Swiatzwierzat.pl
Pies nad jeziorem

unsplash/McKayla Crump

Upał i zwierzęta. Jak zabezpieczyć psa przed gorącem?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Piękna pogoda za oknem zachęca do wypoczynku nie tylko ludzi. Z uroków wiosny korzystają również czworonogi, które jednak zazwyczaj unikają mocno nasłonecznionych miejsc. Właściciele psów, a w szczególności szczeniaków, psów starszych oraz chorych, muszą wiedzieć, jak chronić swoich podopiecznych przed udarem i innymi równie tragicznymi konsekwencjami. Jak więc prawidłowo zatroszczyć się o naszych futrzastych przyjaciół podczas kulminacji wysokich temperatur?

Nie wszystkich cieszy słoneczna pogoda. Wysokie temperatury sprawiają, że psy znacznie szybciej i intensywniej się męczą. Wynika to z zaostrzenia stanu niewydolności krążeniowej i oddechowej. Z myślą o ukochanych czworonogach przygotowaliśmy listę praktycznych porad, jak zadbać o ich bezpieczeństwo wiosną i latem.

Jak uchronić psa przed skwarem?

Zdrowy pies, w zależności od wieku i rasy, powinien mieć temperaturę ciała od 37,5°C do 39,5°C. W trakcie upałów reguluje ją poprzez dyszenie. Trzeba jednak pamiętać, że pies w przeciwieństwie do człowieka nie poci się. Wyjątkiem są jedynie opuszki łap.

Podczas upałów na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są tzw. rasy brachycefaliczne, czyli takie, które charakteryzuje spłaszczona budowa pyska. Anatomia ciała shih tzu, mopsów, buldogów czy pekińczyków wpływa na mniej efektywne oddawanie ciepła z organizmu, dlatego w ich przypadku nie stosuj kagańców! Może to znacznie utrudniać życie czworonogom.

Właściciele psów popełniają jednak jeden podstawowy błąd, chcąc ulżyć swojemu pupilowi. Chodzi o bezpośrednie i gwałtowne schładzanie zwierzęcia wodą. Oblewanie go prysznicem lub wężem ogrodowym, czy okładanie lodem to jeden z najgorszych pomysłów, na który możesz wpaść, bo może doprowadzić do szoku termicznego! Lepszym sposobem będzie spryskiwanie sierści zwierzaka letnią wodą.

Najlepszą metodą jest stosowanie mokrych ręczników oraz zapewnienie mu zacienionego schronienia przed słońcem. Unikaj asfaltowych czy betonowych nawierzchni, gdyż grozi to poparzeniem opuszków łap, zaś chłodne kompresy przykładaj głównie do głowy psa.

Emil

Całe życie spędził na ciężkim łańcuchu. Tak wyglądała męka małego kundelka

CZYTAJ DALEJ

Trochę wody dla ochłody

W trakcie wiosny i lata nie wolno zapominać o dostarczenie psu odpowiednio duże ilości wody. W okresie wysokich temperatur psiaki mogą pić znacznie więcej, dlatego nie dopuść, by się odwodniły.

Przy wyborze miski dla psa warto zdecydować się na metalową. Materiał, z jakiego jest stworzona, dłużej utrzymuje chłód. Pamiętajmy, by jej zawartość wymieniać nawet każdego dnia.Gdy żar leje się z nieba, warto także zmienić pory wychodzenia na spacer. Zabierzmy psiaka na dłuższy spacer z samego ranka, lub poczekajmy do późnego wieczora. Nie zmuszajmy go do dodatkowych aktywności i zabaw na świeżym powietrzu, jeśli nie możemy znaleźć zacienionego miejsca.

Warto podkreślić, by w trakcie upałów pod żadnym pozorem nie zostawiać psa samego w aucie! Nawet uchylone okno czy włączona klimatyzacja nie pomogą mu w zamknięciu. Wystarczy kilka minut, by doszło do tragedii.

Nie zapominajmy, że upały potrafią być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i domowych zwierzaków. Jeśli będziesz stosować się do powyższych rad, nie tylko zapewnisz ochronę swojemu podopiecznemu w tym szczególnym okresie, ale przede wszystkim przyniesiesz mu ogromną ulgę.

Zobacz zdjęcie:

Pies na plaży

Pies na plaży

Źródło: unsplash/Elisa Kennemer

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy i ich zwierzęta

Jak odpowiedzialnie adoptować psa? Małgorzata Kożuchowska zna odpowiedzi

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Maciej Mikołajczyk mówi stop transportowi konnemu na trasie do Morskiego Oka

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Alan Kwieciński zamknął psa na grillu? Skandaliczny "żart" rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Katarzyna Ankudowicz pożegnała czworonożnego przyjaciela. „Żegnaj, kochany Panie Kredko"

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Zygmunt Chajzer znalazł suczkę błąkającą się po ulicy. Teraz szuka jej właściciela

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

David Beckham zaskoczył swoich fanów niezwykłym wideo. Zdania internautów są podzielone

Czytaj więcej >