Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Apel lokalnych władz do spacerowiczów i grzybiarzy o zachowanie ostrożności. Chodzi o wilki
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 06.10.2022 14:56

Apel lokalnych władz do spacerowiczów i grzybiarzy o zachowanie ostrożności. Chodzi o wilki

Wilk
unsplash/Brianna R.

Lokalne władze z województwa opolskiego wydały apel do spacerowiczów i grzybiarzy. Proszą w nim o zachowanie ostrożności, bowiem w okolicy zaobserwowano watahę wilków. Jak wiadomo to zwierzęta drapieżne, na które należy zwrócić szczególną uwagę przebywając w ich naturalnych środowisku.

Jesień to pora roku, podczas której wilki częściej wędrują w pobliże ludzkich siedzib i gospodarstw. Zazwyczaj to młode osobniki, które odłączyły się od grupy, aby poznawać nowe tereny oraz szukać potencjalnego partnera. Dzikie zwierzęta zdecydowanie łatwiej spotkać w lesie, dlatego wybierając się na grzybobranie czy spacer z dziećmi czy czworonożnym podopiecznym, należy zachować szczególną ostrożność.

Lokalne władze wystosowały apel do spacerowiczów i grzybiarzy

Z prośbą skierowaną do grzybiarzy i wszystkich osób, które wybierają się do lasu zwrócił się Bogusław Gąsiorowski, wójt Gminy Lubsza. W swoim apelu zaznaczył, że obecnie nie powinny przebywać tam zwłaszcza dzieci i osoby starsze. Powodem tych słów są wilki, które widziano na pobliskich terenach.

Jak wynika z wydanego komunikatu, w okolicach gminy Lubsza (woj. opolskie) przebywa wataha wilków, na którą składa się 6 członków. Należy mieć świadomość, że gminę otacza Stobrawski Park Krajobrazowy, gdzie już wcześniej zaobserwowano pojedyncze osobniki. Wójt podkreślił również, że to zwierzęta drapieżne, które atakują grupowo.

Należy pamiętać jednak, że to zwierzęta objęte ochroną gatunkową, a w związku z ich obecnością w lesie nie ma poważniejszego zagrożenie. Wilki stronią od spotkań z człowiekiem, a wszelkie przejawy agresji z ich strony zazwyczaj są kierowane do psów, ponieważ uważają ich za rywali w walce o terytorium.

Dlaczego wilki wychodzą z lasów?

Najczęstszym powodem, dla którego wilk znajduje się poza swoim naturalnym środowiskiem, jakim jest las, jest nieznajomość terenu. To głównie młode, niedoświadczone osobniki trafiają do zlokalizowanych nieopodal wsi i miast.

- Późnym latem i jesienią wzrasta liczba obserwacji wilków na terenach zurbanizowanych. Są to przede wszystkim młode wilki, które opuściły grupy rodzinne i rozpoczęły daleką wędrówkę w poszukiwaniu nowych terytoriów i partnerów. Nie mają nawigacji satelitarnej czy mapy i niektóre zupełnie niechcący, podążając np. wzdłuż rzeki czy starej linii kolejowej, lądują w środku miasteczka, a nawet dużego miasta. – mówią członkowie Stowarzyszenia dla Natury Wilk, cytowani przez "Dziennik Zachodni".

Zanim zagubione osobniki odnajdą drogę powrotną upłynie trochę czasu. Wtedy mogą zostać zaobserwowane przez ludzi. Warto pamiętać, że nie należy bowiem przesadnie panikować, ponieważ zdrowe osobniki zazwyczaj same wrócą do lasu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: lubsza.ug.gov.pl; dziennikzachodni.pl

Tagi: Wilk Polska