Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Nie tylko chodzenie po stole. 6 rzeczy, które rozumie tylko kociarz
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 28.11.2022 18:16

Nie tylko chodzenie po stole. 6 rzeczy, które rozumie tylko kociarz

kot na stole
unsplash/Erda Estremera

Każdy właściciel mruczka zdaje sobie sprawę z tego, że świat widziany kocimi oczami rządzi się swoimi prawami. Nie chodzi tylko o chodzenie po stole, ale także inne zachowania mogące irytować jego opiekunów. Poznaj 6 kocich nawyków, stanowiących wspólny mianownik dla wszystkich posiadaczy tych zwierząt.

Koty są fantastycznymi, intrygującymi zwierzętami, posiadającymi indywidualne przyzwyczajenia, choć niektóre z nich mogą nie przypaść do gustu ich opiekunom. Najczęściej posiadacze mruczków nie mają wpływu na niebanalne upodobania swoich podopiecznych i pozostaje im jedynie zaakceptować pewne zachowania.

Mimo że niektórymi występkami naszych milusińskich wstyd pochwalić się przed znajomymi, każdy, kto ma pod swoim dachem mruczącego przyjaciela człowieka doskonale wie, że trzeba się z nimi zwyczajnie pogodzić. W końcu coraz częściej kot jest traktowany jak kolejny, nie mniej ważny od innych, członek rodziny.

Koty też mają swoje wady

Choć koty są zdecydowanie mniej absorbujące w porównaniu do psów, nie oznacza to, że zupełnie nie potrzebują uwagi właścicieli. W zależności od charakteru w mniejszym bądź większym stopniu okazują swoje emocje i zabiegają o kontakt, dając świadectwo przywiązania do opiekunów.

Każdy, kto znalazł się na łasce kocich władców, zdaje sobie sprawę, że istnieją pewne tematy związane z opieką nad zwierzętami, o których niekoniecznie chce się rozmawiać. Czy są powodem do wstydu? Oczywiście, że nie, choć wielu z nas nie czuje potrzeby chwalenia się czymś, z czego nie jesteśmy zadowoleni.

6 wstydliwych rzeczy, które rozumie każdy posiadacz kota

6. Dom umeblowany po kociemu

Mieszkając wspólnie z kotem, trzeba być gotowym na kompromisy i ustępstwa. Jeśli lubisz elementy dekoracyjne poustawiane na półkach, to najprawdopodobniej w chwili gdy przygarniesz pod swój dach mruczka, będziesz musiał się z nimi pożegnać na dobre. Te zwierzęta uwielbiają przechadzać się po meblach, parapetach czy blatach kuchennych i niespecjalnie przejmują się tym, że podczas tej czynności mogą coś zrzucić. Ba! Przyzwyczaj się do tego, że Twój podopieczny z chęcią będzie zrzucał przedmioty codziennego użytku z dużej wysokości. Dużo radości sprawia im także przesiadywanie w kartonach i torbach.

5. Prywatność? Zapomnij!

Jeśli masz kota, na pewno zastanawiałeś się choć raz, dlaczego chodzi za Tobą do toalety. Możesz być niemal pewny, że wraz z przeprowadzką kota do Twojego mieszkania pożegnasz się z długimi, relaksującymi kąpielami, załatwianiem potrzeb fizjologicznych w samotności czy intymnymi uniesieniami z partnerem bądź solo. Na pewno mruczek da o sobie znać! Na szczycie szafy, wtulony w pościel bądź zwinięty w kłębek na łazienkowych chodniczku - wszędzie tam, gdzie będzie miał na Ciebie widok, będzie czuł się jak w raju.

kot na łożku
unsplash/Linh Nguyen

4. W kocim świecie nie istnieje pojęcie ciszy nocnej

Dla większości kotów pory dnia są wprost odwrotne do ludzkich. Zwierzaki większość dnia przesypiają, by uaktywnić się dopiero wtedy, gdy zapanuje zmrok. Wtedy chętnie zaznaczają swoją obecność, domagają się pieszczot i zabawy – także z opiekunem. Nocne harce mogą przyczynić się do niewyspania, lecz dobrym sposobem jest zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej porcji aktywności, zanim położymy się do łóżka.

3. Martwa mysz na wycieraczce, czyli trupie prezenty z kociej miłości

Martwe zwierzę znoszone do domu w formie prezentów to problem, z którym zazwyczaj zmagają się właściciele kotów wychodzących. Choć powodów dla których kot zachowuje się w ten sposób może być kilka, najczęściej chce okazać w ten sposób swoją miłość, którą darzy opiekuna. Trudno jednak cieszyć się z tak osobliwego podarunku...

2. Dla kota nie ma powierzchni niedostępnych

Kociaki są na tyle sprytne, że żadnego problemu nie stanowi dla nich wskoczenie na stół, parapet, czy szafkę. Nie zapominajmy, że pomimo tysięcy lat ewolucji w domowych kociakach w dalszym ciągu drzemie instynkt łowcy. Z wyżej usytuowanych miejsc mają lepszy widok na otaczającą ich przestrzeń, co teoretycznie pozwala im na łatwiejsze dostrzeżenie potencjalnej zdobyczy, ale także ochronę przed nadchodzącymi drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami. Dodatkowo w przypadku parapetu, mogą podziwiać widoki za oknem. Wniosek? Zaakceptuj to, że kotom trudno ograniczyć pokusę myszkowania po kuchennych i salonowych meblach. Genów nie oszukasz.

kot w kuchni
unsplash/Nick Karvounis

1. Pożegnaj się z porządkiem w szafie i domu

Nierzadko okazuje się, że szafa z ubraniami staje się ulubionym miejscem na drzemki mruczka. Ich konsekwencją jest wszechobecna sierść, którą najlepiej da się zauważyć na ciemnych ubraniach. Jeśli kochasz koty, musisz pogodzić się z tym, że futerko kota znajdzie się dosłownie wszędzie, nawet w porannym kubku kawy. Oprócz tego kotom zdarza się załatwiać swoje sprawy w domu, by znaczyć swoje terytorium. Charakterystyczne „strzykanie” moczem w całym domu, z pominięciem kuwety, to problem, na który skarży się wielu właścicieli. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: pupilkarma.pl; opracowanie własne

Tagi: Kot