania pokazują, że aktywność umysłowa i ćwiczenia są ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego psa, tak samo jak w przypadku człowieka. Stymulacja mózgu jest ważna i można to łatwo zrobić na przykład za pomocą zabawek ze smakołykami - wyjaśniła dr Dany Varble, główna weterynarz w North American Veterinary Community.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Lidl przygotował wspaniałą ofertę. Miłośnicy zwierząt będą zaskoczeni
Kierowca kopnął bezdomnego psa. Gang czworonogów dał mu solidną nauczkę
Przechodnie przecierali oczy ze zdumienia. Mały nietoperz desperacko potrzebował pomocy
Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody
Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.
Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd
Pytanie 1 z 10
Który zapis jest poprawny?
Źródło: zooart.com.pl, tvn24.pl