Swiatzwierzat.pl
Beagle

youtube/ WUSA9, PETA

Zamknięto pseudohodowlę psów rasy beagle. Niemal 4 tysiące zwierząt uratowanych z laboratorium

16 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Kolejny sukces środowisk zajmujących się walką o ochronę praw zwierząt. Jak poinformowała stacja BBC, aktywistom udało się uratować niemal 4 tysiące psów rasy beagle. Zwierzęta należały do prywatnej organizacji badawczej, właściciela hodowli w Cumberland, która sprzedawała zwierzęta laboratoriom, gdzie były poddawane eksperymentom naukowym.

W Cumberland w stanie Wirginia miała miejsce jedna z największych interwencji z udziałem organizacji pro-zwierzęcych w historii Stanów Zjednoczonych. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi i uporowi ludzi pracujących przy projekcie The Humane Society of the United States (HSUS) udało się uratować niemal 4 tysiące psów rasy beagle z pseudohodowli.

Psy używano jako króliki doświadczalne w laboratoriach

W maju br. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przeprowadził inspekcję w ośrodku hodowlano-badawczym. Należy podkreślić, że pseudohodowla należała do firmy farmaceutycznej Envigo RMS zajmującej się prowadzeniem eksperymentów na zwierzętach.

Laboratoria chętnie wykorzystują psy rasy beagle ze względu na ich charakter: przyjacielski stosunek do ludzi, ufność, łagodność oraz wyostrzony zmysł węchu. Zwierzęta stają się żywymi testerami, głównie toksyczności leków oraz papierosów. Psom podaje się leki i chemikalia dożylnie, w kapsułkach, bądź przez rurki wprowadzane prosto do żołądka. Zwierzęta doznają efektów ubocznych w postaci wymiotów, biegunki, utraty masy ciała i apatii. Eksperymenty mogą prowadzić do ciężkich chorób, a nawet śmierci w męczarniach.

Na podstawie obserwacji warunków, w jakich trzymano czworonogi, urzędnicy federalni oskarżyli hodowcę o naruszenie prawa dotyczącego "dobrostanu zwierząt" oraz liczne akty okrucieństwa wobec psów.

Kotek z plastrem

Kociak urodził się bez przednich łapek. Ale prawdziwa niespodzianka kryje się na czubku jego głowy

CZYTAJ DALEJ

Inspektorzy stwierdzili, że niektóre psy były zabijane zamiast otrzymywać opiekę weterynaryjną na uleczalne schorzenia. Ponadto w raporcie przygotowanym w 2021 roku przez amerykański Departament Rolnictwa wspomniano o śmierci 300 szczeniaków "z nieznanych powodów". Mimo upomnień ze strony kontrolerów, placówka nie podjęła żadnych kroków w celu ustalenia przyczyny zgonu zwierząt. Jednocześnie nie zadbała też o to, by zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

Zwierzęta "nie miały prawdziwego życia"

Zwierzęta nie miały łóżek, ani zabawek. Nie wyprowadzano ich na spacery ani zapewniano innych rodzajów aktywności, przez co były skazane na całodniowe przesiadywanie wewnątrz metalowych klatek. Regularnym eksperymentom naukowym poddawane były zarówno ciężarne suki, jak i nowo narodzone szczenięta.

- Beagle otrzymywały karmę, która zawierała larwy, pleśń i odchody, a niektórym karmiącym sukom w ogóle odmawiano jedzenia. Ponadto 25 szczeniąt zmarło z wychłodzenia - czytamy na BBC.

Mimo, iż spółka Envigo RMS zaprzeczyła zarzutom, zdecydowała się zamknąć hodowlę psów i przekazać czworonogi pod opiekę organizacji Homeward Trails Animal Rescue. Jak podaje HSUS, zwierzęta będą teraz przekazywane organizacjom humanitarnym w całym kraju oraz objęte opieką weterynaryjną i behawioralną. Następnie trafią do adopcji. Część z nich już znalazła nowe domy.

- Wyciągnięcie wszystkich tych zwierząt zajmie 60 dni. Aby tego dokonać, będziemy współpracować z innymi schroniskami i wolontariuszami na terenie całego kraju. Naszym celem jest uratowanie beagle’i, a ostatecznie znalezienie dla nich kochającego domu, który wynagrodzi im lata traumatycznych doświadczeń - podkreśla Kitty Block, prezes i dyrektor HSUS.

Warto mieć jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach psy mogą potrzebować całych lat, aby dostosować się do "normalnego życia". Wiele uratowanych zwierząt wykazuje objawy traumy - nie potrafi się bawić ani podejmować interakcji z człowiekiem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: BBC, psy.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szczeniak atakuje pitbulla, fot. YouTube/ViralHog

Psy

Szczeniak bez wytchnienia atakuje pitbulla. Na jego miejscu każdy straciłby cierpliwość

Czytaj więcej >
Dofinansowanie na zwierzęta, fot. Pexels/Nadia Vasil'eva

Psy

500 plus na psa i kota? To nie żart. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby je otrzymać

Czytaj więcej >

Psy

Dziewczynka dotyka psa asystującego bez pozwolenia. Nagranie ma ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >

Psy

Szczeniak został potrącony przez przejeżdżający samochód. Przyjaciele nie zostawili go w potrzebie

Czytaj więcej >

Psy

Kiedy tuliła psa w ramionach, jego serce stanęło. Weterynarze podjęli wyścig z czasem

Czytaj więcej >

Psy

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

Czytaj więcej >