Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ważny komunikat. Trzy dzielnice Warszawy zagrożone wścieklizną
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:49

Ważny komunikat. Trzy dzielnice Warszawy zagrożone wścieklizną

Ratusz miasta Warszawa
Iberion

W obawie bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich czworonożnych podopiecznych, stołeczny ratusz zwrócił się do Warszawiaków z prośbą o zwiększenie swojej czujności. Chodzi o wściekliznę panującą na Mazowszu. O czym powinni pamiętać właściciele zwierząt domowych?

Stołeczny ratusz przekazał komunikat ws. niepokojącego wzrostu przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim. Od stycznia tego roku wykryto już ponad 70 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących.

Trzy dzielnice zagrożone wścieklizną

Wścieklizna panosząca się po Mazowszu dotarła także do stolicy. Ostrzeżenie wystosowane przez urzędników tyczy się przede wszystkim osób mieszkających na obszarze zagrożonym. Które dzielnice Warszawy są najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się choroby?

Według rozporządzenia wojewody mazowieckiego z 7 września na terenie m.st. Warszawy obszarem zagrożonym objęte są dzielnice: Wawer oraz Wesoła, gdzie wykryto w sumie trzy przypadki choroby, oraz Targówek, gdzie odnotowano jeden przypadek wścieklizny. Na terenie wyżej wymienionych dzielnic wprowadzono szereg zasad, które mają pomóc w walce ze wścieklizną. Miłośnicy zwierząt powinni pamiętać, że na obszarach zagrożonych, psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto, psy mogą biegać tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

- Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające - apeluje ratusz miasta.

Warto też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. Należy pamiętać, że nawet w przypadku chęci pomocy, nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby. One też mogą być zarażone wścieklizną.

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Ratusz zachęca właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

- W Polsce posiadacze psów są zobowiązani do szczepienia psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - przypomina magistrat.

Nie zapominajmy, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną, stanowiącą niebezpieczeństwo nie tylko dla naszych pupili, ale również nas samych. Brak szczepienia u psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nieobowiązkowe, ale zalecane jest także szczepienie kotów przeciw wściekliźnie.

Źródło: um.warszawa.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!