Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce
Lasy Państwowe na bieżąco odnotowują upadki dzikiej zwierzyny. Jak zauważono w najnowszych raportach, duża część spowodowana jest kolizjami z pojazdami na drogach publicznych. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w okresie jesiennym, w związku z wzmożoną migracją zwierząt.
Początek jesieni to okres, w którym częściej dochodzi do zderzeń z dziką zwierzyną. Zwiększona liczba wypadków drogowych z udziałem leśnych stworzeń związana jest przede wszystkim z częstszymi migracjami w ciągu doby. Jest ona bezpośrednio związana z rozpoczęciem okresu godowego zwierzyny płowej.
Uwaga na zwierzęta na drodze
Lasy Państwowe zauważają, że w dużej mierze odpowiedzialność za rosnącą śmiertelność dzikiej zwierzyny na drodze leży po stronie nieostrożnych kierowców. Oficjalnie, policja odnotowuje średnio 20 do 25, a nawet 30 tysięcy takich wypadków rocznie.
Chcąc przypomnieć Polakom o odpowiedzialności i nieprzyjemnościach, które są konsekwencją wypadków, przedstawiciele Nadleśnictwa Skrwilno opublikowali w sieci zdjęcia potrąconych zwierząt.
- Takie widoki są niestety coraz częstsze na naszych drogach. Najczęściej do zdarzeń drogowych w naszym nadleśnictwie z udziałem zwierzyny dochodzi na drodze krajowej nr 10 na odcinku Sierpc - Lipno - napisano we wpisie na facebookowym profilu.
Jesienią noga z gazu
- Ostrzegamy kierowców i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Zdejmując nogę z gazu i dostosowując prędkość do pory dnia, czy nocy, warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła), ale także do otoczenia, dbamy o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i dzikiej zwierzyny — piszą leśnicy.
Raporty sporządzane przez Lasy Państwowe dowodzą, że najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się również sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry.
Poniżej znajdują się drastyczne zdjęcia zwierząt, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Oglądasz na własną odpowiedzialność.
Źródło: facebook/Nadleśnictwo Skrwilno, Lasy Państwowe
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie
Chihuahua oszalała z radości na widok swojego pana. Nie widziała go 2 miesiące
Szczeniak mieszkał pośród śmieci. Dzięki kochającemu człowiekowi zmienił się nie do poznania