Swiatzwierzat.pl
Kotki

facebook/Schronisko dla Zwierząt w Łowiczu

Apel do kierowców. Jesienią zwierzęta szukają schronienia w autach

17 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W okresie jesienno-zimowym zwierzętom żyjącym bez dachu nad głową grozi znacznie większe niebezpieczeństwo niż wychłodzenie. Straż miejska apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej rozwagi, gdyż mnożą się przypadki dzikich lokatorów ukrywających się w zakamarkach samochodów.

Gdy tylko temperatury zaczyna spadać, nie tylko ludzie zrobią wszystko, by się ogrzać. Coraz więcej wolnożyjących zwierząt szuka schronienia m.in. pod maskami samochodów lub całym pojazdem. Niestety zdradliwa kryjówka może kosztować je życie, nie wspominając już o tym, że żywe istoty potrafią dokonać sporego spustoszenia w aucie.

Coraz więcej zwierząt kryje się pod autami

Dużo mówi się o kunach, ponieważ wyrządzają szkody. Jeśli dostaną się pod maskę, mogą zniszczyć wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich zębów. Jednak problem dotyczy również innych zwierząt, jak na przykład kotów.

W przeciwieństwie do gryzoni ostrzących sobie zęby na samochodowe przewody, wolnożyjące koty są zainteresowane głównie schronieniem i ciepłem, jakie gwarantuje komora silnika. Gdy okienka piwniczne są przed nimi szczelnie pozamykane, zdarza się, że próbują zażyć odpoczynku gdzieś indziej. Niestety nie zdają sobie sprawy, czym może grozić wślizgnięcie się w zakamarki zaparkowanego samochodu. Ta chwila luksusu może skończyć się dla nich nieszczęściem.

- Silnik auta jeszcze długo po zgaszeniu wydziela ciepło i stanowi idealny schowek dla zziębniętych stworzeń. Zwierzęta równie chętnie wdrapują się też na nadkola, które także mogą być przytulną kryjówką - tłumaczy lekarz weterynarii Mateusz Muszyński, cytowany przez "Gorzów Wielkopolski - Nasze Miasto".

babcia Wad

Najstarszy kot na świecie. Gdyby był człowiekiem, miałby 160 lat

CZYTAJ DALEJ

Kierowco, sprawdź, czy nie masz pasażera "na gapę"

Strażnicy miejscy z Ekopatrolu przypominają, że wraz z nadchodzącymi chłodami spojrzeć uważniej na swoje pojazdy i zachowywać się głośniej, by sprowokować ewentualnych dzikich lokatorów do opuszczenia kryjówek w samochodzie.

Zanim odpalisz silnik, sprawdź, czy pod maską nie schowały się ptaki, szczury, myszy, kuny bądź koty. Kopnij w oponę, trzaśnij drzwiami, postukaj w maskę, włącz radio i daj zwierzakom szansę na ucieczkę. Ten prosty nawyk pozwoli uratować życie istot szukających schronienia przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jeśli słyszysz miauczenie lub piszczenie wydobywające się spod maski, upewnij się, że kot nie został uwięziony w silniku bądź plątaninie kabli. Bez Twojej pomocy sam nie wydostanie się na zewnątrz. Wówczas możesz samodzielnie wydobyć zwierzę lub wezwać strażników miejskich.

To tylko kilka dodatkowych sekund, a w ten sposób może pomóc ocalić życie nieświadomego stworzenia, a jednocześnie oszczędzić sobie ogromnego stresu i wydatków związanych z wizytą u mechanika.

Apel

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Straż Miejska

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >