Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśnicy radzą, gdzie najlepiej ustawić karmnik dla ptaków. Zwracają uwagę na ważny aspekt
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 09.12.2023 15:10

Leśnicy radzą, gdzie najlepiej ustawić karmnik dla ptaków. Zwracają uwagę na ważny aspekt

Karmnik dla ptaków
Karmnik dla ptaków, źródło: pexels.com @Flavien Beauvais

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas dokarmiania ptaków można popełnić mnóstwo błędów. Znaczenie ma nie tylko to, co serwujesz skrzydlatym istotom. Równie ważne jest to, w jakim miejscu znajduje się karmnik dla ptaków. Jeżeli zamontujesz go w niefortunnej lokalizacji, możesz narazić zwierzęta na duże zagrożenie, przez co nie będą one chciały skorzystać z przygotowanych darów.

Dokarmiasz ptaki zimą? Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Wielu miłośników przyrody wraz z nadejściem pierwszego śniegu zabiera się za dokarmianie dzikich ptaków. To zwyczaj, który naprawdę pomaga wielu gatunkom w przetrwaniu zimy. Pod warunkiem że jest to robione w odpowiedni sposób. Robiąc to nieumiejętnie, można bardziej zaszkodzić nić pomóc. W związku z tym, przedstawiciele Lasów Państwowych zaapelowali do internautów:

Pamiętamy, aby zimowe dokarmianie ptaków było przemyślane i odpowiedzialne. Aby pomóc im przetrwać zimę, a nie zaszkodzić np. niewłaściwym pokarmem, czy lokalizacją karmników w niebezpiecznych dla ptaków miejscach.

Wiesz, na co zwrócić uwagę podczas dokarmiania ptaków? Upewnij się, że żaden ważny szczegół nie umknął Twojej uwadze!

pexels-aaron-j-hill-11960806.jpg
Świadome dokarmianie ptaków w praktyce przekłada się na zwiększenie wiedzy na temat zwierząt, źródło: pexels.com @Aaron J Hill
Kupiła yorka miniaturkę za 8 tys. zł, ale coś poszło nie tak. Nabrała podejrzeń, gdy zaczął rosnąć

Ptaki zwracają uwagę na mnóstwo czynników

Dzikie ptactwo, w trosce o własne przetrwanie przed podjęciem decyzji o odwiedzeniu (lub nie) przygotowanego dla nich karmnika, jest zmuszone do zwracania uwagi na mnóstwo czynników. Niewiele osób wie, że znaczenie ma nawet jego kolor.

Warto podkreślić, że kluczowe jest to, w jakim miejscu zostanie zamontowany karmnik. Jeżeli przed wyborem konkretnej lokalizacji uwzględnisz wszystkie poniższe kwestie, z całą pewnością karmnik dla ptaków będzie odwiedzany przez wiele ciekawych gatunków:

  • Ptaki muszą czuć się bezpiecznie - małe zwierzęta jak ognia będą unikać miejsc, w których często pojawiają się koty oraz inne drapieżniki. Dlatego stawianie karmnika na ziemi czy jedynie na niewysokim podwyższeniu nie jest dobrym pomysłem. Ptaki zdecydowanie bezpieczniej czują się na wysokościach. Ponadto potencjalni goście karmników omijają miejsca, z których ciężko wzbić im się do lotu. Zdecydowanie bardziej kochają otwarte przestrzenie.
  • Zadbaj o ciszę i spokój - większość dzikiego ptactwa nie będzie chętnie odwiedzać karmnika, który jest tuż obok ruchliwej ulicy, chodnika lub dużego bloku.
  • Zapewnij ptakom miejsce na odpoczynek - wiele skrzydlatych stworzeń lubi odpocząć tuż przed lub po posiłku. Niektóre osobniki z całą pewnością będą musiały też czekać na swoją kolej w dostępie do karmnika. Dlatego zadbaj o to, aby w jego pobliżu znalazło się coś, na czym ptaki będą mogły swobodnie przysiąść. 
pexels-maria-tyutina-1727247.jpg
Dobrze przemyśl, w którym miejscu zamontować karmnik dla ptaków, źródło: pexels.com @Maria Tyutina

Dokarmiasz wodne ptactwo? Unikaj tego błędu!

Wiele ludzi podczas zimy nie zapomina o dokarmianiu wodnego ptactwa, na które z łatwością można natknąć się w miejskich parkach czy przy plażach. Jednak dokarmiając kaczki czy łabędzie, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Nie wrzucaj pokarmu do wody - pokarm wrzucony do wody bardzo często szybko tonie, przez co staje się dla ptaków niedostępny. Dlatego warto unikać tego błędu. Zamiast tego rozsyp smaczne kąski dla ptaków tuż przy brzegu oczka, jeziora czy rzeki.
  • Zostaw pokarm w czystym i spokojnym miejscu - zadbaj o to, aby ptaki czuły się komfortowo podczas spożywania zaoferowanych im pokarmów. Zostaw je w miejscu, do którego nie zagląda zbyt wiele ludzi czy psów. Dzięki temu więcej osobników odważy się skorzystać z bezcennego prezentu.

Źródło: turystyka.wp.pl, facebook.com/LasyPanstwowe