Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Wyjątkowo przykre znalezisko pod Piłą. Nie żyje młoda rysica, w tym roku przystąpiła do rozrodu
fot. Paweł Owsianny

Wyjątkowo przykre znalezisko pod Piłą. Nie żyje młoda rysica, w tym roku przystąpiła do rozrodu

4 października 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Rysica o imieniu Kiki, którą wypuszczono na wolność w ramach programu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski", została śmiertelnie potrącona przez samochód. "Musimy wszyscy jeździć jeszcze uważniej, także ze względu na rysie" - przypomina dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Ryś to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Europie, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Mimo, iż ryś jako gatunek nie jest zagrożony w skali świata, to jego populacja w naszym kraju doświadcza lokalnych, ale bardzo istotnych zagrożeń. Jednym z nich jest wzrastająca liczba przypadków kolizji drogowych z udziałem zwierząt dzikich.

Rysica Kiki zginęła pod kołami samochodu

Pod kołami samochodu zginęła zaledwie 2-letnia rysica Kiki, o czym poinformował dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Do wypadku doszło w czwartek, 29 września między godziną 5 a 6 na drodze wojewódzkiej nr 188 pomiędzy Dolnikiem a Zeleźnicą  na trasie Piła-Złotów. Z relacji kierowcy wynika, że ryś niespodziewanie wyskoczył na jezdnię z pobliskich pól kukurydzy. Niestety zabrakło czasu na reakcję.

Kierowca zachował trzeźwość umysłu i nie odjechał z miejsca wypadku bez uprzedniego powiadomienia odpowiednich służb. Przekazał zatem informację o potrąceniu rysia do Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Pod wskazany adres pojechał dyrektor placówki, dr Paweł M. Owsianny.

Rysica zginęła kilkanaście metrów od miejsca zdarzenia w wyniku odniesionych obrażeń. Z informacji uzyskanych od kierowcy oraz po obejrzeniu śladów wypadku stwierdzono, że kierowca nie miał możliwości uniknięcia kolizji ze zwierzęciem.

large (1)

- [Kiki] została zabrana przez powiadomionego specjalistę z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego - Dzika Zagroda. Zróbmy wszystko, by rysie miały więcej szczęścia i jeszcze lepsze warunki siedliskowe. Musimy wszyscy jeździć jeszcze uważniej, także ze względu na rysie. Niech się rodzą i szczęśliwie żyją w naszym krajobrazie - napisał na swoim Facebooku dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

Młoda samica rysia wcześniej straciła młode

Rysie występują jedynie na obszarze ok. 12 % polskich lasów, dlatego Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu realizuje projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Jego celem jest przywrócenia rysia na obszarze dawnego bytowania i zapewnienia odpowiednich warunków dla rozwoju populacji tego gatunku. 2-letnia Kiki była jedną z wychowanek instytucji.

Niestety, dzikie zwierzę nie sprostało wyzwaniom wiążącym się z przetrwaniem na wolności. Świadczy o tym również śmierć jej potomstwa, Jak wyjaśnił dr Owsianny, stosunkowo młoda rysica urodziła się w niewoli i została wypuszczona wraz z dwoma siostrami. Wiosną doczekała się pierwszego miotu, lecz nie wybrała dobrych miejsc na rozród - okociła się blisko siedzib ludzkich. Maluchy niestety nie przetrwały.

Jak informuje TVN24, martwa rysica trafi teraz do badań. Przyrodnicy chcą zobaczyć w jakiej była kondycji zdrowotnej, czy była zdrowa czy też na coś chorowała. Nie ma to związku ze śmiercią kota, a ma pomóc w programie przywracania rysi.

Zdaniem dr Owsiannego, zaistniała sytuacja doskonale obrazuje stan przekształceń środowiska dokonanych wcześniej i obecnie przez człowieka. Czasami zmiany te są dla środowiska skrajnie niekorzystne.

large
large (2)

fot. Paweł Owsianny

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: zlotowskie.pl, TVN24

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy