Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.05.2022 17:56

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Owczarki niemieckie
pixabay/AnjaGh

Owczarki niemieckie to żwawe, wyważone i dumne psy, które sprawdzają się w roli zwierząt towarzyszących, ale także pracujących. Jeśli planujesz zakup owczarka niemieckiego, upewnij się, że masz świadomość, jak długo żyje, jak go pielęgnować oraz zapewnić mu przestrzeń do życia i aktywnego spędzania czasu.

Wybór idealnej rasy psa może być trudny, gdyż stanowi jeden z najważniejszych elementów wspólnej przygody z czworonogiem. Każdy pies ma inną osobowość, temperament i potrzeby, dlatego jeśli szukasz konkretnych cech charakteru i wyglądu u psa, to wybór kompatybilnej rasy jest istotny.

Czy owczarek niemiecki to idealny pies dla Ciebie? Niewykluczone, jednak przed podjęciem o kupnie szczeniaka, zawsze powinniśmy zachować należytą ostrożność i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze psa i jak później o niego dbać.

Owczarek niemiecki - inteligentny i posłuszny pies stworzony do pracy

Owczarki niemieckie pierwotnie hodowano na użytek sił policyjnych i wojska. Dziś pracują także z osobami niepełnosprawnymi. Są bardzo inteligentne, chętne do szkolenia, posłuszne i wierne swojemu opiekunowi, przez co cieszą się ogromną popularnością. Mówiąc o charakterze psa, nie możemy zapominać, że jest on różny w różnych okresach życia zwierzęcia, dlatego szkolenie i socjalizacja powinny zacząć się już na etapie szczenięcym.

To także osobniki wykorzystywane do pilnowania dobytku, gdyż idealnie odnajdują się w roli obrońcy i stróża posesji oraz przebywających na niej zwierząt hodowlanych. Dzięki silnie rozwiniętemu instynktowi stadnemu szybko przywiązują się do swojej rodziny. Niemniej jednak w niedoświadczonych rękach pies może być zalękniony, niepewny siebie i niepodatny na szkolenie. Potrzebuje zatem właściciela, który obejmie rolę przywódcy i będzie umiał zapanować nad czworonogiem.

Opieka nad owczarkiem wymaga przynajmniej podstawowych umiejętności szkoleniowo-trenerskich. Trenując psa, należy być cierpliwym i konsekwentnym, ale jednocześnie zapewniać mu codzienną dawkę aktywności fizycznej i psychicznej, czułości i bliskości, konieczne do zdrowego rozwoju. Jeśli nie jesteś w stanie zabierać swojego podopiecznego na długie i bogate w nowe bodźce spacery bądź większość czasu spędzasz poza domem, licz się z tym, że zwierzęta te nie radzą sobie ze stresem i samotnością, a nawet mogą przejawiać zachowania agresywne.

Ile żyje owczarek niemiecki i na jakie choroby jest narażony?

Zadbany owczarek niemiecki żyje przeciętnie od 10 do 13 lat. Jednakże zwierzęta te są narażone na wiele schorzeń układu kostnego oraz stawowego oraz znajdują się w grupie ras średnio narażonych na nowotwory oraz skręt żołądka. To, ile pupil będzie nam towarzyszył, zależy od kilku czynników.

Najważniejszym z nich jest odpowiednie żywienie. Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna w utrzymaniu Twojego psa w doskonałej kondycji. Psy powinny otrzymywać pełnowartościowe posiłki bogate w białko i niezbędne składniki odżywcze. Ważną rolę odgrywają wapń oraz fosfor, które mają ogromny wpływ na zdrowie układu kostnego.  Pies powinien dostawać dwa posiłki dziennie, każdy podzielony na mniejsze porcje, by nie wystąpił skręt żołądka. Porcje powinny być dostosowane do płci, wieku, masy, trybu życia i stanu zdrowia owczarka niemieckiego. 

Owczarek niemiecki - ile kosztuje szczeniak z profesjonalnej hodowli?

Jeśli marzy Ci się owczarek niemiecki, który będzie spełniał wszystkie wymagania rasy, to należy dokonać zakupu poprzez profesjonalną hodowlę, gdyż tylko wtedy będzie pewność, iż ze szczeniaka wyrośnie czworonóg zachowujący charakter i wygląd rasowego owczarka niemieckiego długowłosego lub krótkowłosego.

Rasowy owczarek niemiecki z dobrej hodowli kosztuje od ok. 2000 do 4000 zł, a cena uzależniona jest m.in. płci i tego, czy dany osobnik jest przeznaczony do dalszego rozrodu. Cena nieadekwatna do wysiłku włożonego w rozwój hodowli oraz pielęgnację piesków oraz brak odpowiednich dokumentów to jasne sygnały, przy którym w głowie powinna zapalić nam się czerwona lampka. Tylko w pseudohodowlach sprzedawane są szczenięta za kilkaset złotych.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na warunki, w jakich przetrzymywane są mioty oraz stosunek hodowcy do potencjalnych kupców. Pośpiech nie jest wskazany, a ekspertowi w kwestii hodowli psów leży na sercu dobro i zdrowie szczeniąt.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: onet.pl, pies.pl