Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Tych zapachów koty unikają jak ognia. Dwa z nich niektórzy ludzie wprost uwielbiają
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 16.10.2023 08:44

Tych zapachów koty unikają jak ognia. Dwa z nich niektórzy ludzie wprost uwielbiają

Zapachy, których nie lubią koty
Zapachy, których nie lubią koty, fot. pixabay/Didgeman

Koty to zwierzęta słynące ze swojego wrażliwego zmysłu węchu. Ich zdolność do wyczuwania różnych zapachów jest niezwykle rozwinięta, co pozwala im orientować się w otoczeniu i wychwycić nawet najdelikatniejsze aromaty. Jednak istnieje wiele zapachów, których koty zwyczajnie nie lubią i których unikają. W tym artykule przyjrzymy się tym niechcianym zapachom i dowiemy się, dlaczego koty negatywnie na nie reagują. Niektóre z nich są popularnymi składnikami  pachnideł – uważaj, żeby nie odstraszyć nimi mruczka.

Koty są znane z wrażliwego węchu. Za te zapachy Cię znienawidzą

Zmysł węchu kotów jest wyjątkowo rozwinięty. Mają one około 200 milionów komórek węchowych, podczas gdy człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. To sprawia, że koty są w stanie wykrywać zapachy o naprawdę niskim stężeniu, które pozostają niezauważone przez ludzi. Ich zdolność do wyczuwania aromatów jest nie tylko przydatna w polowaniach, ale także wpływa na ich codzienne zachowanie i samopoczucie. Czy wydaje Ci się czasem, że kot dziwnie się zachowuje? Być może wyczuł w powietrzu coś, czego ty nie potrafisz.

Koty mogą być niezwykle wybredne, jeśli chodzi o zapachy. Istnieje wiele aromatów, których koty po prostu nie lubią, co może wpłynąć na ich zachowanie i interakcję z otoczeniem. Wrażliwość na konkretne zapachy może skutkować tym, że koty będą niechętnie podchodzić do nieprzyjemnie pachnących miejsc albo będą unikać ludzi używających nieodpowiednich perfum. W kolejnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej tym niechcianym zapachom i dowiemy się, jak można świadomie zarządzać nimi, aby stworzyć harmonijne środowisko dla naszych ukochanych kotów.

zapachy ktorych nie lubia koty (1).jpg
Koty nie lubią tych zapachów, fot. Jennifer Uppendahl
Horror w Inowrocławiu. Zwrócił mu uwagę, by posprzątał po psie. Zaczepka skończyła się AMPUTACJĄ

Jakich zapachów nie lubią koty? Wiele z nich uwielbiają ludzie

Zapachy, które odstraszają koty, często należą do naszych ulubieńców. Wiele z tych aromatów spotkamy w kuchni czy w naszych ulubionych perfumach.

1. Cytrusy

Koty nie przepadają za zapachem cytrusów, takich jak pomarańcze, cytryny czy grejpfruty. Domyślamy się, że święta Bożego Narodzenia są dla mruczków koszmarem. Dla kotów cytrusy mają nieprzyjemny zapach, który może odstraszać je od obszarów, gdzie taki aromat jest obecny.

2. Lawenda

Lawenda to zapach, który jest wielbiony przez ludzi, ale niekoniecznie przez koty. Dla nas może to być relaksujący aromat towarzyszący nam przy zasypianiu, ale dla naszych futrzastych przyjaciół może być irytujący. Koty unikają miejsc, w których wyczuwają zapach lawendy. Może to być przydatne, jeśli chcemy zabezpieczyć np. meble przed drapaniem.

zapachy ktorych nie lubia koty (2).jpg
Koty odstrasza zapach lawendy, fot. Joyce Toh

3. Cynamon

Cynamon to kolejny przykład aromatu, który uwielbiają ludzie, ale nie przypadnie do gustu kotom. Jest to nie tylko przyprawa, ale także popularny składnik wielu świec i mieszanek zapachowych. Dla kotów jest to zapach, który może wywoływać dezorientację i zniechęcać je do przebywania w danym miejscu.

4. Mentol

Mentol to składnik, który jest często obecny w produktach kosmetycznych i lekach. Dla kotów jest to zapach, który może być uważany za nieprzyjemny i drażniący.

5. Zapachy spożywcze

Koty mogą być drażniące zapachy takie jak cebula, czosnek, pieprz czy ocet. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre z tych produktów działają toksycznie po spożyciu przez mruczka.

Zapachy, których koty nie lubią. Jak odstraszyć koty?

Koty unikają niektórych zapachów ze względu na ich wrodzone instynkty. Cytrusy, lawenda i cynamon, choć mogą być dla nas przyjemne, są traktowane przez koty jako potencjalne zagrożenie. Ich wrażliwy zmysł węchu pozwala im wyczuć nieznane aromaty, co jest ochroną przed potencjalnymi niebezpieczeństwami. Zapachy te również często maskują inne zapachy, co może być dezorientujące dla kotów. Dlatego unikają miejsc, w których wyczuwają silny zapach lawendy lub cynamonu. Mentol, z kolei, może być dla nich zbyt intensywny i drażniący.

Jeśli chcemy odstraszyć kota od określonych miejsc w domu, możemy użyć aromatów, które koty nie lubią. Możemy rozważyć stosowanie olejków eterycznych o zapachu cytrusów, lawendy lub cynamonu na meblach lub innych powierzchniach, które chcielibyśmy ochronić przed drapaniem. Warto jednak pamiętać, że niektóre olejki eteryczne mogą być toksyczne dla kotów, dlatego zawsze należy zachować ostrożność i pilnować, by unikały bezporedniego kontaktu z nimi.

Źródło: national-geographic.pl, wamiz.pl