Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Opanował kuchnie i spiżarnie, a jest mniej znany niż mole. Jak pozbyć się mącznika młynarka?
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.10.2023 11:34

Opanował kuchnie i spiżarnie, a jest mniej znany niż mole. Jak pozbyć się mącznika młynarka?

Mącznik młynarek
Mącznik młynarek, źródło: youtube.com/@karpiuterra29, pixabay/jeanvdmeulen6

Walka ze szkodnikami spożywczymi wymaga nie tylko dużej cierpliwości i zaangażowania, ale również dużej wiedzy. Gatunkiem, który ostatnio spędza sen z powiek wielu ludziom, jest mącznik młynarek, niewielki chrząszcz żerujący głównie na produktach zbożowych. Okazuje się, że to zwierzę, które znosi znacznie więcej niż mole. Sprawdź jak szybko i skutecznie pozbyć się tego owada z domu. 

W Polskich domach zaczął grasować nowy szkodnik

Znanym każdemu szkodnikiem spożywczym są mole, niepozorne motyle, których pojawienie się w mieszkaniu nikogo nie cieszy. Równie kłopotliwe bywają muszki owocówki. Jednak ostatnio w wielu polskich domach pojawił się kolejny gatunek, który chętnie żeruje przede wszystkim na produktach mącznych. 

Mącznik młynarek, gatunek niewielkiego chrząszcza jest bardzo odporny na niekorzystne warunki środowiskowe. Do przetrwania i rozmnażania się wystarczy mu niewiele, dlatego tak ciężko jest zwalczyć tego owada, kiedy już pojawi się w domu. Są jednak sposoby, dzięki którym można wygrać walkę z tym niepozornym owadem.

Znalazł kota w ogrodzie i odkrył tajemnicę sprzed 12 lat. Nikt nie mógł uwierzyć, że to dzieje się naprawdę

Żeby wygrać, trzeba wiedzieć o pewnych aspektach

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mącznik młynarek, w zależności od tego, w jakiej fazie rozwojowej się znajduje, może przybierać różne formy. W związku z tym walka z każdą z nich wygląda nieco inaczej. Cykl życiowy tych zwierząt wygląda następująco:

  • Jaja - są tak małe, że praktycznie nie sposób zauważyć ich gołym okiem. Dorosłe osobniki składają je często w mące oraz w innych suchych produktach zbożowych.
  • Larwa - intensywnie żerująca postać. Larwy mącznika młynarka mogą osiągać długość trzech centymetrów. Ich ciało może mieć kolor beżowy, poprzez żółtawy po brązowo-pomarańczowy.
  • Poczwarka - białawo-kremowa postać pośrednia pomiędzy formą młodocianą a dorosłą. Poczwarki nie są w stanie się przemieszczać.
  • Imago - czyli postać dorosła przybierająca formę niewielkiego żuka o czarnym, połyskującym pancerzu. Najbardziej ruchliwa forma rozwojowa mącznika młynarka.
jgf.JPG
Larwy mącznika młynarka, źródło: youtube.com/@karpiuterra296
fsdf.JPG
Poczwarki mącznika młynarka, źródło: youtube.com/@karpiuterra296

W ten sposób wygrasz z mącznikiem młynarkiem

Jeżeli w Twoim domu pojawiły się małe czarne chrząszcze, walkę z nimi zacznij od wyrzucenia wszystkich suchych produktów. Bardzo możliwe, że już są w nich jaja, które w przyszłości przekształcą się w larwy żerujące na żywności. Warto podkreślić, że przetrzymywanie jedzenia w lodówce nie pomoże. Owady te są w stanie przetrwać w niskich temperaturach. Zabijają je dopiero temperatury poniżej pięciu stopni Celsjusza poniżej zera.

Ponadto, aby zwalczyć postacie imago, warto zainwestować w preparaty owadobójcze o działaniu kontaktowym i rozłożyć je w miejscach chętnie odwiedzanych przez żuki, np. w szafkach na żywność. Pomocne w walce z formami dorosłymi są również lepy

Źródło: fajnyogrod.pl, kobieta.wp.pl