Swiatzwierzat.pl

Photo by Thomas Bonometti on Unsplash

Czy psy i wilki mogą żyć w zgodzie? Ekspertka radzi

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Emil Hoff

Andżelika Haidt z Instytutu Badawczego Leśnictwa opublikowała wyniki badań nad interakcjami psów domowych i wilków w Polsce. Ilość bliskich spotkań psów z wilkami stale rośnie i w pewnej części przypadków kończy się źle dla psów. Badaczka podpowiada jednak, jak zapobiec nieszczęściu i ustrzec psa przed atakiem wilków.

O podobnych sprawach pisaliśmy już kilka razy . Psy, które wyszły nocą z domu lub po prostu spały w swoich budach, zostały zaatakowane przez wilki. Tragiczny los psów wiąże się często z brakiem odpowiednich zabezpieczeń ze strony opiekunów. Wilki atakują psy przykute łańcuchami do bud lub chodzące po nieogrodzonym terenie.

Do spotkań psów i wilków dochodzi coraz częściej

Andżelika Heidt przedstawiła statystykę interakcji psów domowych z wilkami, zebraną w toku swoich badań. Wynika z niej, że do podobnych interakcji dochodzi coraz częściej. Wiąże się to ze wzrostem populacji wilków w Polsce.

Wilki zamieszkują obecnie niemal wszystkie duże skupiska leśne w naszym kraju, a także zdarza im się podchodzić pod ludzkie siedziby, nawet w sąsiedztwie dużych miast. Wilki trafiają na obrzeża miast i miasteczek, gdy wędrują w poszukiwaniu nowego terytorium.

Zdarza się, że wilki shabituowane, czyli przyzwyczajone do ludzi, nie okazują już naturalnego lęku przed człowiekiem i podchodzą do ludzkich siedzib na żer. Wtedy ich ofiarami padają zwierzęta gospodarskie i psy łańcuchowe.

Czynniki ryzyka

Do spotkań psów z wilkami dochodzi także w czasie wycieczek, spacerów i polowań. Andżelika Heidt przeanalizowała 106 przypadków takich spotkań. 21% tych spotkań zakończyło się bezpośrednim kontaktem psa z wilkiem. W 8% przypadków pies został ranny, a w 3% zginął.

Na ryzyko bezpośredniego zetknięcia się psa i wilka wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, liczba wilków. Im więcej, tym są śmielsze i mogą zaatakować nieostrożnego psa. Po drugie, odległość psa od człowieka. Gdy pies zbytnio oddali się od swego właściciela, rośnie prawdopodobieństwo, że zostanie zaatakowany przez wilka.

Z badań wynika także, że małe psy częściej padają ofiarą wilków niż większe osobniki. Psy biorące udział w polowaniu stykają się z wilkami siedem razy częściej niż te, które tylko spacerują ze swoim opiekunem.

Jak zabezpieczyć psa przed atakiem wilka?

Obecność człowieka to dla psa najlepsze zabezpieczenie przez wilkami - tak wynika z badań Andżeliki Heidt. Tam, gdzie pies znajduje się w pobliżu swego opiekuna, nie ma ryzyka, że zetknie się z wilkiem. Choć wilki coraz śmielej zapuszczają się na tereny zamieszkane przez ludzi, to jednak samych ludzi unikają jak ognia.

Jak podkreśla badaczka, opieka nad psem i trzymanie go blisko siebie - na smyczy czy lince - to najlepsze zabezpieczenie czworonoga przed atakiem wilka. Mieszkańcy terenów o stosunkowo dużej populacji wilków powinni o tym pamiętać i należycie zabezpieczyć swoje posesji oraz psie budy przed wdarciem się nieproszonych gości.

Andżelika Heidt podkreśla w rozmowie z PAP, że nie ma powodów do paniki. Do spotkań z wilkami w czasie spacerów czy polowań z psem nadal dochodzi bardzo rzadko, a z tych przypadków tylko nieliczne kończą się bezpośrednią interakcją psa z wilkiem. Z tych zaś tyko część kończy się odniesieniem przez psa ran czy nawet poniesieniem śmierci.

Źródło: eska.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Pozostałe

Japończyk spełnił marzenie swojego życia. Wydał krocie, żeby zamienić się w wilka
Czytaj więcej >
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]