Swiatzwierzat.pl
Źrebak

Karla Swindle of S & K Quarter Horses in Fayette

Źrebak pogrążył się w rozpaczy po stracie matki. Znalazł pocieszenie u boku czworonoga

31 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Zwierzęta, podobnie do ludzi, doświadczają straty i rozpaczliwie szukają miłości, czego przykładem jest historia źrebięcia, który został osierocony, mając zaledwie 9 dni. Maluch czuł się samotny, dopóki w jego życiu nie pojawił się niespodziewany przyjaciel.

Kilka lat temu Karla Swindle, właścicielka stadniny S & K Quarter Horses w Fayette w stanie Alabama, przeżyła największą radość, a zarazem przyjęła najboleśniejszy cios, jaki może wyobrazić sobie hodowca koni. Powikłania po porodzie odebrały jej ukochaną podopieczną.

Nowo narodzone źrebię straciło matkę

8 marca ulubienica Karli, klacz o imieniu Sanjoves Cool Sis wydała na świat potomstwo. Niestety, po porodzie stan zdrowia zwierzęcia uległ drastycznemu pogorszeniu. Źrebięciu nazwanemu Tye nie dane było dorastanie pod czujnym okiem matki. Zaledwie 9 dni od jego narodzin konieczna okazała się eutanazja klaczy.

Dramatyczna decyzja sprawiła, że Karla miała osierocone źrebię, które nie tylko rozpaczliwie potrzebowało opieki, ale także towarzysza. Bez matki, źrebak stawał się coraz słabszy. Jednakże pewne nieplanowane spotkanie zmieniło wszystko.

Niedźwiadek w Tatrach

Sieć obiegło zdjęcie niedźwiadka z Doliny Kościeliskiej w Tatrach. "Turyści mieli ogromne szczęście"

CZYTAJ DALEJ

Źrebię znalazło pocieszenie u boku kochającego psa

Nie ulega wątpliwości, że psy mają świetnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną i umieją odczytywać stany emocjonalne zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Oprócz tego są jednymi z najlepszych pocieszycieli, potrafiących okazywać wsparcie. Dzięki nim niejeden człowiek przetrwał zgryzoty, ciosy i życiowe dramaty.

Pewnego dnia Karla dostrzegła, że należący do niej pupil imieniem Zip podjął się zadania pocieszania osieroconego źrebięcia. Najwyraźniej wyczuł, że Tye boi się samotności i w tym trudnym okresie potrzebuje, by ktoś po prostu przy nim był.

Odtąd czworonóg przejął rolę przyjaciela i zarazem czułego opiekuna. Jak wspomina opiekunka zwierząt, Zip spędzał całe noce w stadninie u boku młodego konia, wspierając go najlepiej, jak tylko potrafił. Co zaskakujące, nigdy nie zachowywał się w podobny sposób w stosunku do innych źrebiąt w stadninie.

- Zip leżał tuż przy jego głowie i skomlał tak, jakby płakał. Pękało mi serce –wyznała Karla dla "Lewiston Tribune". - To pierwszy taki przypadek, żeby polizał źrebaka, przytulił go i się przy nim położył.

Przez najbliższe tygodnie Zip nie rozstawał się ze swoim nowym przyjacielem i każdego ranka nie mógł doczekać się wizyty w stadninie.

- Jak tylko otwierałam drzwi boksu, wbiegał tam prawie mnie przewracając. Dopiero potem ja mogłam wejść. Jeśli źrebak akurat leżał, podchodził do niego i kładł na nim głowę - relacjonuje Karla Swindle.

Wiele się zmieniło od czasu, gdy Tye stracił matkę. Dzięki troskliwości, jaką otrzymał na wczesnym etapie rozwoju, młody samiec zdążył wyrosnąć na szczęśliwego, zdrowego konia i nie musi już polegać na swoim psim opiekunie.

Zarówno Zip, jak i Tye, zrozumieli, że ich wspólna przygoda dobiegła końca i każdy poszedł we własną stronę. Dziś koń spędza więcej czasu z przedstawicielami swojego gatunku, ale kundelek niewątpliwie w dalszym ciągu zajmuje szczególne miejsce w jego sercu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Źródło: The Dodo

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >