Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > W Polsce taki kot to absolutna rzadkość. Nawet w dorosłości wygląda jak kocię, ale kosztuje niemało
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 06.01.2024 09:49

W Polsce taki kot to absolutna rzadkość. Nawet w dorosłości wygląda jak kocię, ale kosztuje niemało

Kot singapurski
Kot singapurski, źródło: CC BY-SA 4.0, fot. Changlow

Najmniejsza na świecie rasa kotów wciąż jest w Polsce prawdziwą rzadkością, mimo że te urocze mruczki poza wyjątkowym wyglądem mogą poszczycić się również szlachetnym charakterem. Cena tych zwierząt jest jednym z decydujących czynników o chęci i gotowości przyjęcia pod dach nieco egzotycznego pupila. Zaskakujące jest to, ile trzeba zapłacić za kocię należące do tej rasy.

Każdy kot jest wyjątkowy ale niektóre wyróżniają się bardziej na tle pozostałych

Na świecie istnieje około stu ras kotów, natomiast w Polsce rozpowszechnionych jest jedynie kilkanaście z nich. Do najbardziej popularnych z całą pewnością zalicza się kot europejski, określany często również mianem dachowca. W wielu domach spotkać można też sfinksy, maine coony, koty brytyjskie, rosyjskie niebieskie, norweskie leśne, syberyjskie czy ragdolle. 

Jedynie nieliczni polscy wielbiciele mruczków decydują się na posiadanie przedstawicieli innych ras, charakteryzujących się nie tylko wyjątkowym wyglądem, ale również specyficznymi cechami charakteru oraz… absurdalnie wysoką ceną. Przykładem jest rzadko spotykany w polskich domach rasowy mruczek, który ze względu na swoje filigranowe kształty przez całe życie wygląda jak maleńkie kocię. Nic więc dziwnego, że zachwyca on niemal każdego, kto ma z nim do czynienia.

Raw_Singapura.jpg
Czy rozpoznajesz rasę kota ze zdjęcia? źródło: CC BY-SA 4.0, fot.  Straits Singapuras
"Moje fajerwerki, mój wybór"? Oto tragiczny bilans sylwestrowej nocy, zwierzęta zginęły w męczarniach

Kot singapurski to rzadkość. Najmniejszy kot na świecie wciąż ma niewielu wielbicieli

Jedną z ras domowych mruczków, którą sporadycznie można spotkać w polskich domach i która jednocześnie budzi ogromne zainteresowanie wśród wielbicieli zwierząt, jest kot singapurski. To jedna z najmniejszych ras kotów, nieprzekraczająca 20 cm wysokości w kłębie oraz 40 cm długości ciała

Istnienie tej rasy oficjalnie potwierdzono dopiero w 1975 roku. To właśnie wtedy Tommy Meadow zabrał trzy kocięta z Singapuru do USA i zajął się ich rozmnażaniem. Uważa się, że koty singapurskie powstały samoistnie, bez ingerencji człowieka, dzięki czemu stosunkowo rzadko są obarczone wadami genetycznymi. Hodowcy zajęli się jedynie utrwaleniem tego, co stworzyła Matka Natura. 

Cechą charakterystyczną tych maleńkich kotów, oczywiście poza mikro-rozmiarami, są ogromne oczy o migdałowatym kształcie, duże uszy o owalnym zakończeniu oraz zwarta i muskularna sylwetka. 

178624977_1984986245011540_2285816178409306821_n.jpg
Koty singapurskie przez całe życie wyglądają jak kocięta, źródło: facebook.com @BozitaPolska

Czym wyróżnia się kot singapurski? Zdziwisz się, ile trzeba zapłacić za kocię tej rasy

Warto dodać, że koty singapurskie charakteryzują się specyficznymi cechami charakteru, w związku z czym nie nadają się jako towarzysz dla każdego. Cechą charakterystyczną kotów singapurskich jest ich żywiołowy temperament. Uwielbiają spędzać czas aktywnie i najpewniej będą doskonałymi przyjaciółmi dla tych, którzy ponad wszystko lubią bawić się ze zwierzętami. Jeżeli zależy Ci na posiadaniu mruczka, który większość czasu spędza na spaniu i przytulaniu się, to kot singapurski może nie być odpowiednim wyborem. 

Przedstawiciele tej rasy są aktywni i ciekawscy, ale jednocześnie bardzo nie lubią hałasów, nachalności i wymuszonych czułości. W związku z tym koty singapurskie nie zawsze powinny mieszkać razem z dziećmi. Towarzystwo małych ludzi może być dla nich bardzo stresujące lub co najmniej powodujące dyskomfort.

Każdy, kto marzy o posiadaniu kota singapurskiego, musi liczyć się z tym, że to jedna z droższych ras domowych mruczków. Za kocię pochodzące z legalnej hodowli dbającej o dobrostan zwierząt trzeba zapłacić co najmniej 3 tysiące złotych. W zależności od popytu, rodowodu oraz cech danego osobnika cena ta może wzrosnąć nawet do 7 tysięcy złotych.

Raffles_singapura_cat.jpg
Dorosły kot singapurski nadal przypomina z wyglądu kocię. źródło: CC BY-SA 2.5 fot.  Squeezeweasel

Źródło: kobieta.wp.pl, zielona.interia.pl, facebook.com/p/Kot-Singapurski

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?