Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gdzie psy lubią być głaskane? Pewne strefy są niedozwolone
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 09.09.2022 16:18

Gdzie psy lubią być głaskane? Pewne strefy są niedozwolone

Głaskanie psa canva PRO
fot. Zen Chung z Pexels, canva.com

Większość psów uwielbia pieszczoty. Zwykle cieszą się z drapania lub głaskania, jednak zdarza się, że reagują z niechęcią na nasze próby gładzenia. Może to oznaczać, że robimy coś w nieodpowiedni sposób.

Warto przyglądać się reakcjom naszego psiaka i właściwie na nie odpowiadać. Dzięki temu nie będzie uciekał przed naszą ręką, a raczej chętnie do nas podchodził.

Jak głaskać psa?

Według ekspertów odpowiednie miejsca do głaskania psa to okolice łopatek, obszar pod i za uszami, pod pyskiem i szyją oraz na mostku. Zaufane osoby mogą sobie również pozwolić na pieszczoty na brzuchu lub przy nasadzie ogona. Jednak na to zaufanie trzeba sobie odpowiednio zapracować.

Zwierzę powinno wiedzieć, że mu nie zagrażamy i może się przy nas czuć się bezpiecznie. Poza tym lepiej na niego nie naciskać i nie zmuszać do głaskania, kiedy nie ma na nie ochoty. Powinien także mieć możliwość odejścia w każdej chwili. Gdy nie będziemy przekraczać jego barier i pozostaniemy przyjacielscy, piesek powinien czuć się z nami jak najlepiej.

Jakich błędów nie popełniać?

Zatem czego unikać podczas głaskania? Czworonogi nie znoszą, gdy ktoś klepie je po głowie czy dotyka łap lub okolic genitaliów. Negatywnie mogą także zareagować na jakiekolwiek próby łapania za głowę, całowania czy ciągnięcia za uszy. Podczas głaskania warto pamiętać o odpowiedniej delikatności. Nie powinniśmy unieruchamiać psa i utrudniać mu możliwość odsunięcia się na bok.

W przypadku, gdy chcemy pogłaskać cudzego psa, powinniśmy najpierw zapytać właściciela o zgodę. Trzeba pamiętać o szacunku, a także empatii wobec zwierząt oraz ich opiekunów. Często sygnałem oznaczającym, ze pies nie chce być głaskany, jest żółta wstążka na obroży. Warto o niej pamiętać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wicejnizkarma.pl, zwierzaki.pl

Tagi: Pies