100? 150 lat? Nigdy nie zgadniesz ile lat ma najstarsza ryba na świecie
Najstarsi przedstawiciele ryb żyją dzisiaj w wodach Grenlandii. Naukowcy za pomocą datowania metodą radiowęglową postanowili sprawdzić, ile dokładnie lat mają rekordowe osobniki. Odpowiedź przeszła ich najśmielsze oczekiwania.
Mówi się, że górną granicą ludzkiego wieku jest 120 lat. Nasze zwierzęta domowe mogą przeżyć kilka lat jak chomiki, lub nawet kilkanaście, jeśli chodzi o psy. Sprawia to, że wydaje nam się, że ludzie żyją bardzo długo. Daleko nam jednak to największych rekordzistów wśród zwierząt.
Rekin polarny – rekordzista wśród ryb
Prawdziwym rekordzistą wśród kręgowców jest rekin polarny ( Somniosus microcephalus ), który zamieszkuje wody Grenlandii, należącej do Danii. Poza najdłuższym stażem na tej planecie może pochwalić się tym, że należy do najpowolniejszych rekinów . Porusza się wolniej od człowieka. Niektórzy wiążą właśnie tę cechę z jego długim życiem.
Żyje w Oceanie Arktycznym i północnych rejonach Oceanu Atlantyckiego. Można go znaleźć w głębinach – spotykany jest na głębokości ok. 1200 m, chociaż odnotowano też przypadki, kiedy zanurzał się o wiele bardziej. Uznawany jest za jednego z największych żyjących rekinów. Samce zazwyczaj cechują się mniejszą wielkością niż samice. Jako najpowolniejszy rekin, ma problem ze złapaniem uciekającej zdobyczy . Dlatego też atakuje, kiedy ofiara śpi . Żywi się głównie małymi rybami.
Jak tłumaczy się ich długowieczność? Naukowcy wskazują na specyficznie zbudowane serce, które bije raz na 12 sekund , powolnie pompując krew. Inni wskazują też ich unikalny układ odpornościowy.
Prawdziwy rekordzista. Urodził się przed potopem szwedzkim
Tytuł najdłużej żyjącego kręgowca odbił walom grenlandzkim ( Balaena mysticetus ), inaczej wielorybom grenlandzkim , które są ssakami dożywającymi 200 lat . W XX wieku biolodzy zauważyli, że rekin polarny rośnie w tempie 1 cm rocznie , co biorąc pod uwagę jego wielkość dochodzącą aż do 7 metrów, sugerowało, że musi żyć bardzo długo.
Żeby odkryć tajemnice ich wieku, musieliśmy poczekać na rozwój technik datowania radioizotopowego. Do tego niezbędne są jego soczewki. Odrywając jej warstwę, możemy zbadać, kiedy przyszedł na świat. Nie jest to najbardziej etyczny sposób, jako że uszkadza wzrok zwierząt. Wzbudza to kontrowersje, jako że rekin polarny należy do gatunków bliskich zagrożeniu ze względu na pozyskiwanie z ich wątroby drogocennego oleju.
Metodą radiowęglową zbadano białka obecne w soczewce 28 rekinów i odkryto, że najstarszy z nich miał 400 lat . Pokrywa się to z szacunkami naukowców opartymi na rocznym wzroście kręgowca. Według ich obliczeń maksymalna długość życia rekina polarnego wynosi ponad 500 lat . Szacunki sugerują, że rekin polarny osiąga dojrzałość płciową w wieku dopiero 150 lat .
Znaleziono w nich ślady po testach broni nuklearnej
Poza zbadaniem wieku, naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną zaskakującą rzecz . Okazało się, że w soczewkach zwierząt odkryto ślady po testach broni nuklearnej , które odbyły się w latach 60. XX wieku. Wybuchy zostawiły ślad w postaci podwyższonego poziomu niektórych radioaktywnych izotopów.
Źródło: eska.pl, polskieradio.pl, tvn24.pl, dinoanimals.pl