Swiatzwierzat.pl

unsplash/ Charles Snow

Zapalenie dziąseł powszechnym kocim problemem. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

5 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Jakie problemy zdrowotne najczęściej nękają koty? Jak wynika z najnowszych badań nad kartotekami pupili z Wielkiej Brytanii, przeważającej liczbie zwierzaków domowych zagrażają dolegliwości stomatologiczne. Na szczycie listy uplasowało się zapalenie dziąseł, z którym boryka się zdecydowanie najwięcej mruczków. Chcąc pomóc pupilowi, dobrze rozpoznać już pierwsze z pojawiających się objawów choroby.

Problemy z jamą ustną to powszechny problem nie tylko u ludzi. Cierpią na nie także koty . Błędnym przekonaniem jest, iż ból dziąseł oraz zębów to dolegliwości występujące jedynie u starszych zwierząt. Wiele chorób może dotknąć każdego podopiecznego, niezależnie od wieku, rasy czy płci. Część z nich rozpoczyna się już w okresie wymiany zębów.

Zapalenie dziąseł to jedno z najczęstszych schorzeń u kotów

Według badań przeprowadzonych przez Dana O'Neilla i Danielle Gunn-Moore, którzy prześledzili historię leczenia około 18 tysięcy losowo wybranych kotów, u wielu z nich doszło do zapalenia dziąseł. Dotknęło ono ponad 15 procent z wszystkich mruczków wziętych pod uwagę. Oprócz tego, z dużą częstotliwością występowała również otyłość, choroby uzębienia, przerośnięte pazury i inwazja pcheł. Z kolei choroba nerek znalazła się dopiero na 15. pozycji w zestawieniu.

Z uwagi na to, że koty uchodzą za skrytych i nieco nieśmiałych indywidualistów, niekiedy trudno rozpoznać pierwsze objawy choroby, która mocno uprzykrza życie naszych ulubieńców. To prawdziwi mistrzowie w ukrywaniu słabości, a występujące u nich problemy zdrowotne mogą zaobserwować najczęściej tylko uważni opiekunowie bądź lekarze weterynarii. 

Zapalenie dziąseł skutecznie uprzykrza funkcjonowanie mruczkom, a długo utrzymująca się infekcja może doprowadzić nawet do paradontozy. Najczęściej do zapalenia dziąseł dochodzi w konsekwencji nieodpowiedniej higieny jamy ustnej zwierzęciu, głównie po powstaniu kamienia nazębnego. 

Zaognione i bolące błony śluzowe jamy ustnej to skutek destrukcyjnego działanie bakterii bytujących w gromadzącej się na powierzchni zębów i w obrębie dziąseł płytce nazębnej. Towarzyszący schorzeniu stan zapalny może dotyczyć także kości szczęki, korzeni zębów oraz ich włókien. Zdarza się również, że schorzenie jest spowodowane szalejącym wśród kotów wirusami: herpeswirus, FeLV i kaliciwirus. 

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł u kota?

Zazwyczaj prócz wyraźnie zaognionych dziąseł, ich zapaleniu towarzyszy nieprzyjemny zapach z pyszczka kota. Takie okoliczności występują równie często u młodych mruczków, kiedy trwa proces wymiany zębów na stałe. Natomiast w późniejszych latach może wywoływać je nawet niewłaściwa dieta. Najczęściej jednak dolegliwość ta dotyka zwierząt w podeszłym wieku. 

Opiekunom powinno dać do myślenia, kiedy ich pupil:

  • staje się osowiały, 
  • przestaje mieć ochotę na kontakt z domownikami, 
  • unika dotykania w okolicach pyszczka, 
  • często się oblizuje,
  • ma problemy z jedzeniem.

Zdarza się, że kot cierpiący na infekcję jamy ustnej wybiera jedynie miękkie elementy, a wokół miseczki pojawiają się resztki, których nie udało im się pogryźć. O schorzeniu może świadczyć również częste drapanie po pyszczku, intensywne wylizywanie oraz nadmierne produkowanie śliny. W konsekwencji następuje wyraźna utrata wagi, a nieleczone może doprowadzić nawet do krwawienia z jamy ustnej, osuwania się dziąseł i odsłaniania korzeni zębów.

W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie udać się do weterynarza, poinformować go o zaistniałym problemie i pozwolić mu wdrożyć odpowiednie leczenie. Wykrycie choroby na wczesnym etapie zmniejsza wystąpienie dotkliwych powikłań. Umożliwi również powrót do stanu sprzed infekcji i normalnego funkcjonowania pupila.

 

Kot ziewający.jpg
unsplash/Sincerely Media

Kluczowe jest czyszczenie zębów kota

Stan zapalny dziąseł wywołany kamieniem nazębnym oznacza, że lekarz będzie musiał się go pozbyć, choć można starać się zniwelować jego wystąpienie również w domowym zaciszu. Wtedy niezbędne jest stosowanie odpowiedniej karmy, która przyczynia się do redukowania powstałego osadu. Dodatkowo istotnym punktem codziennej opieki nad pupilem jest czyszczenie zębów przez opiekuna. Mimo że zwierzę może protestować, regularne przeprowadzanie tej czynności od najmłodszych lat pozwoli mu przyzwyczaić się do zabiegu.

Chcąc zadbać o higienę jamy ustnej kota, niezbędne jest również zaopatrzenie się w specjalne żele oraz płyny. Niektóre z nich stosuje się bezpośrednio w jamie ustnej, inne natomiast dodaje się do wody lub jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest także podawanie mruczkowi specjalnych smakołyków, które zawierają w sobie odpowiednie substancje pomagające zachować higienę w jego pyszczku.

 

źródło: pap.pl; apetete.pl

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

Baby Fruit to kotek inny niż wszystkie. Nauczył się czerpać z życia pełnymi łapkami

CZYTAJ DALEJ
Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek
Czytaj więcej >

Koty

Źrenice kota przybierają różną wielkość? Właściciel musi biec z nim do weterynarza
Czytaj więcej >

Koty

Chiny: Porywacze ukradli rasowego kota. Gdyby nie nadajnik GPS, skończyłby na talerzu
Czytaj więcej >

Koty

Zdziwiła się, gdzie kotka przeniosła kocięta. "Nie mogę ich zostawić samych, choćby na jedną noc"
Czytaj więcej >

Koty

Kotki przymarzły do podłoża. Mężczyzna uratował je w sprytny sposób, "Nie pijcie tego, to kawa"
Czytaj więcej >

Koty

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Te produkty zniwelują nieprzyjemną woń
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]