Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: chory pies

unsplash/dex ezekiel

Wziął psa ze schroniska, po kilku latach brutalnie zabił. 55-latek usłyszał zarzuty

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Policja wszczęła postępowanie w związku z odnalezieniem martwego psa na terenie lasu przy osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Bestialsko zamordowane zwierzę zostało przed laty adoptowane ze schroniska. Jak mówią nieoficjalnie mieszkańcy osiedla, na któr

Jak przekazali policjanci z Kędzierzyna Koźle, ciało zwierzęcia znaleziono w połowie grudnia nieopodal osiedla Azoty. Na miejsce zdarzenia przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza policji, którzy wykonali oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Zwłoki decyzją prokuratora zostały zabezpieczone do sekcji.

Zwierzę zginęło w lesie

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że do śmierci zwierzęcia doszło w wyniku ugodzenia go ostrym narzędziem. Jeszcze tego samego dnia mundurowi ustalili, że związek z tym przestępstwem może mieć właściciel psa - poinformowała komisarz Magdalena Nakoneczna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Dochodzenie w sprawie zabitego czworonoga zostało zakończone po trzech miesiącach. Funkcjonariusze we współpracy m.in. z biegłym z zakresu weterynarii ustalili sprawcę przestępstwa, a także zebrali dowody pozwalające na skierowanie sprawy do sądu.

- Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 55-latkowi zarzutu z Ustawy o Ochronie Zwierząt - przekazała rzecznik kędzierzyńskiej policji. - Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem za zabicie psa. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Adoptował, by zabić?

Jak mówią nieoficjalnie mieszkańcy osiedla Azoty, w dniu śmierci adoptowanego psa mężczyzna zabrał go na spacer do lasu. Wkrótce później inni spacerowicze usłyszeli skomlenie i piszczenie, co podniosło alarm. Zwierzę było bowiem od dawna zaniedbywane i traktowane w niewłaściwy sposób. 

Pozostaje ważne pytanie - dlaczego 55-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźle zabił swojego podopiecznego po tym, jak go adoptował? Choć oficjalna argumentacja niewybaczalnego czynu nadal nie została podana do publicznej wiadomości, opinia świadków przywozi na myśl pewne przypuszczenia. W wielu przypadkach znęcania czy pozbawienia zwierzęcia życia powód jest ten sam - właściciel nie chce się nim dłużej opiekować, gdyż pupil zwyczajnie mu się "znudził". 

Pragniemy przypomnieć, że zwierzęta domowe w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jak zabawki, których można się pozbyć niczym niechciane przedmioty. To czujące istoty z własnymi potrzebami, które nie są samowystarczalne, dlatego osoba decydująca się na adopcję psa czy kota ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Bezwzględnym obowiązkiem właściciela jest zapewnienie mu opieki i właściwych warunków jego bytowania, dlatego nigdy nie powinien wyrządzać mu krzywdy. 

  • Uratowała porzuconego psa z ulicy. Podziękował jej w najpiękniejszy sposób

  • Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

  • Niewidomy rozpłakał się z bezsilności w pociągu. Bezduszni pasażerowie upokorzyli jego psa przewodnika

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >