Swiatzwierzat.pl
Ratusz miasta Warszawa

Iberion

Ważny komunikat. Trzy dzielnice Warszawy zagrożone wścieklizną

21 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W obawie bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich czworonożnych podopiecznych, stołeczny ratusz zwrócił się do Warszawiaków z prośbą o zwiększenie swojej czujności. Chodzi o wściekliznę panującą na Mazowszu. O czym powinni pamiętać właściciele zwierząt domowych?

Stołeczny ratusz przekazał komunikat ws. niepokojącego wzrostu przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim. Od stycznia tego roku wykryto już ponad 70 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.

Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną

Wścieklizna panosząca się po Mazowszu dotarła także do stolicy. Ostrzeżenie wystosowane przez urzędników tyczy się przede wszystkim osób mieszkających na obszarze zagrożonym. Które dzielnice Warszawy są najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się choroby?

Według rozporządzenia wojewody mazowieckiego z 7 września na terenie m.st. Warszawy obszarem zagrożonym objęte są dzielnice: Wawer oraz Wesoła, gdzie wykryto w sumie trzy przypadki choroby, oraz Targówek, gdzie odnotowano jeden przypadek wścieklizny.

Na terenie wyżej wymienionych dzielnic wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Miłośnicy zwierząt powinni pamiętać, że na obszarach zagrożonych, psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto, psy mogą biegać tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

- Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające - apeluje ratusz miasta.

Warto też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. Należy pamiętać, że nawet w przypadku chęci pomocy, nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby. One też mogą być zarażone wścieklizną.

Zdjęcie ilustracyjne: Małpy

Sprzedawca toreb stracił życie w wypadku. Do jego śmierci przyczyniły się małpy

CZYTAJ DALEJ

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Ratusz zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

- W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - przypomina magistrat.

Nie zapominajmy, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną, stanowiącą niebezpieczeństwo nie tylko dla naszych pupili, ale również nas samych. Brak szczepienia u psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Źródło: um.warszawa.pl

Czy wiesz wszystko o pająkach? Przetestuj swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 7

Jak nazywa się grupa, do której należą pająki?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >