Opanował kuchnie i spiżarnie, a jest mniej znany niż mole. Jak pozbyć się mącznika młynarka?
Walka ze szkodnikami spożywczymi wymaga nie tylko dużej cierpliwości i zaangażowania, ale również dużej wiedzy. Gatunkiem, który ostatnio spędza sen z powiek wielu ludziom, jest mącznik młynarek, niewielki chrząszcz żerujący głównie na produktach zbożowych. Okazuje się, że to zwierzę, które znosi znacznie więcej niż mole. Sprawdź jak szybko i skutecznie pozbyć się tego owada z domu.
W Polskich domach zaczął grasować nowy szkodnik
Znanym każdemu szkodnikiem spożywczym są mole, niepozorne motyle, których pojawienie się w mieszkaniu nikogo nie cieszy. Równie kłopotliwe bywają muszki owocówki. Jednak ostatnio w wielu polskich domach pojawił się kolejny gatunek, który chętnie żeruje przede wszystkim na produktach mącznych.
Mącznik młynarek, gatunek niewielkiego chrząszcza jest bardzo odporny na niekorzystne warunki środowiskowe. Do przetrwania i rozmnażania się wystarczy mu niewiele, dlatego tak ciężko jest zwalczyć tego owada, kiedy już pojawi się w domu. Są jednak sposoby, dzięki którym można wygrać walkę z tym niepozornym owadem.
Znalazł kota w ogrodzie i odkrył tajemnicę sprzed 12 lat. Nikt nie mógł uwierzyć, że to dzieje się naprawdęŻeby wygrać, trzeba wiedzieć o pewnych aspektach
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mącznik młynarek, w zależności od tego, w jakiej fazie rozwojowej się znajduje, może przybierać różne formy. W związku z tym walka z każdą z nich wygląda nieco inaczej. Cykl życiowy tych zwierząt wygląda następująco:
- Jaja - są tak małe, że praktycznie nie sposób zauważyć ich gołym okiem. Dorosłe osobniki składają je często w mące oraz w innych suchych produktach zbożowych.
- Larwa - intensywnie żerująca postać. Larwy mącznika młynarka mogą osiągać długość trzech centymetrów. Ich ciało może mieć kolor beżowy, poprzez żółtawy po brązowo-pomarańczowy.
- Poczwarka - białawo-kremowa postać pośrednia pomiędzy formą młodocianą a dorosłą. Poczwarki nie są w stanie się przemieszczać.
- Imago - czyli postać dorosła przybierająca formę niewielkiego żuka o czarnym, połyskującym pancerzu. Najbardziej ruchliwa forma rozwojowa mącznika młynarka.
W ten sposób wygrasz z mącznikiem młynarkiem
Jeżeli w Twoim domu pojawiły się małe czarne chrząszcze, walkę z nimi zacznij od wyrzucenia wszystkich suchych produktów. Bardzo możliwe, że już są w nich jaja, które w przyszłości przekształcą się w larwy żerujące na żywności. Warto podkreślić, że przetrzymywanie jedzenia w lodówce nie pomoże. Owady te są w stanie przetrwać w niskich temperaturach. Zabijają je dopiero temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza poniżej zera.
Ponadto, aby zwalczyć postacie imago, warto zainwestować w preparaty owadobójcze o działaniu kontaktowym i rozłożyć je w miejscach chętnie odwiedzanych przez żuki, np. w szafkach na żywność. Pomocne w walce z formami dorosłymi są również lepy.
Źródło: fajnyogrod.pl, kobieta.wp.pl