Swiatzwierzat.pl
Zagubiony boberek

Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebieniu

Zagubiony bóbr błąkał się po ogrodzie. Z pomocą ruszyli mu strażacy

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Do miejscowości Stara Oleszna (woj. dolnośląskie) zawitał niespodziewany gość. Śliczny, niewielki, ale uzbrojony w bardzo ostre zęby zwierzak wtargnął na jedną z posesji. Z nieodpartą ciekawością zwiedzał ogród w poszukiwaniu nowych wrażeń, aż w końcu zorientował się, że nie wie, jak się z niego wydostać. O pomoc w eskorcie stworzonka z powrotem do domu poproszono strażaków.

Do niecodziennej sytuacji doszło 8 maja br. Mieszkańcy Starej Olesznej musieli się bardzo zdziwić, widząc, kto wpadł do ich ogrodu z niezapowiedzianą wizytą.

Futrzasty wędrownik zgubił się w ogrodzie

Profesjonalna interwencja w sprawie zagubionego zwierzaka została udzielona przez ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebienia. Zastęp został zadysponowany kwadrans po godzinie 10.

Po przybyciu na prywatną posesję między grządkami kwiatów i upraw dostrzeżono niewielkie zwierzątko o brązowej sierści. Okazało się, że to bóbr, który zamiast tamować rzekę, udał się na pieszą wycieczkę.

Pech chciał, że ciekawski futrzak trafił w nieznane rewiry i nie potrafił znaleźć drogi powrotnej na tereny wodne. Krzątał się ze zdenerwowaniem po ogrodzie, próbując uciec.

Jak relacjonują strażacy, dzięki doświadczeniu druha Henia zwierzę zostało schwytane przy użyciu worka i przetransportowane do swojego naturalnego środowiska, z dala od siedzib ludzkich.

Zdjęcie ilustracyjne: Myotis emarginatus

Nietypowe odkrycie na południu Polski. Na poddaszu zalęgła się kolonia rzadkich nietoperzy

CZYTAJ DALEJ

Gryzący problem

Eksperci przekonują, że młode bobry mogą wędrować na duże odległości, osiągające nawet kilkaset metrów od cieku wodnego. Zazwyczaj eksplorują okolice podczas nocnych aktywności w poszukiwaniu dogodnych terenów i potencjalnych partnerów życiowych. Niewykluczone, że boberek odnaleziony w ogrodzie rozglądał się za miejscem, w którym mógłby założyć rodzinę.

Ślady bytowania tych gryzoni, szczególnie nadgryzione drzewa, stały się częstym elementem krajobrazu. Poprzez budowanie kanałów oraz rycie w brzegach spowalniają spływ wody, tworząc miejsca do życia dla wielu zwierząt.

Mimo że, te pożyteczne zwierzęta pełnią istotne funkcje w naturalnym środowisku, wcale nie cieszą się dużą sympatią ludzi, zwłaszcza rolników. Dziś bobry coraz częściej są traktowane jak pospolite szkodniki.

Spowodowane jest to m.in. tym, że w rozumieniu ludzi bobry "niszczą" rosnące drzewa, by budować tamy. Robią podkopy pod wałami i gryzą niemal wszystko, co wpadnie im w łapy i pokaźnych rozmiarów zębiska - nawet światłowody.

Jak zatem przechytrzyć bobra? Przede wszystkim nie próbujmy ich samodzielnie łapać ani zabijać, gdyż jest to nielegalne. Jeżeli chcemy, aby zwierzę zostało odłowione, powinniśmy zwrócić się z wnioskiem do właściwej regionalnej dyrekcji ds. ochrony środowiska.

Zobacz zdjęcie:

Bóbr

Bóbr

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >