Swiatzwierzat.pl
zdjęcie ilustracyjne

pixabay/divide_by_zero

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

8 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Lasy Państwowe na bieżąco odnotowują upadki dzikiej zwierzyny. Jak zauważono w najnowszych raportach, duża część spowodowana jest kolizjami z pojazdami na drogach publicznych. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w okresie jesiennym, w związku z wzmożoną migracją zwierząt.

Początek jesieni to okres, w którym częściej dochodzi do zderzeń z dziką zwierzyną. Zwiększona liczba wypadków drogowych z udziałem leśnych stworzeń związana jest przede wszystkim z częstszymi migracjami w ciągu doby. Jest ona bezpośrednio związana z rozpoczęciem okresu godowego zwierzyny płowej.

Uwaga na zwierzęta na drodze

Lasy Państwowe zauważają, że w dużej mierze odpowiedzialność za rosnącą śmiertelność dzikiej zwierzyny na drodze leży po stronie nieostrożnych kierowców. Oficjalnie, policja odnotowuje średnio 20 do 25, a nawet 30 tysięcy takich wypadków rocznie. 

Chcąc przypomnieć Polakom o odpowiedzialności i nieprzyjemnościach, które są konsekwencją wypadków, przedstawiciele Nadleśnictwa Skrwilno opublikowali w sieci zdjęcia potrąconych zwierząt.

- Takie widoki są niestety coraz częstsze na naszych drogach. Najczęściej do zdarzeń drogowych w naszym nadleśnictwie z udziałem zwierzyny dochodzi na drodze krajowej nr 10 na odcinku Sierpc - Lipno - napisano we wpisie na facebookowym profilu.

Zdjęcie podglądowe - krowa

Wstrząsające odkrycie weterynarzy. W żołądku ciężarnej krowy znaleziono 71 kg śmieci

CZYTAJ DALEJ

Jesienią noga z gazu

- Ostrzegamy kierowców i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Zdejmując nogę z gazu i dostosowując prędkość do pory dnia, czy nocy, warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła), ale także do otoczenia, dbamy o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i dzikiej zwierzyny — piszą leśnicy.

Raporty sporządzane przez Lasy Państwowe dowodzą, że najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się również sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry.

Poniżej znajdują się drastyczne zdjęcia zwierząt, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Oglądasz na własną odpowiedzialność.

Źródło: facebook/Nadleśnictwo Skrwilno, Lasy Państwowe

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozstanie a opieka nad wspólnym zwierzęciem. Komu przysługuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Za tęczowym mostem. Jak i gdzie godnie pochować zwierzątko domowe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

„W koniach jest coś z magii". Rozmowa z Alicją Kwaśniewską

Czytaj więcej >