Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.09.2021 02:00

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

swiatzwierzat-2
pixabay/WikiImages

Mieszkańcy jednego z krajów związkowych w zachodniej części Niemiec wykryli azjatyckiego komara tygrysiego. Owad ten jest potencjalnym nosicielem niebezpiecznych chorób, dlatego przez wielu uważany jest za "najbardziej śmiercionośne zwierzę świata".

Niebezpieczne okazy zostały odkryte w Hesji, a dokładniej w miejscowości Floersheim am Main oraz w Hirschhorn. Kilka lat temu ostrzegał przed nimi Bill Gates. To on na swoim blogu nazwał je "najbardziej śmiercionośnymi zwierzętami świata".

Azjatycki komar tygrysi znów pojawił się w Niemczech

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden, czujni obywatele rozpoznali zwierzęta i odesłali kilka osobników do odpowiednich władz.

Dziennik "Frankfurter Rundschau" przekazał, że zdaniem Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych. Wśród nich są: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.

 

- W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa - wyjaśnia FR.

Eksperci ostrzegają i uspokajają: "Nie ma powodów do paniki"

Ministerstwo Środowiska uspokaja, przypominając, że te dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. We wrześniu pojawiły się również w pobliżu kanału La Manche w północnej Francji.

Badający komary naukowcy wykazali, że ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie. Za przykład podali wirusa Zika, który "może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni muszą panować temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza". Zaznaczają przy tym, że okres upałów, który mimo gorącego lata prawie nigdy nie wystąpił w naszym kraju.

Ministerstwo Środowiska zapowiada, że rozprzestrzenianie się komara będzie uważnie monitorowane, by móc w porę można było podjąć środki zapobiegawcze.

Jednocześnie urzędnicy kierują apel do osób, które są szczególnie często kąsane przez komary. W najbliższym czasie powinny zachować szczególną ostrożność.

Źródło: polsatnews.pl

 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Rok temu Kamil został zagryziony przez bulteriera. Ruszył proces, ale rozprawę nagle trzeba było przerwać

Rodzina pogrążyła się w rozpaczy. Weterynarz popełnił błąd, uśpił nie tego psa

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania