Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.09.2021 02:00

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

zdjęcie ilustracyjne
pixabay/divide_by_zero

Lasy Państwowe na bieżąco odnotowują upadki dzikiej zwierzyny. Jak zauważono w najnowszych raportach, duża część spowodowana jest kolizjami z pojazdami na drogach publicznych. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w okresie jesiennym, w związku z wzmożoną migracją zwierząt.

Początek jesieni to okres, w którym częściej dochodzi do zderzeń z dziką zwierzyną. Zwiększona liczba wypadków drogowych z udziałem leśnych stworzeń związana jest przede wszystkim z częstszymi migracjami w ciągu doby. Jest ona bezpośrednio związana z rozpoczęciem okresu godowego zwierzyny płowej.

Uwaga na zwierzęta na drodze

Lasy Państwowe zauważają, że w dużej mierze odpowiedzialność za rosnącą śmiertelność dzikiej zwierzyny na drodze leży po stronie nieostrożnych kierowców. Oficjalnie, policja odnotowuje średnio 20 do 25, a nawet 30 tysięcy takich wypadków rocznie. 

Chcąc przypomnieć Polakom o odpowiedzialności i nieprzyjemnościach, które są konsekwencją wypadków, przedstawiciele Nadleśnictwa Skrwilno opublikowali w sieci zdjęcia potrąconych zwierząt.

- Takie widoki są niestety coraz częstsze na naszych drogach. Najczęściej do zdarzeń drogowych w naszym nadleśnictwie z udziałem zwierzyny dochodzi na drodze krajowej nr 10 na odcinku Sierpc - Lipno - napisano we wpisie na facebookowym profilu.

Jesienią noga z gazu

- Ostrzegamy kierowców i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Zdejmując nogę z gazu i dostosowując prędkość do pory dnia, czy nocy, warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła), ale także do otoczenia, dbamy o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i dzikiej zwierzyny — piszą leśnicy.

Raporty sporządzane przez Lasy Państwowe dowodzą, że najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się również sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry.

Poniżej znajdują się drastyczne zdjęcia zwierząt, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Oglądasz na własną odpowiedzialność.

Źródło: facebook/Nadleśnictwo Skrwilno, Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!