Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Widziałeś to w lesie? Nie zbliżaj się bardziej niż na metr. Tajemnicze konstrukcje budzą liczne pytania
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 05.11.2023 16:35

Widziałeś to w lesie? Nie zbliżaj się bardziej niż na metr. Tajemnicze konstrukcje budzą liczne pytania

Drewniana konstrukcja w lesie
Drewniana konstrukcja w lesie, fot. pixabay/Евгения Пивоварова, Twitter/ddziektarz

Czy natknąłeś się kiedyś w lesie na tajemniczą konstrukcję - wysoki kopiec otoczony drewnianym ogrodzeniem? Jeśli tak, nie jesteś sam. Ta zastanawiająca budowla wzbudza zaciekawienie wśród sporadycznych gości lasów. Kiedy ją zobaczysz, najlepiej trzymaj się od niej z daleka - dla własnego bezpieczeństwa, jak i mieszkańców gniazda z misternie drążonymi tunelami.

Widziałeś taką konstrukcję w lesie? Lepiej nie podchodź

Polskie lasy kryją wiele tajemnic, w których rozwikłaniu pomagają nam eksperci od przyrody. Czy natknąłeś się kiedyś na tę tajemniczą konstrukcję i zastanawiałeś, czym właściwie jest?

Na środku widać wielki kopiec, a wokół niego postawione jest drewniane ogrodzenie. Czemu służy taka dziwna konstrukcja? Okazuje się, że ma ona za zadanie… chronić mrówki. Jak pisze przyrodnik, Dariusz Dziektarz, jej rola jest nieoceniona. Ten wyjątkowy gatunek owadów jest kluczowy dla ekosystemów, nawet jeśli na co dzień nie zauważamy jego istotności.

Jak pozbyć się sierści z domu i auta? Zrób tak, a kłaczki znikną w mig. Nawet zwierzak będzie w szoku

Mało kto wie, jak pożyteczne są mrówki. "Noszą na swoich barkach całe ekosystemy"

Mrówki, znane ze swojej nieustannej aktywności, nie tylko odgrywają istotną rolę w ekosystemach leśnych, ale także tworzą fascynujący mikroświat, który warto docenić.

Choć wydają się być jednymi z najmniejszych i mniej znaczących stworzeń w lesie, mrówki są w rzeczywistości jednymi z kluczowych gatunków, wspierających równowagę przyrody. Ich żarłoczność i nieustanna mobilność sprawiają, że pełnią rolę naturalnych "sprzątaczy" lasów. Dzięki temu ograniczają populację owadów roślinożernych, które mogłyby inaczej zaszkodzić lasom. To właśnie mrówki, obok innych drapieżników, pełnią funkcję regulatorów liczebności owadów, chroniąc ekosystemy przed ewentualnymi gradacjami owadów szkodliwych.

Jednak rola mrówek w przyrodzie sięga znacznie dalej. Są one nieocenionymi inżynierami, działającymi na rzecz zdrowia lasów. W warunkach ubogich gleb Europy północnej, mrówki tworzą swoiste "laboratorium", w którym przekształcają glebę poprzez transport igliwia i organicznych szczątków w głąb ziemi. W wyniku tego procesu przyczyniają się do rozprzestrzeniania niezbędnych dla roślin minerałów, takich jak azot, fosfor i potas.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Mrówki także pomagają roślinom w procesie rozsiewania, wspierając tzw. myrmekochorię. Rośliny wyposażone są w elajosomy, czyli pożywną "przekąskę" dla mrówek, która przyciąga je do nasion. W zamian za tę przekąskę, mrówki roznoszą nasiona i pomagają roślinom rozmnażać się. To współdziałanie roślin i mrówek jest jednym z motorów napędowych ewolucji okrytonasiennych.

Pożyteczne mrówki zasłużyły na ochronę. Dba o nią polskie prawo

Z uwagi na ogromne znaczenie mrówek w leśnych ekosystemach, niektóre gatunki podlegają prawnej ochronie. W Polsce gatunki z podrodzaju Formica, takie jak F. pratensis, F. truncorum, F. aquilonia i F. lugubris, objęte są ochroną ścisłą, a F. polyctena i F. rufa - ochroną częściową.

Ochrona gatunkowa to jednak nie tylko przepisy na papierze. Konieczne są także działania praktyczne, mające na celu zachowanie mrowisk i ich siedlisk. W leśnictwie te działania obejmują ochronę różnorodnych gatunkowo i siedliskowo płatów drzewostanów z myślą o starodrzewach, pozostawienie martwego drewna w lesie, ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz ochronę mrowisk, często poprzez ich grodzenie, w wyniku czego powstają tajemnicze konstrukcje ze zdjęcia.

Ochrona mrowisk to także edukacja ekologiczna, która kształtuje postawę społeczeństwa wobec przyrody. To ważny element działań, który pomaga zrozumieć, dlaczego mrowiska są tak istotne w ekosystemach leśnych. O ten aspekt zadbał pan Dariusz Dziektarz, dzieląc się z obserwatorami swoją wiedzą na temat pracowitych mrówek.

Misterne konstrukcje mrowisk, te niewielkie, ale fascynujące ekosystemy w samym sercu lasów, zasługują na naszą uwagę i troskę. Dzięki naszym wysiłkom, te wyjątkowe owady wciąż będą istniały, przyczyniając się do zachowania równowagi w przyrodzie. Dlatego jeśli w lesie trafisz na odgrodzone mrowisko, zostaw je w spokoju.

Źródło: Twitter/ddziektarz, wigry.org.pl

Tagi: Lasy Polska Owady