Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: chory pies

unsplash/Sam Manns

Ważna informacja dla właścicieli zwierząt. W życie wchodzi nowy przepis dotyczący czipowania

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Nadchodzi istotna zmiana nie tylko dla właścicieli zwierząt domowych, ale i osób rozważających adopcję czworonoga. Sejm podczas wtorkowych obrad przyjął poprawki do Ustawy o Dobrostanie i Ochronie Zwierząt nakładające na opiekunów zwierzaków nowy obowiąze

Jest decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji Ustawy o Dobrostanie i Ochronie Zwierząt. Pomysł, który miał się znaleźć w tzw. "Piątce dla Zwierząt", przyjął się w sąsiadującym kraju. Jak podaje radio „Znad Wilii”, nowy przepis wszedł w życie wraz z uaktualnionym zapisem dotyczącym zobowiązań właścicieli psów, kotów oraz fretek. 

Szykuje się obowiązkowe czipowanie zwierzaków

Litewski Sejm postanowił, że od 1 maja br. każdy pupil będzie musiał zostać obowiązkowo zaczipowany. Procedura masowego czipowania pupili dotyczyć będzie nie tylko zwierząt, które urodzą się dopiero po wejściu poprawek w życie, ale również wszystkich dotychczas żyjących pupili.

Zmiana obowiązujących przepisów przewiduje różne terminy czipowania. Wraz z pierwszym dniem maja wszystkie nowo narodzone koty, psy i fretki będą musiały zostać oznakowane i zarejestrowane w ciągu czterech miesięcy w Rejestrze Zwierząt. Właściciele zwierząt, które przyszły na świat przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy muszą dopilnować, by zostały one zaczipowane nie później, niż 1 maja 2022 r. 

Jak przedstawia się sytuacja w przypadku zwierząt wystawionych na sprzedaż lub oddawanych za darmo? Wtedy obecny właściciel musi dopilnować swojego obowiązku jeszcze zanim dokona tych czynności, gdyż od 1 maja 2021 roku sprzedawanie i ofiarowywanie nieczipowanych zwierząt będzie niezgodne z prawem.

Jak przekazuje "Znad Willi", poprawki zabraniają również sprzedaży zwierząt w miejscach ku temu nieprzeznaczonych, takich jak targowiska. Ponadto, weterynarze również zyskają nowy obowiązek. Odtąd będą oni zobowiązani do informowania właściwych organów, gdy istnieje podejrzenie złego traktowania zwierzęcia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

To już trzecie, i miejmy nadzieję, ostatnie podejście litewskiego Sejmu do wprowadzenia zmian dotyczących obowiązkowego czipowania zwierząt. W 2012 roku zadecydowano, iż od 2016 roku wszystkie psy, koty i fretki muszą mieć wszczepione mikroczipy oraz zostać wpisane do Rejestru Zwierząt. Ostatecznie przepisy nie weszły w życie z powodu dodatkowego obciążenia finansowego. Jak argumentowali wtedy posłowie, „większość populacji nie jest na to gotowa”.

Dlaczego należy czipować zwierzęta?

W obecnej chwili coraz bardziej rozpowszechnione jest czipowanie zwierząt domowych. Ma ono na celu przede wszystkim ułatwić identyfikację właściciela czworonoga. Dzięki temu jeśli pupil się zgubi lub zostanie skradziony proces ustalenia jego pełnoprawnego opiekuna może zostać w znacznym stopniu przyspieszony. Oprócz tego umieszczanie niewielkiego układu scalonego w skórze zwierzęcia pozwoli ustalić tożsamość osoby, która je porzuciła. 

W wielu polskich miastach od wielu lat odbywa się doroczna akcja czipowania zwierząt domowych, podczas której można nieodpłatnie "naznaczyć" ukochanego pupila. Decyzją Sejmu od maja br. na Litwie koszty zaczipowania i rejestracji psów, kotów i fretek hodowanych przez osoby korzystające z pomocy społecznej będą w pełni refundowane z budżetu państwa i samorządów.

Dobrą wiadomością jest to, iż na refundację koszów mogą liczyć także osoby, które posiadają psich przewodników. Znowelizowana ustawa przewiduje, że rekompensaty będą wypłacane do końca 2022 roku. Niewykluczone, że zmiany zachodzące za wschodnią granicą wznowią dyskusję wokół traktowania zwierząt w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że wkrótce podobne rozwiązania przełożą się również na polskie prawodawstwo. 

  • W Aleksandrowie Łódzkim rusza nowa inicjatywa. Powstanie okno życia dla niechcianych zwierząt

  • Niedźwiedzica wstrzymała cały ruch na drodze. Miała ważny powód

  • Ojczym pod wpływem spalił żywcem króliki. Grozi mu do 5 lat więzienia

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzieci poszły szukać bydła, czekał je przerażający los. Najstarsze miało ledwie 11 lat

Czytaj więcej >
podatek od psa

Aktualności

Ogłoszono nową kwotę podatku od posiadania psa. Ile wynosi "opłata za przyjaciela"?

Czytaj więcej >