Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Wyjątkowy widok na południu Polski. Pięć rozbrykanych wilków złapanych w fotopułapkę
facebook/Babiogórski Park Narodowy

Wyjątkowy widok na południu Polski. Pięć rozbrykanych wilków złapanych w fotopułapkę

5 września 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W Babiogórskim Parku Narodowym znajdują się specjalne fotopułapki ustawione przez przyrodników. Kamerom udaje się co jakiś czas zarejestrować zwierzęta w różnych sytuacjach. Tym razem w ich oko złapały się tegoroczne wilcze maluchy.

Na profilu Babiogórskiego Parku Narodowego na Facebooku pojawił się post, w którym leśnicy pokazali dzikich mieszkańców tamtejszych lasów, a dokładniej pięć małych wilczków. Mimo, iż wilk jest objęty ścisłą ochroną, to jednocześnie obserwuje się systematyczny wzrost jego populacji.

Nieuchwytne zwierzęta złapane w fotopułapkę

Oto widzimy aż pięć bawiących się wilków, które dzięki współczesnej technologii jesteśmy w stanie obserwować w naturalnym środowisku. Fotopułapka działa w ramach trwałości projektu pt. "Z kamerą wśród zwierząt" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska- Słowacja. Zarejestrowane na filmie tegoroczne maluchy można podziwiać podczas aktywnego wypoczynku nad niewielkim zbiornikiem wodnym, gdzie próbują ugasić pragnienie. Warto wiedzieć, że wilki jedzą z apetytem nie tylko mięso, ale równie chętnie skubią leśne zioła i owoce, np. jagody i dzikie jabłka.

Jeśli zaś chodzi o trawę, to wilki, ale również lisy, psy dingo oraz udomowione czworonogi nie spożywają jej ze względu na właściwości odżywcze czy walory smakowe. Trawa służy głównie oczyszczeniu przewodu pokarmowego z zalegającej sierści i kości. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.

Wilczki na piątkę

Wilki to zwierzęta społeczne, żyjące w stadzie, czyli w watahach, wg. ściśle ustalonej hierarchii. To gwarancja porządku i bezpieczeństwa. Zwykle ponad 90% populacji wilków żyje w grupach rodzinnych, resztę stanowią młode osobniki, migrujące w poszukiwaniu własnego terytorium, osobniki stare, chore lub członkowie rozbitych watah. Oprócz człowieka wilki nie mają wielu naturalnych wrogów. Jedynie niedźwiedź, puma lub tygrys mogą być niebezpieczne dla watahy, ale do takich konfrontacji dochodzi sporadycznie. Internauci zdają się być zachwyceni widokiem dzikich zwierząt, o czym świadczy blisko pół miliona wyświetleń oraz 20 tys. polubień.

- No nie mogę się napatrzeć na te wilczki. Przecudowne. - A gdzie byli rodzice?  Maluchy samopas? Nie ładnie ze strony mamusi.

- Idąc dziś na spacer obawiałem się spotkania z tymi ,,słodziakami".

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: Babiogórski Park Narodowy, polskiwilk.org.pl/wilk

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy