Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.08.2021 02:00

8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/chewy

Nie od dziś wiadomo, że człowiek uwielbia spędzać czas ze zwierzętami. Wraz z biegiem lat niektóre gatunki zyskały w naszych oczach status pełnoprawnych członków rodziny, powierników sekretów i kompanów zabaw, natomiast ich obecność niewątpliwie ma pozytywny wpływ na stan zdrowia właściciela. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę 8 zalet posiadania zwierząt.

Zwierzęta są towarzyszami człowieka od zarania dziejów i obecnie stanowią nieodłączny element milionów ludzi na całym świecie. Historia zna wiele przypadków niezwykłej więzi pomiędzy człowiekiem a dzikimi i udomowionymi zwierzętami.

Zdrowie i szczęście a zwierzę

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2014 roku przez TNS Polska, niemal połowa rodaków (48%) ma w swoich domach pupila. Co więcej, z badań wynika, że psy niezmiennie cieszą się największą sympatią miłośników zwierząt. Posiada je aż 83% spośród ankietowanych, kota zaś 44%. Brakujące 4% stanowią opiekunowie ptaków. 

Skoro tak wielu Polaków zaprasza zwierzaki do swoich domów, warto zastanowić się nad ich zbawiennym wpływem na nasze samopoczucie. Naukowcy nie mają wątpliwości - ich obecność w domu to szereg korzyści zdrowotnych i zadowolenia z życia.

Przejdź do poniższej sekcji artykułu, aby poznać je wszystkie.

Dlaczego warto mieć domowego pupila?

  1. Redukcja stresu - Wystarczy nam widok czy dotyk ulubionego futrzaka, by nasz organizm zaczął wydzielać oksytocynę, którego działanie jest nieocenione. Wyzwala w nas potrzebę bliskości i silne przywiązanie, dlatego nazywany jest hormonem miłości.

  2. Obniżenie cholesterolu i ciśnienia - Opieka nad psem wiąże się z codziennym rytuałem wychodzenia na spacery, a w konsekwencji poprawą kondycji. Ruch oraz zabawa ze zwierzakiem działają jak najskuteczniejszy leki i są sprzymierzeńcami w walce z dolegliwościami zdrowotnymi.

  3. Wydłużenie życia - Kombinacja wyżej wymienionych korzyści płynących z posiadania pupila daje zaskakujące rezultaty i pozytywnie wpływa na samopoczucie opiekuna. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji wynika, że właściciele psów mają niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia w stosunku do osób ich nieposiadających. Oznacza to, że czworonóg w domu zwiększa szanse na dłuższe życie.

  4. Przeciwdziałanie alergii u dzieci - Badania przeprowadzone w 2002 roku wykazały, że wczesny kontakt dziecka ze zwierzętami minimalizuje ryzyko alergii. W konsekwencji regularna ekspozycja na kontakt ze zwierzętami wzmacnia nasz system odpornościowy.

  5. Podwyższenie samooceny - Wdzięczność i zadowolenie widoczne w oczach psa czy kota poprawia poczucie naszej wartości. Dzięki nim czujemy się szczęśliwsi, akceptowani, potrzebni i doceniani.

  6. Utrwalanie więzi międzyludzkich oraz poprawa relacji między członkami rodziny - Posiadanie zwierzaka bardzo często skłania nas do poznawania nowych ludzi, którzy tak jak my, mają fioła na punkcie swoich pupili. Warto też zauważyć, że wspólne dbanie o psa, kota, czy innego futrzaka prowadzi do zacieśniania więzi z pozostałymi domownikami.

  7. Nauka odpowiedzialności i troski - Opieka nad żywym stworzeniem w okresie dzieciństwa ma wpływ na rozwój emocjonalny malucha i przede wszystkim uczy empatii.

  8. Pomoc w walce z depresją, samotnością i chronicznym bólem - Bezwarunkowa miłość, którą jesteśmy obdarzani przez czworonogów, motywuje nas do zmian, podejmowania nowych wyzwań i nadają naszemu życiu sens. Co więcej, u osób skarżących się na bóle odnotowano mniejsze przyjmowanie leków przeciwbólowych po odbyciu zwierzęcej terapii.

Źródło: kukbkuk.pl, stylzdrowia.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami