Swiatzwierzat.pl
Walizka

unsplash/Dimitri Karastelev

Z Malediwów wróciła z gadem w walizce. Egzotycznego pasażera odeskortował Ekopatrol

10 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Zdecydowana większość turystów wyjeżdżających na wakacje ma w zwyczaju kupowanie pamiątek. Pewna mieszkanka Warszawy całkiem przypadkowo przywiozła darmowy upominek z egzotycznych wakacji. Okazał się nim gad podróżujący w walizce.

7 czerwca stołeczny Ekopatrol Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące egzotycznego zwierzęcia znalezionego w jednym z mieszkań przy ulicy Pełczyńskiej na warszawskim Bemowie. Była nim jaszczurka, przypominająca wyglądem gekona, która wraz z ogonem mierzyła około 20 cm.

Polka wróciła z wakacji z jaszczurką w walizce

Jak zrelacjonował Jerzy Jabraszko ze straży miejskiej, po powrocie z Malediwów urlopowiczka zorientowała się, że niewystarczająco przykładała uwagę do swojego bagażu. Choć z zawartości walizki nic nie zniknęło, stało się coś nieoczekiwanego. Znalazła w środku żywe stworzenie.

Jaszczurka musiała wykorzystać jej nieuwagę i niezauważenie wejść do wnętrza walizki. Prawdopodobnie nie spodziewała się, że opuści rodzinne strony i poleci na drugi koniec świata. Wielogodzinna podróż solidnie dała jej w kość, dlatego początkowo gospodarze mieszkania myśleli, że jest martwa.

- Włożyli ją do słoika i skropili wodą. Wówczas zwierzę odżyło. Wtedy zadzwonili po ekopatrol – opowiada jeden z funkcjonariuszy, który przeprowadzał interwencję.

2022 06 jaszczurka pelczynskiego 02
pies w lato

Udar cieplny u psa - przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

CZYTAJ DALEJ

Gada przekazano strażnikom miejskim, którzy z kolei przewieźli go do Centrum CITES na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie już wcześniej trafiali inni nieproszeni goście. Tam zajęli się nim specjaliści.

2022 06 jaszczurka pelczynskiego 01

Turysto, dokładniej sprawdź bagaż!

Trzeba przyznać, że to niezapomniane wspomnienie z rajskich wakacji przebija nawet najkosztowniejsze pamiątki. Niemniej jednak strażnicy miejscy pragną przypomnieć o konsekwencjach nieuważnego pakowania bagaży i przewożenia egzotycznych gatunków zwierząt przez nieświadomych podróżników.

Przewożąc żywe zwierzęta, można w wielu krajach złamać przepisy sanitarne, które grożą karą grzywny do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli są to gatunki zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską, odpowiedzialność karna może być znacznie wyższa. W skrajnych przypadkach przemytnikom grozi nawet kara pozbawienia wolności. Wyżej wspomniane przepisy obowiązują także w Polsce.

- Warto też sprawdzić, czy pamiątki wykonane ze skór lub kości egzotycznych zwierząt, a nawet drobne fragmenty raf koralowych, zamiast przypominać o cudownym urlopie, nie narażą nas na poważne kłopoty - apelują strażnicy miejscy.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Straż Miejska Warszawa

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >