Myszojeleń
Źródło: facebook/ZOO Wrocław

Sensacja we wrocławskim ZOO. Na świat przyszedł słynny myszojeleń, wszyscy trzymają kciuki, by był samcem

26 Listopada 2020

Zarząd ZOO we Wrocławiu przekazał wyjątkowo radosną nowinę. W ogrodzie zoologicznym przyszła na świat prawdziwa gwiazda - kanczyl filipiński, szeroko znany jako myszojeleń! Płeć nowo narodzonego zwierzątka wciąż nie jest znana. Teraz wszyscy pracownicy wrocławskiej placówki mają wielką nadzieję, że maleńki przedstawiciel zagrożonego gatunku okaże się samcem.

Wrocławskie ZOO opublikowało na swoim oficjalnym fanpage'u na Facebooku nagranie dokumentujące niezapomniany cud narodzin. To właśnie w tym miejscu na świat przyszedł osobnik objęty ścisłą ochroną, który po osiągnięciu dojrzałości płciowej ma szansę odmienić przyszłość całego gatunku.

Black Friday w Rossmannie. Artykuły dla zwierzaków kupisz za grosze, obniżki nawet do 75%Black Friday w Rossmannie. Artykuły dla zwierzaków kupisz za grosze, obniżki nawet do 75%Czytaj dalej

Cudowne narodziny kanczyla filipińskiego we wrocławskim ZOO

Dzisiejszego popołudnia ogólnopolskie media obiegła wiadomość o długo wyczekiwanych narodzinach nowego mieszkańca ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Chodzi o kanczyla filipińskiego, który swoim wyglądem przypomina krzyżówkę myszki i jelenia. W ostatnim czasie gatunek ten zyskał na olbrzymiej popularności za sprawą chwytliwej piosenki, którą użytkownicy sieci masowo udostępniali na mediach społecznościowych.

Kanczyl filipiński należy do jednego z dziesięciu gatunków kanczyli, a zarazem jest jednym z najbardziej zagrożonych w tej grupie. Właśnie z tego powodu europejskie ogrody zoologiczne podjęły wyzwanie, aby odbudować populację zagrożonego wyginięciem gatunku. Myszojeleń to bowiem endemit, czyli taki gatunek, który wstępuje tylko na określonym obszarze, w tym wypadku dotyczy to wysp Balabac, Bugsuc i Ramos na Filipinach.

Wrocławskie ZOO niewątpliwie wiedzie prym w rozmnażaniu mało znanych gatunków zagrożonych wyginięciem. Od 2009 r. wrocławskie zoo odnotowuje kolejne narodziny myszojeleni. Również tym razem poród jednego z najmniejszych ssaków przebiegł pomyślnie, dając pracownikom wielkie nadzieje na rozwój hodowli tego gatunku w Europie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 61-latek znęcał się nad zwierzętami, policja nie miała litości. Wpadła do gospodarstwa, zrobiła co musiała
2. Małżeństwo Szkudlarków z Kalisza ma 9 synów. W rodzinie doszło ostatnio do historycznego wydarzenia
3. Dziecko przywiązało psa do ławki i porzuciło. Ale treść listu przyprawia o łzy, powód jest zupełnie inny niż myślisz

Polacy po raz pierwszy nagrali narodziny myszojelenia

Jak zapewniają pracownicy ZOO we Wrocławiu, nigdy dotąd nie udało się nagrać cudu narodzin myszojeleni... aż do teraz! W sieci pojawiło się bezcenne nagranie, na którym widzimy, jak samica kanczyla filipińskiego wydaje na świat maleństwo.

To jednak nie koniec sensacji wokół myszojeleni. Teraz wszyscy nie mogą się doczekać oficjalnego ogłoszenia płci nowo narodzonego zwierzęcia i liczą na to, że będzie on samcem.

"Przed Wami pierwsze na świecie nagranie narodzin kanczylka filipińskiego #Myszojeleń. Teraz wszyscy trzymamy kciuki za to, aby to był chłopiec – wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec" - piszą przedstawiciele wrocławskiego ogrodu zoologicznego na Facebooku.

"W świecie zoologicznym nasze nagranie wywołało prawdziwą sensację, bo nikt wcześniej nie widział jak przebiegają narodziny - czy matka chowa się na czas porodu, czy rodzi na stojąco czy na leżąco, ile trwa poród, jak szybko kanczylek wstaje, kiedy zaczyna poszukiwać pokarmu u matki. Dzięki niemu na większość tych pytań znamy odpowiedź. Oczywiście trzeba je potwierdzić, przy kolejnych porodach, ale zrobiliśmy krok milowy dla ochrony oraz przetrwania tego gatunku" - podsumowali z dumą pracownicy ZOO.

ZOBACZ WIDEO:

Wieniawa wrzuciła zdjęcie z rozgwiazdą na pupie. Joanna Krupa komentuje: Wieniawa wrzuciła zdjęcie z rozgwiazdą na pupie. Joanna Krupa komentuje: "Myśl, co robisz"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego "ataku zimy" dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  2. Fakt: Dramat polskiej aktorki na wakacjach w egzotycznym kraju. Dowiedziała się, że jest zakażona. Utknęła na miejscu
  3. Robert Janowski adoptował psią seniorkę ze schroniska. Nic nie zwiastowało tragedii, bardzo współczujemy
  4. Tragedia w Świętokrzyskim. Znaleziono zwłoki 48-latka pozbawione kończyn, posesji pilnował amstaff
  5. Gabriel z "Królowych życia" pochwalił się nowym projektem. Internauci atakują: "Tym razem jakie niewinne zwierzę straciło życie?"
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Ogromne zmiany w Apple. Aktualizacja iPhone'a nie dla każdego

źródło: facebook

Następny artykuł