Swiatzwierzat.pl
Grabienie liści

pixabay/utroja0

Uwaga na jeże w ogrodach i parkach. Liściaste kopce mogą być ich schronieniem

22 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jesienne porządki w ogrodzie to zadanie czekające przed każdym właścicielem ogrodu. Co jest najważniejsze w okresie jesienno-zimowym? Eksperci przekonują, że stworzenie bezpiecznego siedliska dla wielu gatunków zwierząt, które śpią w opadłych liściach.

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jednakże grabienie podobnie jak koszenie traw budzi ogrom emocji. Chcąc mieć zadbany trawnik, zazwyczaj usuwamy zalegające na nim liście. Okazuje się jednak, że obsesyjne grabienie opadłych liści służy jedynie spełnieniu naszych oczekiwań względem estetyki miejskiej zieleni i wcale nie jest dobre dla środowiska.

Zostaw liście w spokoju

Liście, które spadają na ziemię, mają swoje zastosowanie - tworzą naturalną ściółkę wokół drzew i krzewów, ograniczają parowanie wody z gleby, stanowią dodatkową zimową ochronę roślin przed mrozem, a rozkładając się tworzą próchnicę użyźniającą glebę. 

W ostatnich latach coraz więcej miast świadomie rezygnuje z grabienia liści. Legionowo, Wrocław, Białystok, Szczecin, Kielce, Rzeszów - w tych miejscowościach urzędnicy zachęcają mieszkańców i zarządców osiedli, by zastanowić się nad celowością grabienia liści.

Jak wyjaśnia doktor Tatiana Swoczyna z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, nie należy zagrabiać wszystkich liści. Zaleca się, by dokładne wygrabianie liści ograniczyć wyłącznie do trawników poddawanych w sezonie systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym.

Podczas prac w ogrodzie warto przeznaczyć zakątek na uboczu, koło kompostownika lub obok krzewów, gdzie możliwe jest magazynowanie opadłych liści. Pod żadnym pozorem nie należy ich jednak palić! Powodem są dziko żyjące zwierzęta, które bez naszej pomocy mogą nie przetrwać jesieni i zimy.

Ocal jeże – zostaw dla nich dziki kącik

Jeże to pożyteczne ssaki oraz skuteczni owadożercy, które przemieszczają się swobodnie od wiosny do jesieni. Najczęściej spotykamy je w okolicach parków, skwerów czy lasów, ale też na osiedlach domów jednorodzinnych czy w pobliżu ogrodów działkowych. Wędrują wśród traw, liści i krzewów.

Niestety, te pracowite zwierzątka, które przyczyniają się do regulowania populacji wielu szkodników, są narażone na wiele niebezpieczeństw - przede wszystkim ze strony ludzi oraz zwierząt. Szacuje się, że w Polsce pod kołami samochodów ginie około 40 tys. jeży rocznie. Zagrożenie stanowią dla nich również kosiarki.

Jeże zazwyczaj zapadają w sen zimowy i przesypiają najtrudniejsze dla nich miesiące, w których zdobycie pożywienia staje się wyzwaniem. W tym okresie nierzadko bez pomocy człowieka jeże nie są w stanie przeżyć.

Zanim jeż zawita na Twoją posesję, aby pozbyć się z ogrodu niechcianych ślimaków, należy zapewnić mu schronienie w okresie, kiedy temperatura powietrza drastycznie spada.

Kogut

Sąsiedzki spór o koguta. Sąsiedzi nie mogą przez niego spać, sprawa trafiła na policję

CZYTAJ DALEJ

Jak pomóc zwierzętom jesienią?

Eksperci wyjaśniają, że jednocześnie najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pomoc tym kolczastym ssakom jest pozostawienie trochę liści, w których lubią zagrzebywać się w chłodne dni i noce. Dzięki temu szanse na ich przetrwanie o wiele wzrosną.

Nie zapominajmy, że z suchych liści pozostawionych na zimę mogą skorzystać też inne gatunki zwierząt. Zimuje w nich ogromna ilość drobnych bezkręgowców, bardzo ważnych dla ekosystemu terenów zieleni. W jesiennym płaszczu ochronnym dla dzikiej przyrody znajdziemy mikroorganizmy rozkładające materię organiczną oraz owady, pająki, a także gady czy płazy.

A czy Ty zostawiasz dla zwierząt liście w ogrodzie lub budujesz dla nich specjalne kryjówki?

Zobacz zdjęcie:

Grafika dotycząca jeży

Źródło: portal.librus.pl/, radio90.pl, tvn24.pl

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

5 typów osób, które nie nadają się do opieki nad zwierzętami

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Więzienie za dobroć? Ratownikom zwierząt grozi surowa kara

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Imię dla chomika. Najciekawsze propozycje dla samców i samiczek

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo rozjeżdżane przez kierowców. Jak im pomóc wiosną i latem?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Darmowa sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w stolicy. Jak skorzystać?

Czytaj więcej >