Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/yairventuraf

Weterynarze ostrzegają przed niebezpieczną zabawką. Nie pozwól, by trafiła w kocie łapki

23 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Popularne przedmioty codziennego użytku, jakimi są gumka recepturka oraz gumka do włosów, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pupila. Weterynarze ostrzegają, by nie zostawiać ich w zasięgu wzroku czworonoga, gdyż potrafią wyrządzić mu ogromną krzywdę.

Zabawki są niezbędne w asortymencie każdego kociego opiekuna, choć często okazuje się, że to drobiazgi znalezione w domu cieszą się największym zainteresowaniem zwierzaka. Rzadko jednak mówi się o tym, że kot może się nieświadomie okaleczyć poprzez zabawę popularnymi przedmiotami codziennego użytku.

Kot i gumka recepturka to fatalne połączenie

Koty to bardzo przebiegłe stworzenia, które kochają psocić. Z tego powodu na rynku zoologicznym dostępnych jest coraz więcej zabawek dla mruczących przyjaciół człowieka. Kolorowe, szeleszczące, grzechoczące, ozdobione piórami, a wreszcie pachnące gadżety nie tylko przynoszą odmianę w kocim życie i poprawiają nastrój, ale przede wszystkim służą rozładowaniu energii.

Niemniej jednak nie każda zabawka jest bezpieczna dla kota. Z mruczkiem jest trochę jak z dzieckiem - musisz mieć oczy dookoła głowy i na każdym kroku dbać o jego bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy ma on tendencję do bawienia się wszystkim, co wpadnie mu w łapki. Tyczy się to w głównej mierze drobnych przedmiotów codziennego użytku, które w kocich oczach stanowią atrakcyjną zdobycz.

Pies przy telefonie

Terier dzwoni do swojej pani w pracy. Ta rozmowa bije rekordy popularności w sieci

CZYTAJ DALEJ

Koty kochają bawić się kłębkami wełny, kulkami z papieru, kartonami czy gumkami do włosów oraz gumkami recepturami. Te ostatnie są szczególnie zdradzieckie i mogą być dla niego śmiertelnie groźne.

Warto zapoznać się z historią pewnego biało-rudego kota, którym zajęła się Fundacja KOTangens, aby uzmysłowić sobie skalę zagrożenia wynikającego z nieświadomości problemu. Mruczek, o którym mowa, mieszka na działkach i nie stroi od zabaw z okolicznymi dziećmi. Niestety, maluchy założyły mu gumkę na łapkę, która z czasem zaczęła wrzynać się w ciało i odcięła przepływ krwi w kończynie.

Finalnie zwierzak trafił na stół operacyjny z głębokimi ranami na łapie. Grozi mu amputacja. Zdjęcia zmasakrowanej łapy obiegły Internet ku przestrodze innych opiekunów kotów i nie tylko.

Czy zjedzenie gumki może być groźne dla kota?

Zabawy z ukradzionymi drobiazgami trzeba zawsze kontrolować, w przeciwnym razie mogą się źle skończyć. W niektórych przypadkach ich żucie czy gryzienie może być niebezpieczne dla naszego pupila. O tym, dlaczego należy chować gumki recepturki oraz gumki do włosów przed kotem, opowiada również historia 2-letniej kotki imieniem Berry.

Mruczek niespodziewanie podupadł na zdrowiu z nieznanych powodów. Po tym, jak zwierzę straciło apetyt i zaczęło częściej wymiotować, właściciel zdecydował się skorzystać z porady lekarza weterynarii. Podczas badania odkryto twarde zgrubienie w jamie brzusznej.

Okazało się, że w przewodzie pokarmowym Berry znajduje się 50 gumek do włosów, co doprowadziło do zatrzymania procesu przemieszczania się trawionych resztek pokarmu. Niewielkich rozmiarów upięcia do włosów siały spustoszenie w organizmie zwierzęcia. Konieczne było chirurgiczne usunięcie ciał obcych zalegających między przełykiem a żołądkiem.

Mamy nadzieję, że opisane przypadki będą cenną lekcją dla wszystkich opiekunów zwierzaków. Pamiętaj, by zachowaj szczególną ostrożność w przypadku zabawek, które zostawiasz swojemu kotu, gdy nie ma Cię w pobliżu. Unikaj małych części i uważaj na zabawki ze sznurkami czy ostrymi krawędziami.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: koty.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >