Swiatzwierzat.pl
Sarenka

Lasy Państwowe

Wstrzymano wykaszanie traw. Powodem dwa słodkie koźlęta, widok wprost odbiera mowę

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W Leśnictwie Biały Bór (woj. zachodniopomorskie) trwało wykaszanie malin i innych roślin rosnących wokół młodych drzew. W pewnym momencie leśniczy nadzorujący wycinkę zaapelował, by niezwłocznie przerwać wszelkie prace. Jego uwagę przykuły niewielkich rozmiarów stworzenia ukryte w wysokiej trawie, które bliskie spotkanie z kosiarką mogłyby przypłacić życiem.

Jak dowiadujemy się z wpisu na mediach społecznościowych, na Pomorzu doszło do niezapowiedzianego wstrzymania prac podczas oczyszczania zagajnika z dodatkowej roślinności. Leśniczy o imieniu Olek wypatrzył w wysokiej trawie rodzeństwo koźląt.

Bliźnięta ukryły się na łące

Leśniczy nie mieli żadnych wątpliwości, co do pochodzenia dwójki zwierząt - oba na pewno pochodzą od jednej matki, gdyż sarny często rodzą bliźnięta.

Samica prawdopodobnie opuściła je tylko na chwilę, udając się na żer. Wciąż nieporadne maleństwa zostały ukryte w dwóch, nieco oddalonych od siebie miejscach, gdzie cierpliwie czekały na powrót mamy.

Pozostaje jednak ważne pytanie - dlaczego sarna pozostawiła swoje potomstwo bez opieki w miejscu, gdzie z łatwością mogą paść ofiarą polujących wrogów? Z odpowiedzią przychodzą eksperci.

- Matka natura obdarzyła koźlęta umiejętnością pozostawania w bezruchu, a dodatkowo młode nie wydzielają zapachu, co chroni je przed zwęszeniem przez drapieżniki - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Warto również zwrócić uwagę na charakterystyczne umaszczenie młodych zwierząt. Białe kropeczki na ich ciele pozwalają na łatwiejsze maskowanie i wtopienie w otaczające je zewsząd kwiaty i świeże liście.

Chłopiec ze szczeniakiem

Dziadkowie podarowali wnuczkowi szczeniaczka. Widząc jego reakcję, wybuchli płaczem, wszystko przez jedno zdanie

CZYTAJ DALEJ

Znalazłeś młodą sarnę? Zostaw ją na miejscu

W związku z zaistniałą sytuacją, leśnicy wznowią prace dopiero wtedy, gdy koźlęta pójdą za matką w inny fragment lasu. Przy okazji, zważając na rozpoczęcie sezonu koszenia trawy, apelują o dokładne sprawdzanie, co w niej piszczy.

Wiosną i latem różne gatunki zwierząt wychowują młode, które chowają się w wysokich zaroślach. Leśniczy zwracają uwagę, aby pod żadnym pozorem nie dotykać młodych, ani nie próbować wynosić je z lasu pod pretekstem niesienia ratunku. Matka na pewno po nie wróci.

Niestety, smutną prawdą jest, że znaczna część potomstwa dziko żyjących zwierząt ponosi poważne obrażenia, a nawet śmierć w wyniku obsesyjnego koszenia łąk i trawników. Przykładem tragicznego finału strzyżenia traw może być historia małej sarenki, która przed kilkoma dniami trafiła do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom. Maleństwu nie udało się uciec przed kosiarką, w wyniku czego straciła raciczki.

Nie dopuśćmy do tego, by kolejne zwierzęta podzieliły jego los. Ostrzeż rolników, fanów ogrodnictwa oraz swoich bliskich i pamiętaj, by samemu także zachować szczególną ostrożność.

Zobacz nagranie i zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >