Swiatzwierzat.pl
Coby

instagram.com/sanfranciscozoo/

Zoo w San Francisco pogrążone w żałobie. "Na zawsze zostanie w naszych sercach"

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Świat stał się nieco smutniejszy, odkąd San Francisco Zoo poinformowało o śmierci niezwykłego zwierzęcia i ulubieńca wszystkich bywalców. Zmarł Cobby, najstarszy amerykański szympans. Miał 63 lata.

- Śmierć Cobby'ego to dla nas potworny cios - mówi Tanya M. Peterson, przewodnicząca Stowarzyszenia Zoologicznego San Francisco, w wywiadzie dla NBC NEWS. - Cobby od lat był przywódcą grupy szympansów w naszym zoo, pełnym charyzmy i współczucia. Uwielbiali go też bywalcy zoo, zwłaszcza dzieci.

Cobby był legendą San Francisco Zoo

Zarząd San Francisco Zoo poinformował o śmierci szympansa na swoim profilu na Instagramie. Ostatnie lata Cobby'ego upłynęły spokojnie. Miał dla siebie dużo miejsca i stale cieszył się towarzystwem ludzi i innych małp. Przez 42 lata żył razem z dwoma szympansicami, Maggie i Minine. Łączył pokolenia - w ciągu czterech dekad na posterunku zachwycał dziadków, rodziców, dzieci i wnuki bywalców zoo.

kotek

Kocięta utknęły w rurach. Trudno uwierzyć, na co wpadli strażacy

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Cobby'ego nastąpiła najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych. Cobby dożył słusznego wieku 63 lat i był najstarszym szympansem, trzymanym w akredytowanym zoo na terenie USA.

Kondolencje z całego świata

Instagramowy profil San Francisco Zoo zalewają obecnie wyrazy ubolewania z powodu śmierci szympansa.

- Będzie nam cię brakowalo, Cobby - piszą użytkownicy Instagrama.

Nie brakuje też wyrazów uznania dla opiekunów Cobby'ego, którzy zapewnili mu aż 63 lata życia. Średnia długość życia szympansów na wolności wynosi ok. połowę tego.

Niezwykły świat szympansów

Szympansy to niezwykłe stworzenia. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i sawanny Afryki, ale działalność człowieka sprawia, że stale są wypychane ze swoich siedlisk. Obecnie szympansy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Szympansy to najbliżsi krewni człowieka. Żyją w grupach o złożonej strukturze, nawiązują skomplikowane relacje ze sobą nawzajem i innymi zwierzętami. Potrafią używać narzędzi, np. specjalnych patyków do grzebania w kopcach termitów lub płoszenia zwierząt z kryjówek.

Szympansy mają bardzo ekspresyjne twarze i przeżywają wiele złożonych emocji. Badacze udowodnili, że szympansy potrafią zachwycać się pięknem zachodzącego słońca i okazywać współczucie, np. stawiają na nogi przewrócone żółwie. Okazują też ciekawość wobec zjawisk neutralnych, czyli takich, które nie są dla nich ani zagrożeniem, ani potencjalnym pokarmem.

Źródło: NBC News, Instagram

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >