Swiatzwierzat.pl

twitter/olex_scherba

Założyciel Ekoparku w Charkowie rozważa uśpienie zwierząt. "To może być jedyna opcja"

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Charkowski Ekopark, w którym dotychczas znajdowało się blisko 2 tysiące zwierząt, został całkowicie zniszczony w wyniku rosyjskiego ostrzału. Założyciel ogrodu zoologicznego Ołeksandr Feldman był już o krok od podjęcia decyzji o uśpieniu wszystkich dorosłych zwierząt, kiedy doszło do nagłego zwrotu w sprawie mieszkańców zoo.

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez ukraińską agencję Fieldman Ecopark w Charkowie został wielokrotnie ostrzelany i bombardowany przez rosyjskie wojsko. W wyniku nieustającego ataku śmierć poniosła część przebywających tam zwierząt m.in. jelenie, dwa orangutany oraz szympans. Wiele innych stworzeń zostało rannych.

Założyciel Ekoparku w Charkowie będzie musiał zabić zwierzęta?

We wtorek, 5 kwietnia za pośrednictwem nagrania wideo, założyciel ogrodu zoologicznego i deputowany z partii "Opozycyjna Platforma - Za Życie" Ołeksandr Feldman przekazał, że jeden z największych, prywatnych ogrodów zoologicznych w Ukrainie przestał istnieć.

- Nie ma już Ekoparku. Po wczorajszym ostrzale mogę powiedzieć, że park został prawie całkowicie zniszczony. Klatki dla zwierząt zostały zniszczone, cała infrastruktura została zniszczona, ale tygrysy i lwy cudem przeżyły. Ich klatki mocno ucierpiały i zwierzęta mogą w każdej chwili wyjść na zewnątrz. Budynek, w którym mieszkają niedźwiedzie, jest w fatalnym stanie - przekazał w komunikacie.

Choć niektóre dorosłe zwierzęta pozostały przy życiu, a pracownicy prowadzą akcję ewakuacyjną , ogród zoologiczny jest do tego stopnia zniszczony, iż istnieje ryzyko, że drapieżniki sforsują zabezpieczenia klatek i rozbiegną się po ulicach miasta, zagrażając miejscowej ludności.

Ołeksandr Feldman zaznaczył, że rozmowa o zabiciu zwierząt jest niewyobrażalnie bolesna, jednak w zaistniałej sytuacji priorytetem jest ludzkie życie. Warto pamiętać, że na początku marca z powodu ostrzału zginęły dwie osoby, które wdarły się na teren parku, żeby nakarmić głodne zwierzęta.

Nadzieja umiera ostatnia

Fieldman wyjaśnił, że specjaliści współpracujący z Ekoparkiem szukają alternatywnego rozwiązania problemu. Planowane jest przeniesienie drapieżników do starego kompleksu jeździeckiego w Poltavie. Jeśli jednak się to nie uda, jedynym wyjściem miało być uśpienie lwów, tygrysów i niedźwiedzi.

- Jeśli wpadniemy na jakiś pomysł, to może uda nam się uratować chociaż część z nich, może młode jaguary lub pantery. Ale prawdopodobnie wszystkie dorosłe zwierzęta zostaną uśpione. Dziś będziemy musieli podjąć decyzję. Mamy czas do wieczora, żeby zdecydować, czy zabić wszystkie, uśpić, czy przenieść - mówił Fieldman w nagraniu umieszczonym na Facebooku, podkreślając wagę problemu.

Okazuje się jednak, że komunikat o fatalnej sytuacji zwierząt w charkowskim zoo wywołał niesamowity odzew na Ukrainie i za granicą. Jeszcze tego samego dnia opublikowano aktualizację dotyczącą transportu dla drapieżników. Wynika z niej, że ewakuowano kolejne cztery zwierzęta - dwa lwy, jaguara i panterę.

W przeciągu następnych dwóch dni pracownicy zoo powtórzyli swój sukces, ratując żurawie, lwa i lwicę oraz dwa młode lwiątka. Z radością poinformowali, że w trakcie transportu zwierzętom nic się nie stało.

- Oczywiście wszystko jest nadal bardzo skomplikowane a proces dopiero nabiera rozpędu. Nadal potrzebujemy wszelkiej pomocy: fizycznej, logistycznej, finansowej, karmy dla zwierząt itp. Ale to ogromne wsparcie daje nam nadzieję, że uda się uratować jak najwięcej zwierząt. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy szybko nas włączyli i nas wspierali, to dzisiaj wiele znaczy! - przekazał założyciel Ekoparku w Charkowie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Źródło: Фельдман Экопарк

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Pozostałe

Japończyk spełnił marzenie swojego życia. Wydał krocie, żeby zamienić się w wilka
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]