Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 7 najmniejszych ras psów o wielkich osobowościach. Bywają bardzo groźne
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 29.02.2024 16:25

7 najmniejszych ras psów o wielkich osobowościach. Bywają bardzo groźne

Mały pies
Mały pies, źródło: pexels.com @Anna Shvets

Z uwagi na drobną budowę ciała psy małych ras często bywają traktowane niepoważnie. Tymczasem okazuje się, że nawet miniaturki mogą mieć ognisty temperament i skłonność do atakowania znacznie większych czworonogów. O jakich rasach mowa? Uroczy wygląd i rozmiar S nie zawsze idzie w parze z pokojowym nastawieniem czy uległością. Taki stan rzeczy często wynika z nieodpowiedzialnego zachowania opiekuna, aniżeli cech charakteru zwierzęcia. 

Pies, niezależnie od rozmiaru, to nie maskotka. Nie warto wchodzić im w drogę

Wiele osób decyduje się na posiadanie małego psa, będąc przekonanym, że nad mniejszym czworonogiem łatwiej zapanować i nie wymaga on szkolenia. Okazuje się, że ten argument ma niewiele wiele wspólnego z prawdą. Wśród mikro piesków nie brakuje rasowców o ognistym temperamencie, charakteryzujących się chęcią dominacji, uporem czy nieposłuszeństwem

Przedstawiciele małych ras również mogą mieć skłonność do zachowań agresywnych, a spektrum takich zachowań nazywane jest syndromem małego psa. Pamiętaj jednak, że agresja u zwierzęcia ma swoje podłoże nie tylko w predyspozycjach genetycznych, ale również w błędnie przeprowadzonej socjalizacji, lęku, niezaspokojonych potrzebach, błędach wychowawczych i innych zaburzeniach spotęgowanych przez zachowanie właściciela. 

Agresja nie ma związku z rzekomą złośliwością pupila. To po stronie opiekuna leży wychowanie pupila, a problemy behawioralne mogą wystąpić zarówno u psich olbrzymów, jak i psów mieszczących się w torebce i ważących zaledwie kilka kilogramów. Małe rasy psów, tak samo jak ich więksi koledzy, miewają trudne osobowości, które warto szczegółowo przeanalizować przed podjęciem decyzji o adopcji. Wyróżniliśmy 7 kandydatów, którzy nie dadzą sobie w kaszę dmuchać.

To nie Chiny, ani Korea. Opatów na ustach Polaków, zdjęcia z targowiska grozy mrożą krew w żyłach Tylko niewielki procent internautów dostrzega na obrazku TO oprócz wielbłąda. Zaliczasz się do nich?

Te małe rasy psów bywają zadziorne

1. Pekińczyk

To urocze i nieco komiczne z wyglądu pieski ponad wszystko cenią sobie spokój. Nie są zbyt wyrozumiałe wobec osób naruszających ich przestrzeń osobistą, co może zaważyć przy decyzji o adopcji zwierzaka przez rodzinę z małymi dziećmi. Pekińczyki zazwyczaj nie są agresywne, ale kiedy ktoś uparcie przekracza ich granicę, mogą w bardzo dosadny sposób pokazać, że żarty się skończyły. Zwierzęta te potrzebują dużo przestrzeni dla siebie i nie tolerują przymusu. 

pexels-daniel-kondrashin-12630561.jpg
Wiele pekińczyków jest bardzo upartych, źródło: pexels.com @Daniel Kondrashin

2. Toy Fox Terrier

To jedne z najmniejszych psów na świecie, które niewielkie rozmiary nadrabiają bardzo dynamicznym usposobieniem. Przedstawiciele tej rasy potrzebują dużo ruchu oraz wyzwań wymagających myślenia. Jeżeli opiekun toy fox terriera nie zapewni mu odpowiedniej ilości rozrywki, pies może zacząć sprawiać problemy. Frustracja, nuda i poczucie osamotnienia mogą sprawić, że czworonóg stanie się wycofany lub nawet agresywny.

pexels-gantas-vaičiulėnas-5732849.jpg
Toy fox terriery każdego dnia potrzebują dużej dawki aktywności, źródło: pexels.com @Gantas Vaiciulenas

3. Pinczer miniaturowy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że te czworonożne maleństwa wywodzą się z grupy psów stróżujących i obronnych. Nie da się ukryć, że widać to w ich usposobieniu. Pinczery doskonale sprawdzają się jako żywy alarm. Są bardzo czujne, nieustępliwe i chętne do podejmowania wyzwań. 

Jeżeli pinczer miniaturowy zauważy intruza na swoim terenie, nie będzie wahać się przed atakiem, nawet kiedy przeciwnik jest od nich wielokrotnie większy. Ułożenie przedstawiciela tej rasy w taki sposób, aby był opanowanym i posłusznym pupilem, to ogromne wyzwanie, z którym początkujący właściciel psa może sobie nie poradzić.

pexels-anna-shvets-4588434.jpg
Pinczery to małe psy z wielkimi charakterami, źródło: pexels.com @Anna Shvets

4. Pudel toy

Pudle to bardzo przyjazne i towarzyskie pieski. Jednak należy pamiętać o tym, że są bardzo inteligentne, co często wykorzystują na swoją korzyść. Przedstawiciel tej rasy wychowywany przez niedoświadczonego opiekuna może okręcić go sobie wokół łapki. Pudle są doskonałymi obserwatorami i szybko uczą się, kiedy mogą jakąś sytuację wykorzystać na swoją korzyść. W efekcie pupil często robi to, na co ma ochotę, a właściciel nie ma pojęcia, jak sobie z tym poradzić.

pexels-leah-kelley-373467.jpg
Pudle to jedne z najinteligentniejszych psów na świecie, źródło: pexels.com @Leah Kelley

To popularne rasy małych psów, które potrafią pokazać różki

5. Chihuahua

Te najmniejsze na świecie psy charakteryzują się tym, że bywają bardzo głośne. Tendencja do szczekania, warczenia i piszczenia często wynika z lęków. Niektórym przedstawicielom tej rasy często pogodzić się z tym, że wszyscy wokół nich są od nich znacznie więksi. Przestraszone, mogą atakować. Dlatego tak często można natknąć się na chihuahua, który rzuca się na inne psy.

pexels-wkn-1933464.jpg
Chihuahua są znane z tego, że są bardzo głośne, źródło: pexels.com @wkn

6. Jack russell terrier

To pogodne i bardzo aktywne pieski, które doskonale wiedzą czego chcą. Jeżeli opiekun przedstawiciela tej rasy nie będzie mu zapewniał odpowiedniej dawki ruchu, czworonóg może sam znaleźć sobie zajęcie. Często okazuje się, że aktywnością zastępczą za długie spacery jest gryzienie mebli, butów oraz innych cennych przedmiotów. Dlatego warto pamiętać, że jack russell terriery wymagają dużo uwagi.

pexels-valeriia-harbuz-12960251.jpg
Jack russell terriery uwielbiają bieganie i aportowanie, źródło: pexels.com @Valeriia Harbuz

7. Yorkshire terrier miniaturowy

To bardzo temperamentne i pewne siebie psy. Dlatego mają tendencję do bronienia swojego terenu, zabawek czy legowiska. Przez to yorki miniaturowe mogą często wchodzić w konflikty z innymi psami oraz głośno szczekać z byle powodu.

pexels-valeria-boltneva-14001036.jpg
Yorki bywają nieustępliwe, źródło: pexels.com @Valeria Boltneva

Źródło: natemat.pl