Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Podaruj kotu serce na walentynki. Czy podroby dla mruczków są wskazane?
Oktawian Góral
Oktawian Góral 12.02.2021 01:00

Podaruj kotu serce na walentynki. Czy podroby dla mruczków są wskazane?

Kot walentynki co podać
pixabay.com/guvo59/CC0

Podroby to idealny sposób na zdrową i naprawdę przepyszną kolację dla Twojego kota, szczególnie na walentynki. Pokaż swojemu mruczkowi, jak bardzo go kochasz i poczęstuj go pysznymi serduszkami. Co więcej, podroby to bardzo zdrowy dodatek także do codziennej diety.

Walentynki z kotem

Tak pyszna kolacja sprawi, że Twój kociak na pewno odwdzięczy Ci się niesamowitym koncertem mruczeniaPodroby dla kota są doskonałym pomysłem nie tylko od święta. Warto pamiętać, że w naturalnych warunkach, nasze pociechy są dzikimi drapieżcami. Złapaną ofiarę pochłonęłyby wraz z wnętrznościami, dlatego - w przeciwieństwie do ludzi - im bardziej twardy i żylasty kawałek mięsa, tym lepiej.

Dodatkowo pamiętać należy, że podroby zapewniają zwierzęciu nie tylko niezbędne wartości odżywcze, lecz także zawierają mnóstwo białka, które jest niezbędne do prawidłowego metabolizmu i utrzymania łatwego procesu trawienia. Co prawda nie powinny być elementem codziennej diety, ale jako podawany od czasu do czasu - np. raz w tygodniu - przysmak nie zaszkodzą, a nawet wspomogą organizm naszej codziennej mruczącej walentynki.

A skoro już o wartościach odżywczych mowa, to pamiętać należy, że podroby, to nie tylko białko, lecz także żelazo (znajdziesz ją w wątróbce), oraz wspaniale wpływające na wzrok i sierść witaminy A,K i E (te są np. w serduszkach). Podawanie podrobów poprawi układ krążenia, wspomogą ogólną kondycję kota, a także zapobiega demineralizacji kości.

Podroby - jak podawać

Przede wszystkim, nie podawajmy kotu jedzenia, którego sami byśmy nie zjedli. Jeżeli chodzi o podroby, to wybierajmy tylko te z zaufanego źródła.

Mięso najlepiej podawać na surowo. Jakakolwiek obróbka termiczna, choć tak niezbędna w ludzkiej diecie, kotu wcale radości nie sprawi. Na walentynkową kolację warto więc podać po prostu posiekane drobno serduszek i wątróbek. Pamiętajmy, że podgrzewanie posiłków - czy to przez gotowanie, czy przez pieczenie zabija składniki odżywcze.

Podroby mogą być świetnym uzupełnieniem codziennej diety, ale nie należy ich podawać zbyt często. Nadmiar doprowadzić może do poważnych problemów żołądkowych u naszego mruczka. Przedawkowanie witaminy A, której dość sporo w podrobach, doprowadza do otłuszczenia wątroby.

Zalecamy, by podroby podawać maksymalnie 2 razy w tygodniu, w niewielkich ilościach. Powinny one być dla kotów karmionych karmami smacznym dodatkiem do diety, a nie jej podstawą.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: