Swiatzwierzat.pl
Gwanako

facebook/wroclawskiezoo

We wrocławskim ZOO narodziła się nowa gwiazda. Wygląda jak wielbłąd, ale ma amerykańskie korzenie

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pracownicy ZOO we Wrocławiu podzielili się z użytkownikami mediów społecznościowych wesołą nowiną. Dotyczy ona narodzin nowego mieszkańca ogrodu, samca przynależącego do gatunku gwanako andyjskie. Mimo że swoim wyglądem może przypominać afrykańskie

Pracownicy wrocławskiego ZOO po raz kolejny przywitali nowego zwierzaka, który narodził się na terenie ośrodka. Choć wiele osób żywo zainteresowanych losami podopiecznych z Wrocławia wciąż nie otrząsnęło się po sensacyjnych narodzinach myszojelenia, tym razem niekwestionowaną gwiazdą stał się samiec z gatunku gwanako andyjski.

Narodziny gwanako w polskim ZOO

W zeszłoroczne Mikołajki na świat przyszedł zwierzak imieniem Mikołaj. Jest on przedstawicielem gatunku południowoamerykańskiego, roślinożernego ssaka z rodziny wielbłądowatych. Niewiele osób wie, że to właśnie gwanako jest przodkiem lamy oraz alpaki!

Gwanaki zamieszkują głównie wysoko położone tereny w Andach, które mogą sięgać nawet 5 tysięcy m n.p.m. Panują tam bardzo surowe warunki, dlatego wełnista sierść, która opatula ich ciało, jest idealną ochroną przed zimnem. Ponadto, w ich żyłach płynie krew bogata w czerwone krwinki, która w znacznym stopniu ułatwia im życie na dużych wysokościach.

Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach złożonych z samic, młodych i dominującego samca, który pełni funkcję ich obrońcy i przewodnika. Na wypadek zagrożenia ostrzegają się nawzajem wysokim, głośnym beczeniem. Potrafią biec z prędkością nawet 55 km/h, często po stromym i kamienistym terenie, co wydaje się szczególnie imponujące. W razie ucieczki samiec biegnie zwykle na końcu, aby chronić stado.

Liczebność tych zwierząt w naturze jest stosunkowo duża. Eksperci szacują, że na wolności żyje około 1 mln osobników. Ich naturalnymi wrogami są puma i lis andyjski, lecz lokalne rządy już rozpoczęły działania na rzecz ochrony tego gatunku. W tym celu tworzone są parki i rezerwaty przyrody, gdzie gwanaki mogą żyć bez obawy o swoje życie.

Ponadto, w Argentynie zrezygnowano z ich hodowli na wełnę, która bardzo często okazywała się być bardzo kosztowna. Wybrano inne, bardziej ekologiczne rozwiązanie, aby pozyskiwać ich wełnistą sierść. Mieszkańcy łapią dziko żyjące osobniki, strzygą, po czym wypuszczają je z powrotem na wolność. 

Mały Mikołaj w prezencie na Mikołajki

Wygląda na to, że uroczy parzystokopytny podopieczny był najlepszym prezentem, o jaki mogli poprosić pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zamieszkał on na całorocznym wybiegu zewnętrznym za Ranczem, gdzie można go oglądać w towarzystwie dwóch samic i samca gwanaka. 

– Spodziewaliśmy się narodzin w pierwszych dniach grudnia, ale mikołajki to idealny dzień na przywitanie na świecie nowego, zdrowego i silnego samczyka. Matka od razu się nim zaopiekowała, a reszta stada zaakceptowała – czytamy słowa Łukasza Karolika, opiekuna zwierząt z Zoo Wrocław na stronie Wyborczej. – Już w godzinę po narodzinach biegał i nawet próbował brykać. Na razie żywi się tylko mlekiem matki, ale już naśladuje dorosłe osobniki i próbuje skubać gałęzie, choć ich jeszcze nie je - dodaje.

Warto przypomnieć, że mimo trwającej sytuacji epidemiologicznej w kraju ZOO pozostaje otwarte dla zwiedzających w każdy dzień tygodnia, także we wszystkie święta bez wyjątków. Tyczy się to także ferii zimowych, dlatego może w najbliższym czasie warto je odwiedzić i wyprawić Mikołajowi uroczyste powitanie?

Zobacz nagranie:

[EMBED-3623]

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

ciągnęła psa

Aktualności

Skandal. Sołtys wsi Wirki ciągnęła psa na haku za samochodem

Czytaj więcej >
Waldemar B.

Aktualności

Były senator PiS zamęczył zwierzę na śmierć. Teraz chce odzyskać psa ze schroniska

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - lis

Aktualności

Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych. Wykryto nowe przypadki wścieklizny

Czytaj więcej >
piesek i p. Wiesław

Aktualności

Zaapelowała o pomoc dla Pana Wiesława i jego suni. Reakcja przeszła jej najśmielsze oczekiwania

Czytaj więcej >
motocykl

Aktualności

29-letni motocyklista uderzył w sarnę. Zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Banery przed pomnikiem ufundowanym przez Waldemara B.

Aktualności

Mieszkańcy Kościerzyny protestują przeciwko Waldemarowi B. Były senator PiS został oskarżony o znęcanie się nad psem

Czytaj więcej >