Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > W Bieszczadach zima, a niedźwiedzie wcale nie chcą spać. Mają lepsze rzeczy do roboty
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 18.12.2021 01:00

W Bieszczadach zima, a niedźwiedzie wcale nie chcą spać. Mają lepsze rzeczy do roboty

Bieszczadzkie niedźwiedzie
Nadlesnictwo Baligrod Lasy Panstwowe

Choć w Bieszczadach śniegu po kolana, niedźwiedzie tylko w piosence mocno śpią. W rzeczywistości przedstawiciele drapieżnych ssaków jeszcze nie zapadli w sen zimowy. Fotopułapka nakryła je podczas wygibasów w "leśnej kąpieli".

Po pierwszych przymrozkach większość mieszkańców Nadleśnictwa Baligród zapadła w stan hibernacji. Nie tyczy się to niedźwiedzi. Mimo połowy grudnia miśki nadal pozostają aktywne.

Bieszczadzkie niedźwiedzie wolą zabawę od snu

"Gdzieś na skraju bukowej uprawy, gdzie resztki sarniego truchła" to tytuł jednego z najnowszych filmów, który opublikowano na fanpage'u Nadleśnictwa Baligród. Leśnicy regularnie dzielą się kadrami z życia dzikich zwierząt, jednak to widok "miśków" wywołał największy zachwyt wśród internautów. Na nagraniu możemy obserwować, jak grupa niedźwiedzi brunatnych przechadza się leśną ścieżką. Mimo, iż są już mocno otłuszczone, to wciąż gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem.

Film przedstawia również jedno ze zwierząt, które wesoło tarza się w pozostałościach sarniego truchła oraz ślizga po śniegu. Po pewnym czasie przyłączają się do niego towarzysze wyprawy. Kto by się spodziewał, że gustują w tak ekscentrycznym hobby?

Na widok niedźwiedzi zażywających kąpiel w zwierzęcym truchle, wielu widzów wyraziło zdumienie. Wygląda na to, że nie tylko psy lubią wytarzać się w paskudztwach znalezionych podczas spaceru.

Czy niedźwiedzie w stanie hibernacji wyłącznie śpią?

Zdaniem ekspertów w ostatnich dniach aktywność niedźwiedzi mocno się zwiększyła. Leśnicy dzielą się w sieci zdjęciami śladów niedźwiedzich stóp, a bezsenność drapieżników wydaje się niepokoić miejscowych.

Warto jednak pamiętać, że sen zimowy nie jest równoznaczny z nieprzerwanym letargiem. W największym skrócie, chodzi o to, by racjonalnie wydatkować energię, dlatego niektóre ssaki budzą się co kilkanaście dni, a inne co kilka tygodni. Robią to, by się napić, coś zjeść, lub załatwić potrzebę fizjologiczną.

- Niedźwiedzie nigdy nie przesypiają całej zimy, ale w dłuższą drzemkę zapadają, gdy w górach leży ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera - wyjaśnia rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Nadleśnictwo Baligród, rmf24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?