Swiatzwierzat.pl > Psy > Zbliża się wiosna. Jak bezpiecznie spacerować z psem?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:52

Zbliża się wiosna. Jak bezpiecznie spacerować z psem?

Psy na spacerze
unsplash/REVOLT

Wiosna to taka pora roku, na którą czekamy z utęsknieniem. W powietrzu już czuć specyficzny zapach, a nogi same rwą się na spacer. Zanim zabierzecie swojego podopiecznego na przechadzkę, upewnijcie się jednak, że spełniliście odpowiednie wymogi związane z bezpieczeństwem w miejscu publicznym. Wielu z nas popełnia prosty błąd, za którym należy się mandat. 10 kwietnia 2021 roku grzywny za niektóre wykroczenia poszybowały w górę. Jeśli nie spełnimy wymagań, które nakładają na nas nowe przepisy, straż miejska ma prawo nałożyć na właściciela zwierzęcia mandat lub skierować do sądu wniosek o jego ukaranie. 

Chociaż komunikat o konieczności wyprowadzania psów na smyczy i zaostrzeniu kar za nieprzestrzeganie przepisów rozwścieczył wielu właścicieli czworonogów, stawka jest bardzo wysoka, chodzi bowiem o bezpieczeństwo zarówno naszego czworonoga, jak i innych spacerowiczów, ich podopiecznych oraz mieszkańców lasu, czyli dzikiej zwierzyny. W okresie, gdy przyroda budzi się do życia, należy zachować szczególną ostrożność. Przypominają o tym m.in. urzędnicy z Trójmiasta.

Dlaczego pies nie może biegać luzem w parku czy lesie?

Od zeszłego roku za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podczas spaceru możemy zapłacić mandat w wysokości nawet kilkuset złotych. Wcześniej groziło nam 250 zł, ale obecnie, w przypadkach, gdy zwierzę swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, możemy zapłacić nawet 5 tys. zł grzywny.

Po zmianie zakresu kar, które możemy otrzymać za niedopilnowanie zwierzaka, w sieci zawrzało. Pojawiły się wyraźne głosy sprzeciwu wśród właścicieli psów. Czy zaostrzenie przepisów oznacza całkowity zakaz spuszczania psów ze smyczy? Otóż nie. Nadal możemy puszczać swoich pupili wolno na spacerach, jednak pod warunkiem, że sprawujemy nad nimi kontrolę i nie narażamy bezpieczeństwa innych osób. 

Obowiązek trzymania psów na smyczy nie dotyczy terenów prywatnych ogrodzonych w taki sposób, że zwierzę nie może się z niego wydostać oraz specjalnie wyznaczonych stref, np. psich wybiegów. Wyjątki stanowią tereny, na których gmina wprowadziła zakaz. Ograniczenia obowiązują w miejscach publicznych, przede wszystkim lasach, rezerwatach przyrody oraz niektórych parkach.

Należy pamiętać, że w lesie jesteś gościem. Wchodząc do tego magicznego miejsca powinniśmy uszanować jego piękno i wszystko to co w nim żyje - szczególnie teraz, kiedy sarny, zające, dziki, borsuki, ptaki oraz inne dzikie stworzenia, które przespały zimę, zakładają rodziny, szykują gniazda i potrzebują spokoju.

Spacer na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebny każdemu psu. Zauważmy jednak, że przechadzka z czworonogiem to zarówno przyjemność, jak i obowiązek. Właściciele biorą pełną odpowiedzialność za swojego pupila oraz wyrządzone przez niego szkody, dlatego muszą mieć pełną kontrolę nad jego zachowaniem.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie psy mogą stanowić dla dzikich zwierząt, musimy trzymać je na smyczy. Nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo, nie można zapominać, że nawet najbardziej spokojny i pokojowo nastawiony pies może ulec instynktowi.

Źródło: zwierzaki.trojmiasto.pl, national-geographic.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Polecane