Swiatzwierzat.pl
Selkirk rex

instagram/gina_and_gepetto

Słyszałeś o Selkirk Rex? Rzadka mutacja sprawia, że przypominają maskotki

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Czy widzieliście kiedyś skrzyżowanie kotów i owieczek? Jeśli nie, przedstawiamy stosunkowo nową kocią rasę selkirk rex, która charakteryzuje się kręconą sierścią, przypominającą w dotyku mięciutką wełnę. Trudno uwierzyć, że cała ta rasa w ogóle by nie istniała, gdyby nie zbieg okoliczności.

Przeszło 30 lat temu na świecie pojawiły się kociętami, które znacznie różnią się wyglądem od reszty przedstawicieli swojego gatunku. Maluchy mają krótkie pyszczki i zaokrąglone głowy, ale ich wyróżniającą cechą jest kręcone futerko. Skąd pochodzą, jakie są z natury i czy ich stworzenie było dziełem przypadku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kocięta inne niż wszystkie

Pierwszy kociak z kręconymi włosami przyszedł na świat w Montanie w Stanach Zjednoczonych. Maluch został przypadkowo zauważony w 1987 roku w miejscowym schronisku. Anielskie loki zwróciły uwagę tamtejszej hodowczyni kotów Jeri Newman, która postanowiła go adoptować. Kotkę nazwano Miss DePesto po kędzierzawej sekretarce ze słynnego niegdyś programu telewizyjnego Moonlighting.

Miss DePesto została skrzyżowana z persem i wydała na świat miot, w których 3 kocięta odziedziczyły pofalowaną sierść, natomiast pozostałe 3 urodziły się z prostymi włosami. Wówczas hodowca odkrył, że niezwykła sierść to efekt naturalnej mutacji, powstałej w wyniku skrzyżowania dwóch różnych ras. Uzyskanie kręconego włosia jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy oboje rodziców posiadało przynajmniej jedną kopię genu odpowiedzialnego za długą sierść.

W wyniku dalszych krzyżówek m.in. z kotami brytyjskimi i egzotycznymi uzyskano rasę, która zachwyca zarówno wyglądem, jak i charakterem. W 1992 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów zaakceptowało rasę Selkirk rex. Nazwa ta pochodzi od pobliskich gór w stanie Wyoming, gdzie znaleziono pierwszą kotkę, oraz mutacji rex — wariacji genu odpowiedzialnej za tę falistą sierść.

Policja

Nie żyje Marek S., treser psów z Widełki. Popełnił samobójstwo przez hejt?

CZYTAJ DALEJ

Kotki o kręconym futerku zyskują na popularności

Selkirk rex występuje w różnych umaszczeniach, dopuszczalne są różne odmiany. W miarę dorastania, ich pofalowana sierść staje się coraz bardziej wyraźna. Niemniej jednak, ich pielęgnacja nie jest wymagająca, chociaż odmianę długowłosą należy szczotkować codziennie.

Selkirk rex to kot o bardzo spokojnym temperamencie. Z natury jest cichy, zrównoważony i łatwo przywiązuje się do swoich opiekunów. To typ kociego pieszczocha, który nie toleruje samotności i obojętności wobec siebie. Głosu używa wyłącznie wtedy, gdy chce na siebie zwrócić uwagę. Zazwyczaj nie ma nic przeciwko czesaniu, zabawom czy wspólnemu odpoczynkowi. Co więcej, świetnie sprawdza się w rodzinie, gdzie są dzieci.

Rasa przypominająca pluszowe misie uchodzi za zdrową. Średnia długość życia selkirk rexa to ok. 15 lat. Ich cena jest zależna od wielu czynników. W Polsce kosztuje od 2500 do 3000 zł.

A jak Wam się podoba? Chcielibyście mieć takiego baranka w domu?

Źródło: fera.pl, fajnyzwierzak.pl, instagram/gina_and_gepetto

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Dlaczego kot liże mnie po twarzy? Przyczyn tego zachowania jest kilka

Czytaj więcej >

Koty

Gdzie i dlaczego koty się chowają? 5 najczęstszych powodów

Czytaj więcej >

Koty

Pierwsze zakupy dla kota – o czym należy pamiętać?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot drapie meble? Przyczyną złość? Wręcz przeciwnie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot nie reaguje na imię? Naukowcy poznali odpowiedź

Czytaj więcej >

Koty

Jak ulżyć kotu podczas upału? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

Czytaj więcej >