Swiatzwierzat.pl
Kotek

unsplash/The Lucky Neko

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

28 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Na co dzień możemy zauważyć u tych zwierząt specyficzne zachowania - jednym z nich jest ugniatanie łapkami najróżniejszych przedmiotów, zwłaszcza kolan właściciela. Co oznacza ten rytuał? Czy w ten sposób kot stara się przyciągnąć naszą uwagę?

Jeżeli w Twoim domu mieszka kot, to z pewnością zauważyłeś, że to wyjątkowo tajemnicze zwierzę, które pilnie strzeże swoich sekretów. Mruczki lubią chodzić własnymi drogami i cenią sobie niezależność, dlatego nie zawsze potrafimy właściwie zinterpretować sygnały, jakie nam wysyłają.

Niektóre z kocich zwyczajów mogą budzić w nas ciekawość, śmiech, ale i wątpliwości. Wśród najczęściej zadawanych pytań dotyczących tych zwierząt pojawia się kwestia masowania łapkami koców, poduszek i kolan opiekuna.

Co się kryje za tym przedziwnym zjawiskiem? Jaki sygnał chce nam przekazać w ten sposób kot? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego kot ugniata łapkami? Znamy rozwiązanie zagadki

Większość młodych i dorosłych kotów wykonuje charakterystyczne ruchy łapkami, przypominające ugniatanie ciasta. Najczęściej robią je na miękkich powierzchniach i jednocześnie cichutko mruczą. Czyżby był to sposób na rozładowanie stresu i sprawienie sobie drobnej przyjemności?

Eksperci wyjaśniają, że osobliwy zwyczaj masowania łapkami różnych przedmiotów to nawyk z czasów dzieciństwa. Zwierzęta te wykonują go instynktownie, ponieważ w pierwszych tygodniach życia ugniatały łapkami ciało matki podczas ssania. W ten sposób kocięta stymulują lepszy przepływ mleka.

Nawet kiedy mruczek dorośnie i zacznie samodzielnie jeść, podświadomie wykonuje ten gest. Jest to zatem swoiste świadectwo tego, że kot czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie, niczym u swojej prawdziwej mamy.

Kacperek

Sukces OTOZ Animals. Uratowano niewidomego psa, właściciel nigdy nie zabrał go do weterynarza

CZYTAJ DALEJ

"Mój człowiek"

Istnieje jeszcze wiele teorii tłumaczących to charakterystyczne zachowanie. Jedna z nich mówi o tym, że ugniatanie ludzkich kolan może mieć również związek z zostawieniem przez zwierzę swojego zapachu.


Mruczki są bardzo terytorialnymi stworzeniami, które czują silną potrzebę obrony własności. Kot masujący kolana właściciela zaznacza go swoim zapachem, ostrzegając pozostałe osobniki. Komunikat jest więc prosty: ugniatam Cię łapkami - jesteś zajęty!

Jeśli zatem Twój pupil ugniata Cię łapkami, zupełnie jakby wyrabiał ciasto, powinieneś potraktować to jako komplement! Możesz być pewny, że twój pupil czuje się przy tobie bezpiecznie. 

Źródło: koty.pl, lelum.pl

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >

Koty

Rozmawiamy z Jackiem Barczakiem, który od lat ratuje koty. Tylko internauci mogą mu pomóc

Czytaj więcej >