Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - pies

unsplash/Pete Walls

Wziął psa ze schroniska, po kilku latach brutalnie zabił. 55-latek usłyszał zarzuty

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Policja wszczęła postępowanie w związku z odnalezieniem martwego psa na terenie lasu przy osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Bestialsko zamordowane zwierzę zostało przed laty adoptowane ze schroniska. Jak mówią nieoficjalnie mieszkańcy osiedla, na któr

Jak przekazali policjanci z Kędzierzyna Koźle, ciało zwierzęcia znaleziono w połowie grudnia nieopodal osiedla Azoty. Na miejsce zdarzenia przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza policji, którzy wykonali oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Zwłoki decyzją prokuratora zostały zabezpieczone do sekcji.

Zwierzę zginęło w lesie

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że do śmierci zwierzęcia doszło w wyniku ugodzenia go ostrym narzędziem. Jeszcze tego samego dnia mundurowi ustalili, że związek z tym przestępstwem może mieć właściciel psa - poinformowała komisarz Magdalena Nakoneczna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Dochodzenie w sprawie zabitego czworonoga zostało zakończone po trzech miesiącach. Funkcjonariusze we współpracy m.in. z biegłym z zakresu weterynarii ustalili sprawcę przestępstwa, a także zebrali dowody pozwalające na skierowanie sprawy do sądu.

- Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu 55-latkowi zarzutu z Ustawy o Ochronie Zwierząt - przekazała rzecznik kędzierzyńskiej policji. - Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem za zabicie psa. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Adoptował, by zabić?

Jak mówią nieoficjalnie mieszkańcy osiedla Azoty, w dniu śmierci adoptowanego psa mężczyzna zabrał go na spacer do lasu. Wkrótce później inni spacerowicze usłyszeli skomlenie i piszczenie, co podniosło alarm. Zwierzę było bowiem od dawna zaniedbywane i traktowane w niewłaściwy sposób. 

Pozostaje ważne pytanie - dlaczego 55-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźle zabił swojego podopiecznego po tym, jak go adoptował? Choć oficjalna argumentacja niewybaczalnego czynu nadal nie została podana do publicznej wiadomości, opinia świadków przywozi na myśl pewne przypuszczenia. W wielu przypadkach znęcania czy pozbawienia zwierzęcia życia powód jest ten sam - właściciel nie chce się nim dłużej opiekować, gdyż pupil zwyczajnie mu się "znudził". 

Pragniemy przypomnieć, że zwierzęta domowe w żadnym wypadku nie powinny być traktowane jak zabawki, których można się pozbyć niczym niechciane przedmioty. To czujące istoty z własnymi potrzebami, które nie są samowystarczalne, dlatego osoba decydująca się na adopcję psa czy kota ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Bezwzględnym obowiązkiem właściciela jest zapewnienie mu opieki i właściwych warunków jego bytowania, dlatego nigdy nie powinien wyrządzać mu krzywdy. 

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >