Swiatzwierzat.pl
Pies trawa

pixabay/Alexas_Fotos

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

28 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Dlaczego psy jedzą trawę? To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każdy właściciel czworonożnego przyjaciela. Czy stołowanie się na podwórku jest powodem do niepokoju? A może to remedium na ból brzucha i problemy trawienne? W poniższym artykule prezentujemy kilka powodów, dla których pupil zajada się zieloną przekąską.

W wachlarzu psich aktywności znajdziemy takie, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej wizyty u weterynarza. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Okazuje się, że jedzenie trawy jest jednym z sygnałów ostrzegawczych.

Dlaczego pies je trawę?

Jedzenie trawy przez psy jest zjawiskiem bardzo powszechnym, a znalezienie zwierzaka, który podczas spaceru nigdy jej nie żuł dosłownie graniczy z cudem. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden istotny fakt. Wiele osób błędnie interpretuje to zachowanie, sądząc, że ich pies dostaje za mało pokarmu i musi go szukać poza domem. Przyczyna tego zjawiska może jednak leżeć gdzie indziej.

Jak to zwykle bywa w takich wypadkach, ciężko jest udzielić jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie dotyczące nietypowych upodobań kulinarnych u naszych zwierzaków. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż motywy takiego działania mogą się różnić. Wyróżnijmy zatem cztery najczęstsze powody jedzenia trawy przez psy.

  1. Suplementacja i niedobory żywieniowe

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na fakt, iż trawa jest źródłem witaminy A, C i wszystkich witamin z grupy B, fosforu, magnezu, potasu i sodu, a także zawiera duże ilości błonnika. Błonnik wpływa korzystnie na jelita, rozluźnia i zwiększa masę wydalanego kału, dzięki czemu zapewnia regularne wypróżnienia i hamuje zaparcia. Jeśli zabraknie go w diecie, u psa mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Problem ten dotyczy głównie zwierząt należących do osób, które samodzielnie gotują posiłki dla swoich podopiecznych. Rozwiąże go suplementacja brakujących mikro i makroelementów. Większość karm dla psów dostępnych na rynku zawiera wszystkie potrzebne im składniki odżywcze, dlatego nie bójmy się po nie sięgnąć, a jeśli zjawisko nie ustanie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii bądź dietetykiem zwierząt.

Pies zęby

18-latka zaatakowana przez sforę psów. W ciężkim stanie trafiła do szpitala

CZYTAJ DALEJ

2. Naturalny instynkt

Jedzenie trawy jest instynktownym zachowaniem wywodzącym się od przodków psów, którzy polowali na roślinożerne stworzenia, a następnie konsumowali je wraz z zawartością żołądka i jelit. Uzupełniały w ten sposób niedobory witamin i błonnika.

Chociaż współcześnie psy nie są już zmuszone do polowań, by przetrwać, to możliwe, że zapis w ich kodzie genetycznym sprawia, że podświadomie łakną trawy. Niewykluczone, że przyczyna tego zachowania jest o wiele bardziej prozaiczna, niż mogłoby się nam wydawać. Pupile mogą zwyczajnie lubić jej smak, a nietypowe preferencje smakowe czworonoga raczej nie stanowią powodu do obaw.

3. Nudności i zarobaczenie organizmu

Spożywanie trawy przez psy może być także próbą poradzenia sobie z problemami trawiennymi na własną rękę (a właściwie łapę). Niestrawność, uczucie wzdęcia, zaparcia czy gazy mogą prowokować zwierzę do skubania zielonych kępek bogatych w błonnik.

Konsumowanie źdźbeł trawy służy też oczyszczeniu przewodu pokarmowego i pozbyciu się pasożytów jelitowych. Zazwyczaj psowate robią to wtedy krótko i wybiórczo, jednak zachowanie to może powtarzać się nawet codziennie.

4. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Problemy behawioralne to kolejny najczęstszy powód spaczonego łaknienia i objadania się trawą przez czworonogi. Pies może chętnie zjadać trawę podczas spaceru jako odpowiedź na nudę, stres czy niepokój.

Takie odruchy u naszego zwierzaka powinny niepokoić zwłaszcza wtedy, gdy objawia się stosunkowo często. Jeśli pupil nie radzi sobie z odczuwanymi emocjami , a dodatkowo ma zapędy do spożywania niejadalnych przedmiotów, konieczna może być konsultacja z behawiorystą i dokładne przenalizowanie psychiki zwierzęcia.

Jedzenie trawy przez psa rzeczywiście może stanowić zwiastun choroby lub problemów związanych z niedoborami pokarmowymi, które wynikają m.in. ze źle zbilansowanej diety czy pasożytów. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli takie zachowanie nie powtarza się zbyt często i występuje sporadycznie, konsultacja z weterynarzem prawdopodobnie nie będzie konieczna. Należy jednak pamiętać o tym, że sytuację trzeba monitorować i obserwować zachowanie pupila.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

QUIZ. Jak dobrze znasz zwierzaki z serialu „Czterej pancerni i pies”?

Pytanie 1 z 7

Pytanie na rozgrzewkę: Jakiej rasy był pies Szarik?Źródło: Świat Zwierząt

Tagi:

PiesCiekawostkiPorady

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >

Psy

W głowie się nie mieści, co stało się z ciałem pitbulla. Nikt nie miał odwagi choćby go dotknąć

Czytaj więcej >

Psy

50 psów umierało z głodu. Koszmar w pseudohodowli nowofundlandów trwał od lat

Czytaj więcej >

Psy

Czy sprzedasz swojego psa? Poruszający eksperyment społeczny przywraca wiarę w ludzi

Czytaj więcej >

Psy

Film z lecznicy dla zwierząt trafił do sieci. Pokazali, jak weterynarz traktuje swoich pacjentów

Czytaj więcej >