Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat-2

pixabay/WikiImages

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

29 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Mieszkańcy jednego z krajów związkowych w zachodniej części Niemiec wykryli azjatyckiego komara tygrysiego. Owad ten jest potencjalnym nosicielem niebezpiecznych chorób, dlatego przez wielu uważany jest za "najbardziej śmiercionośne zwierzę świata".

Niebezpieczne okazy zostały odkryte w Hesji, a dokładniej w miejscowości Floersheim am Main oraz w Hirschhorn. Kilka lat temu ostrzegał przed nimi Bill Gates. To on na swoim blogu nazwał je "najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami świata".

Azjatycki komar tygrysi znów pojawił się w Niemczech

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden, czujni obywatele rozpoznali zwierzęta i odesłali kilka osobników do odpowiednich władz.

Dziennik "Frankfurter Rundschau" przekazał, że zdaniem Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych. Wśród nich są: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

- W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa - wyjaśnia FR.

Zaginiony pies

Po 5 latach rodzina odnajduje zaginionego psa. Wzruszające spotkanie zarejestrowała kamera

CZYTAJ DALEJ

Eksperci ostrzegają i uspokajają: "Nie ma powodów do paniki"

Ministerstwo Środowiska uspokaja, przypominając, że te dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. We wrześniu pojawiły się również w pobliżu kanału La Manche w północnej Francji.

Badający komary naukowcy wykazali, że ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie. Za przykład podali wirusa Zika, który "może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni muszą panować temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza". Zaznaczają przy tym, że okres upałów, który mimo gorącego lata prawie nigdy nie wystąpił w naszym kraju.

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że rozprzestrzenianie się komara będzie uważnie monitorowane, by móc w porę można było podjąć środki zapobiegawcze.

Jednocześnie urzędnicy kierują apel do osób, które są szczególnie często kąsane przez komary. W najbliższym czasie powinny zachować szczególną ostrożność.

Źródło: polsatnews.pl

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Piesek

Pozostałe

Nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansy

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Pozostałe

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >

Pozostałe

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

Czytaj więcej >
Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >
bokser przy zniszczeniach

Pozostałe

Bokser został sam w domu i nieźle narozrabiał. Niewinny wybryk kosztował właścicielkę fortunę

Czytaj więcej >