Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Chińscy naukowcy odkopali szczątki największego ssaka w dziejach Ziemi. To kamień milowy nauki
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:57

Chińscy naukowcy odkopali szczątki największego ssaka w dziejach Ziemi. To kamień milowy nauki

olbrzym
Twitter.com @ReutersScience

Zespół paleontologów pod kierunkiem prof. Tao Denga z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie pracował w górzystej prowincji Gansu w sercu Chin. Spodziewali się znaleźć potrzaskane kości mniej lub bardziej znanych prehistorycznych zwierząt. Oniemieli, gdy spod ziemi wydobyli gigantyczne ciało.

Pasmo górskie Linxia słynie z prehistorycznych kości, które często dokupują tu paleontolodzy. Pierwszych odkryć dokonali przypadkowo miejscowi wieśniacy. Wyłaniające się z ziemi po ulewnych deszczach szczątki uznali za kości smoka i bardzo poważali jako lekarstwo na każdą niemal przypadłość. Od lat 50. XX w. region Linxia zaczął przyciągać badaczy wielką obfitością prehistorycznych szczątków.

Największy ssak w dziejach

Naukowcom z zespołu prof. Denga udało się jednak znaleźć szczątki prehistorycznego stwora iście gigantycznych rozmiarów. To prawdziwy smok z Linxia, tyle że jest... nosorożcem.

- To największy ssak, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi - twierdzi prof. Deng w komunikacie prasowym nagłośnionym przez BBC. - To wielki nosorożec. Miał siedem metrów wysokości i ważył dwadzieścia jeden ton.

Wyliczenia prof. Denga oznaczają, że odkryte przez niego zwierzę było wyższe od żyrafy i cięższe od mamuta.

Gigant nie był dotąd znany nauce. Został więc ochrzczony łacińską nazwą Paraceratherium Linxiaense, od nazwy regionu Linxia, w którym odkopano szczątki.

Olbrzymy wymarły przez zmiany klimatyczne

Gatunek gigantycznych nosorożców wymarł ponad trzydzieści milionów lat temu. Stało się tak z powodu zmiany klimatu. Ocieplenie atmosfery spowodowało powiększenie się terenów pustynnych i zanik puszcz, w których zadomowiły się liczne wielkie ssaki. Brak pokarmu spowodował, że największe zwierzęta nie mogły podtrzymać swego metabolizmu i ostatecznie wyginęły.

Nawet po śmierci gigantyczna czaszka prehistorycznego nosorożca musi robić piorunujące wrażenie. Co ciekawe, nosorożec odkopany przez prof. Denga nie miał wcale rogów na nosie. To przystosowanie ewolucyjne przyszło później, już po wyginięciu tych kolosów.

Niektórzy mogą się dziwić, skąd tak wielkie zwierzęta wzięły się w niedostępnych górach Chin.

- Płaskowyż Tybetański nie istniał jeszcze przed czterdziestoma milionami lat - tłumaczy prof. Deng. - Zarówno klimat jak i ukształtowanie powierzchni były wtedy o wiele bardziej sprzyjające dla wielkich ssaków.

Obejrzyj opublikowaną na Twitterze rekonstrukcję wielkiego nosorożca:

Źródło: Reuters

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!