Swiatzwierzat.pl
Głaskanie psa canva PRO

fot. Zen Chung z Pexels, canva.com

Gdzie psy lubią być głaskane? Pewne strefy są niedozwolone

9 Września 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Większość psów uwielbia pieszczoty. Zwykle cieszą się z drapania lub głaskania, jednak zdarza się, że reagują z niechęcią na nasze próby gładzenia. Może to oznaczać, że robimy coś w nieodpowiedni sposób.

Warto przyglądać się reakcjom naszego psiaka i właściwie na nie odpowiadać. Dzięki temu nie będzie uciekał przed naszą ręką, a raczej chętnie do nas podchodził.

Jak głaskać psa?

Według ekspertów odpowiednie miejsca do głaskania psa to okolice łopatek, obszar pod i za uszami, pod pyskiem i szyją oraz na mostku. Zaufane osoby mogą sobie również pozwolić na pieszczoty na brzuchu lub przy nasadzie ogona. Jednak na to zaufanie trzeba sobie odpowiednio zapracować.

Zwierzę powinno wiedzieć, że mu nie zagrażamy i może się przy nas czuć się bezpiecznie. Poza tym lepiej na niego nie naciskać i nie zmuszać do głaskania, kiedy nie ma na nie ochoty. Powinien także mieć możliwość odejścia w każdej chwili. Gdy nie będziemy przekraczać jego barier i pozostaniemy przyjacielscy, piesek powinien czuć się z nami jak najlepiej.

Bezpanskie psy

Bezpańskie psy nie chcą zejść z drogi. Nie zdają sobie sprawy, że dla ich przyjaciela jest już za późno

CZYTAJ DALEJ

Jakich błędów nie popełniać?

Zatem czego unikać podczas głaskania? Czworonogi nie znoszą, gdy ktoś klepie je po głowie czy dotyka łap lub okolic genitaliów. Negatywnie mogą także zareagować na jakiekolwiek próby łapania za głowę, całowania czy ciągnięcia za uszy. Podczas głaskania warto pamiętać o odpowiedniej delikatności. Nie powinniśmy unieruchamiać psa i utrudniać mu możliwość odsunięcia się na bok.

W przypadku, gdy chcemy pogłaskać cudzego psa, powinniśmy najpierw zapytać właściciela o zgodę. Trzeba pamiętać o szacunku, a także empatii wobec zwierząt oraz ich opiekunów. Często sygnałem oznaczającym, ze pies nie chce być głaskany, jest żółta wstążka na obroży. Warto o niej pamiętać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: wicejnizkarma.pl, zwierzaki.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Czytaj więcej >

Psy

7 najbardziej wrażliwych ras psów. Należy je traktować delikatnie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?

Czytaj więcej >
pies w łazience

Psy

Dlaczego pies chodzi za tobą nawet do toalety? Odpowiedź z pewnością cię ucieszy

Czytaj więcej >