Swiatzwierzat.pl
dr Ewa Zgrabczyńska

facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH

Wystartował transport ze zwierzętami z ukraińskiego azylu. „Są zapakowani po sufit"

28 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego, opublikowała w sieci pilny komunikat dotyczący akcji ratunkowej zwierząt z ukraińskiego azylu. Konwój humanitarny właśnie wystartował, ale nie wszystkie stworzenia udało się zapakować do pojazdów.

Poznańskie ZOO ogłosiło gotowość do zorganizowania i udzielenia pomocy lwom, tygrysom i innym zwierzętom z kijowskiego ogrodu zoologicznego, które są narażone na niebezpieczeństwo w związku z obecnie trwającymi działaniami militarnymi. Jak informowaliśmy, na obecnym etapie ewakuacja jest niestety niemożliwa, niemniej jednak wolontariusze zdecydowali się pomóc innemu, niedaleko położonemu azylowi dla dzikich zwierząt.

Transport dla dzikich zwierząt z Ukrainy wystartował

Poznańscy miłośnicy zwierząt wyciągnęli pomocną dłoń do Natalii Popovej z organizacji Save Wild Fund, która prowadzi azyl dla dzikich zwierząt pod Kijowem. Podopiecznymi placówki są m.in. stworzenia uratowane z cyrków.

Awaria auta nie powstrzymała wolontariuszy przed niesieniem pomocy bezbronnym zwierzętom z sąsiedniego kraju. Pomimo śmiertelnego zagrożenia, zarząd ukraińskiego azylu i polskiego ogrodu zoologicznego postanowił wspólnie stawić czoła trudnej sytuacji i przetransportować zwierzęta w bezpieczne miejsce.

Po nocnych bombardowaniach na stolicę Ukrainy obawiano się, że konwój humanitarny będzie niemożliwy do zorganizowania. Na szczęście w poniedziałkowe popołudnie pojawiła się szansa na dotarcie do przejścia granicznego w Medyce.

Ekspedycja

Przerażające odkrycie w opuszczonym akwarium. Widok przyprawia o gęsią skórkę

CZYTAJ DALEJ

"Kierowca z powrotem do Kijowa się nie przedrze"

O godzinie 13:22 na oficjalnym koncie dyrektorki placówki, dr Ewy Zgrabczyńskiej zamieszczono najnowsze informacje o akcji ratunkowej. Wynika z niego, że pojazdy transportujące rozmaite gatunki zwierząt właśnie ruszyły w stronę polsko-ukraińskiej granicy.

- Próbują wyjechać!!!!! Wystartowali!!!!! Auto pełne zwierząt, tygrysy, lwy, likaony, karakale... Boże mój, błagam żeby nikt ich nie zbombardował i nie zastrzelił!!!! Resztę zwierząt, jeśli nie ustaną działania militarne, czeka na miejscu śmierć - napisała dr Zgrabczyńska.

Dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego prosi o wyrozumiałość i powstrzymanie się od pytań o możliwość przewozu innych zwierząt w potrzebie. Część podopiecznych azylu jest zmuszona pozostać na miejscu. W pojazdach nie ma już miejsca dla kolejnych stworzeń, dlatego kierowca nie może zabrać dodatkowych pasażerów.

- Proszę Was, nie pytajcie, czy dadzą radę zabrać jeszcze jakiekolwiek zwierzę, bo dusza mi pęka, są zapakowani po sufit!! Na miejscu zostają staruszki i niezdolne do podróży, mają karmę tylko na 14 dni, kierowca z powrotem do Kijowa się nie przedrze - czytamy.

Źródło: facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >