Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat-2

pixabay/WikiImages

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

29 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mieszkańcy jednego z krajów związkowych w zachodniej części Niemiec wykryli azjatyckiego komara tygrysiego. Owad ten jest potencjalnym nosicielem niebezpiecznych chorób, dlatego przez wielu uważany jest za "najbardziej śmiercionośne zwierzę świata".

Niebezpieczne okazy zostały odkryte w Hesji, a dokładniej w miejscowości Floersheim am Main oraz w Hirschhorn. Kilka lat temu ostrzegał przed nimi Bill Gates. To on na swoim blogu nazwał je "najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami świata".

Azjatycki komar tygrysi znów pojawił się w Niemczech

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden, czujni obywatele rozpoznali zwierzęta i odesłali kilka osobników do odpowiednich władz.

Dziennik "Frankfurter Rundschau" przekazał, że zdaniem Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych. Wśród nich są: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

- W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa - wyjaśnia FR.

Zaginiony pies

Po 5 latach rodzina odnajduje zaginionego psa. Wzruszające spotkanie zarejestrowała kamera

CZYTAJ DALEJ

Eksperci ostrzegają i uspokajają: "Nie ma powodów do paniki"

Ministerstwo Środowiska uspokaja, przypominając, że te dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. We wrześniu pojawiły się również w pobliżu kanału La Manche w północnej Francji.

Badający komary naukowcy wykazali, że ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie. Za przykład podali wirusa Zika, który "może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni muszą panować temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza". Zaznaczają przy tym, że okres upałów, który mimo gorącego lata prawie nigdy nie wystąpił w naszym kraju.

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że rozprzestrzenianie się komara będzie uważnie monitorowane, by móc w porę można było podjąć środki zapobiegawcze.

Jednocześnie urzędnicy kierują apel do osób, które są szczególnie często kąsane przez komary. W najbliższym czasie powinny zachować szczególną ostrożność.

Źródło: polsatnews.pl

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >